راه‌اندازي بازار اوراق گواهي ظرفيت در سال 94

دو شنبه 22 دی 1393   سرویس

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران از راه‌اندازی بازار اوراق گواهی ظرفیت در سال 94 خبر داد.
میرفتاح فتاح‌قره‌باغ در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اظهار داشت: از ابتدای آغاز معامله‌های برق در بورس انرژی ماهانه 100 میلیارد ریال به حساب ویژه بورس شرکت‌های توزیع واریز می‌شد که با آغاز مدل جدید از ابتدای مرداد امسال تخصیص نقدینگی ازطریق معامله‌های برق در بورس انرژی ماهانه 450 میلیارد ریال به حساب ویژه بورس شرکت‌های توزیع واریز می‌شود.
وی افزود: حدود 350 میلیارد ریال از این مبلغ بابت خرید برق هزینه‌شده و به نیروگاه‌های عرضه‌کننده برق پرداخت و حدود 100 میلیارد ریال بابت بخشی از هزینه خدمات توزیع به حساب قابل برداشت شرکت‌های توزیع واریز می‌شود.
مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران اظهار داشت: با این روش نیروگاه‌ها به‌صورت نقد بهای برق فروخته‌شده را دریافت می‌کنند و شرکت‌های توزیع نیز بخشی از هزینه خدمات توزیع برق را به ازای برق خریداری‌ شده در بورس به‌صورت نقد دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه در زمان حاضر 20 نیروگاه خصوصی به‌عنوان عرضه‌کننده برق و 39 شرکت توزیع به‌ عنوان خریدار در معامله‌های برق بورس انرژی فعالیت دارند، گفت: مجموع ظرفیت مجاز عرضه نیروگاه‌ها برابر با مجموع ظرفیت مجاز خرید شرکت‌های توزیع و حدود 2650 مگاوات است.
وی با اشاره به اجرای طرح صدور اوراق گواهی ظرفیت، گفت: در زمان حاضر کارگروهی به ریاست معاونت برنامه‌ریزی وزارت نیرو با حضور فعال شرکت مدیریت شبکه برق ایران، شرکت توانیر، بورس انرژی و دفاتر تنظیم مقررات و خصوصی‌سازی وزارت نیرو طی نشست‌های منظم در حال پیگیری و بررسی کارشناسی و تخصصی موضوع است.
فتاح‌قره‌باغ با بیان اینکه طبق بند quotation mark و quotation mark ماده 133 قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، راه‌اندازی بازار گواهی ظرفیت تا پایان برنامه تکلیف شده است، ابراز امیدواری کرد: در سال 94 شاهد راه‌اندازی رسمی بازار گواهی ظرفیت در بورس انرژی باشیم.
وی بازار اوراق گواهی ظرفیت را به ‌عنوان سازوکاری جهت تامین سرمایه و تشویق بخش خصوصی در جهت ایجاد ظرفیت‌های جدید تولید در کشور دانست و گفت: از آنجا که هر ساله همراه با رشد مصرف برق در کشور، به احداث ظرفیت‌های جدید تولید نیاز است، گواهی ظرفیت می‌تواند به‌عنوان مشوق و انگیزه‌ای برای بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران، عرصه احداث نیروگاه را به فعالیتی جذاب و مقرون به‌صرفه تبدیل کند.
مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران یادآور شد: وزارت نیرو همواره به تامین برق موردنیاز کشور موظف بوده است و در گذشته سرمایه‌گذاری جهت ایجاد ظرفیت‌های جدید تولید برق نیز ازجانب دولت و وزارت نیرو صورت می‌گرفت که با ابلاغ سیاست‌های اصل 44 و تکلیف دولت برای واگذاری تولید به بخش خصوصی، دیگر بودجه‌ای به وزارت نیرو بابت ساخت نیروگاه تعلق نمی‌گیرد.
وی خاطرنشان کرد: فروش اوراق گواهی ظرفیت این امکان را به سرمایه‌گذار نیروگاهی می‌دهد که بخشی از سرمایه مورد نیاز خود را در بازار گواهی ظرفیت بورس تامین کند که امید است با این طرح کمبود بودجه دولت ازطریق مشارکت بخش خصوصی جبران شود.

منبع : واحد مرکزی خبر

دو شنبه 22 دی 1393
واحد مرکزی خبرنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد