نخستین معامله یک نیروگاه در بورس انرژی

سه شنبه 9 دی 1393   سرویس


نخستین معامله یک نیروگاه با کد معاملاتی عام در جلسه معاملاتی ۹۳/۱۰/۰۸ در تابلو سلف موازی استاندارد بازار مشتقه بورس انرژی انجام شد.
 سید علی حسینی مدیرعامل بورس انرژی با اعلام این خبر گفت: یک نیروگاه امروز برای نخستین بار معامله با کد معاملاتی عام را انجام داد.
سیدعلی حسینی از اخذ کد معاملاتی عام توسط ۱۲ شرکت توزیع نیروی برق و ۲ نیروگاه خبر داد و گفت تا پیش از این شرکت‏های توزیع نیروی برق با کد معاملاتی خاص تنها قادر به خرید قراردادهای سلف موازی استاندارد برق در بورس انرژی بودند و شرکت‌های تولید برق فقط امکان فروش داشتند اما با دریافت این کد معاملاتی از این پس هر دو شرکت‌های توزیع و تولید می‌‏‌توانند نسبت به خرید قراردادهای سلف موازی استاندارد برق و بازفروش آن طی دوره‏ معاملاتی قرارداد‌ها اقدام کنند.
وی افزود: همچنین شرکت‏های توزیع قادر خواهند بود در تاریخ سررسید قرارداد‌ها تا سقف مجازِ قابلِ تحویلِ اعلام شده نسبت به تحویل فیزیکی قرارداد‌ها اقدام کنند.
مدیرعامل بورس انرژی در ادامه تصریح کرد: در صورت وجود هر دو کد معاملاتی خاص و عام برای یک نیروگاه، در دوره تحویل هر نماد معاملاتی به میزان قراردادهای خریداری شده نیروگاه‏‌های تولید برق با کد معاملاتی عام در آن نماد یا نمادهایی که دوره تحویل آن‌ها با آن نماد همپوشانی دارد، از تعهد تولید ایجاد شده نیروگاه با کد معاملاتی خاص در آن نماد (قراردادهای به فروش رفته در آن نماد با کد خاص) کاسته می‌‏‌شود.
حسینی در پایان با اشاره به عبور ارزش معاملات برق در بورس انرژی از ۳۰۰۰ میلیارد ریال ابراز امیدواری کرد با فراهم شدن حضور شرکتهای خرده فروش، مصرف کنندگان بزرگ، معاملات اوراق گواهی ظرفیت و تخصیص اعتبارات بیشتر به شرکتهای توزیع نیروی برق توسط وزارت نیرو، شاهد افزایش قابل ملاحظه معاملات برق در بورس انرژی باشیم.
نخستین معامله با کد معاملاتی عام توسط شرکتهای توزیع در تاریخ ۹۳/۰۹/۰۹ انجام شده بود.
منبع: خبرگزاری فارس

سه شنبه 9 دی 1393
خبرگزاری فارسنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد