بورس انرژی میزبان دو رویداد بزرگ

شنبه 11 مهر 1394   سرویس

به گزارش مبین سرمایه به نقل از روزنامه فرهیختگان، بورس انرژی ایران همچنان میزبان معامله‌های اوراق سلف استاندارد نفت کوره است و در این مسیر ارزش معامله‌ها از ابتدای عرضه تا سیزدهم شهریور به بیش از ٢٩٠میلیارد تومان رسیده بود. بر اساس این گزارش، رقم 277هزارو219 قرارداد نیز در این معامله‌ها به ثبت رسیده است که می‌تواند نویدبخش افزایش تدریجی معامله این اوراق باشد.
مدیرعامل بورس انرژی ایران از برگزاری دو رویداد مهم در این بورس در این هفته خبر داد. به گفته علی حسینی١٠٠میلیارد تومان اوراق سلف استاندارد نفت کوره، بر اساس مجوز شرکت ملی نفت ایران فردا در بورس انرژی عرضه می‌شود. از هزارمیلیارد تومان مجوز صادرشده تاکنون ٢٠٠میلیارد تومان در دومرحله از سوی شرکت‌های تامین سرمایه امین و ملت منتشر شده که مورد استقبال خریداران قرار گرفته است. به گفته حسینی این ١٠٠میلیارد تومان با نرخ بازار گردانی ٢٣درصد از سوی شرکت تامین سرمایه آرمان عرضه می‌شود و با همان شرایط مراحل پیشین عرضه خواهد شد.
وی افزود: «دارایی پایه اوراق نفت کوره ٣٨٠سانتی استوک است و اندازه هر قرارداد از این اوراق معادل یک‌تن نفت کوره است و عرضه به صورت ریالی انجام می‌شود. هر فردی که دارای کد بورسی باشد می‌تواند از طریق کارگزاری‌های مجاز اقدام به خرید اوراق سلف استاندارد نفت کوره کند و علاقه‌مندان باید کد خود را فعال و از طریق کارگزاران خود اقدام به خرید اوراق کنند.»


  عرضه گازوئیل دربورس انرژی
در عین حال، گازوئیل نیز از فردا در رینگ بین‌الملل بورس انرژی معامله می‌شود. به گفته مدیرعامل بورس انرژی، هزارتن نفت گاز صادراتی از انبار نفت اصفهان و نیز هزارتن از این فرآورده از انبار نفت ساری برای صادرات به کشور افغانستان مورد معامله قرار خواهد گرفت.
علی حسینی افزود: «کالای گازوئیل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در جلسه 16/6/94 هیات پذیرش بورس انرژی ایران به‌عنوان کالای اصلی در تابلو نفت و گاز بازار فیزیکی جهت عرضه در رینگ داخلی و بین‌الملل پذیرش شد و بر اساس مصوبه هیات پذیرش مقررشده سالانه دست‌کم ٢٤٠میلیون لیتر گازوئیل به‌صورت هفتگی در بورس انرژی عرضه شود.»

شنبه 11 مهر 1394
روزنامه فرهیختگاننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد