خرده فروشی برق

شرایط چگونگی اخذ پروانه خرده‌فروشی برق

سه شنبه 10 شهریور 1394   سرویس
شرایط چگونگی اخذ پروانه خرده‌فروشی برق
 •  
   
 • خرده‌فروشی (بازرگانی برق)» از فعالیتهای تجاری و رقابتی صنعت برق است و به ‌استناد سیاست‌های کلی اصل ٤٤، دولت حق فعالیت اقتصادی در این حوزه را ندارد.
 • به گزارش مبین سرمایه به نقل از شانا، جمال آریایی، مدیرکل دفتر خصوصی‌سازی صنعت برق،اظهار کرد:  در حال حاضر «پروانه خرده‌فروشی برق» براساس دستورالعمل اجرایی پروانه خرده‌فروشی صادر می‌شود.

  وی با اشاره به سابقه چهار ماهه معاملات شرکت‌های خرده ‌فروشی برق در بورس انرژی ایران، گفت: پروانه خرده‌ فروشی اجازه ‌نامه‌ای است که از طرف وزارت نیرو به منظور «فروش انرژی الکتریکی» به «مشترک» در هر یک از سطوح ولتاژی توزیع، فوق‌توزیع و انتقال، «خرید و فروش برق» از بورس انرژی، «خرید برق» از بازار عمده‌فروشی برق، «خرید و فروش حقوق و منافع ناشی از بهره‌برداری از ظرفیت نیروگاه» یا «خرید و فروش گواهی ظرفیت» صادر می‌شود.

  آریایی ادامه داد: در حال حاضر بیش از ٢٠ شرکت موفق به اخذ پروانه خرده‌فروشی از وزارت نیرو شده‌اند که اطلاعات کامل آنها در تارنمای دفتر خصوصی‌سازی صنعت برق (به آدرس الکترونیکی psp.moe.gov.ir) در دسترس است. همچنین «هر شخص حقوقی (غیردولتی)» می‌تواند از طریق سامانه الکترونیکی جامع مدیریت پروانه‌های صنعت برق (به ‌آدرس الکترونیکی http://license.moe.gov.ir) نسبت به دریافت پروانه خرده‌فروشی برق حداکثر ظرف مدت ٢٥ روز کاری اقدام کند.

  وی با بیان این که تا کنون ٢٢ شرکت حقوقی موفق به اخذ پروانه خرده‌فروشی از وزارت نیرو شده‌اند، گفت: از این تعداد تا کنون ٥ شرکت خرده‌فروشی پس از طی مراحل قانونی، موفق به اخذ کد معاملاتی بورس انرژی شده‌اند. البته کدهای معاملاتی اختصاص یافته به شرکت‌های خرده‌فروشی برق از نوع کدهای معاملاتی عام بوده که امکان بازفروش قراردادهای خریداری شده را نیز در اختیار شرکت‌های مذکور قرار می‌دهد.

  افزون بر مباحث مطرح شده از سوی مدیرکل دفتر خصوصی‌سازی صنعت برق وزارت نیرو که پیش‌تر اشاره شد، بررسی قوانین و مقررات موجود در وزارت نیرو در این ارتباط نشان می‌دهد، با توجه به مفاد دستورالعمل اجرایی پروانه خرده‌فروشی برق، مدت اعتبار پروانه صادره از سوی وزارت نیرو از تاریخ صدور برابر با یک سال شمسی است.

  موضوع فعالیت شرکت متقاضی دریافت پروانه خرده‌فروشی برق (مندرج در اساسنامه)، نیز می‌بایست مرتبط با تجارت و بازرگانی برق (خرده‌فروشی برق) باشد.

  همچنین دارنده پروانه متعهد می‌شود هزینه خدمات جابجایی برق را وفق دستورالعمل «مدیریت یارانه متقاطع و جابجایی برق در شبکه» به/از مالک شبکه مربوطه (دارنده مجوز از وزارت نیرو) و یا سایر شرکتهایی که توسط وزارت نیرو تعیین می‌شوند، به موقع و حسب مورد پرداخت/دریافت کند. بر همین اساس میزان «انرژی الکتریکی» که در پروانه خرده‌فروشی برق مورد موافقت قرار خواهد گرفت، با توجه به «امتیاز توان مالی» متقاضی، که برابر است با «توان مالی بلندمدت» متقاضی به‌علاوه «١,٥ برابر توان مالی جاری» به‌علاوه «٥٠% گردش مالی» وی، محاسبه می‌شود.

سه شنبه 10 شهریور 1394
شانانظرات

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد