انتشار و عرضه سومین مرحله قراردادهای سلف موازی استاندارد نفت کوره

چهار شنبه 14 مرداد 1394   سرویسبرای دریافت مشخصات قرارداد سلف موازی استاندارد نفت کوره 380 سانتی استوک اینجا را کلیک کنید:

تاریخ عرضه 94.05.14  حد اقل میزان خرید 9,960,000 ریال می باشد. سود سالانه 25-28 درصد و سود روز شمار 24 درصد قبل از سررسید.

دکتر سید علی حسینی، مدیر عامل بورس انرژی ایران از انتشار و عرضه سومین مرحله قراردادهای سلف موازی استاندارد نفت کوره سانتی استوک 380 شرکت ملی نفت ایران از چهارشنبه هفته جاری (14/5/94) خبر داد و ارزش قراردادهای منتشره در مرحله سوم را 1000 میلیارد ریال ذکر کرد. به گفته وی، دارایی پایه هر قرارداد یک تن نفت کوره سانتی استوک 380 بوده و خریداران در صورت داشتن شرایط تحویل و اعلام آمادگی جهت تحویل، حداکثر دو ماه پس از تاریخ سررسید (یک سال پس از عرضه اولیه)، قادر خواهند بود دارایی پایه قرارداد را در محل بنادر صادراتی ماهشهر، بندرعباس و لاوان با انتخاب شرکت ملی نفت ایران دریافت نمایند. همچنین با توجه به قابلیت تسویه نقدی قراردادها، خریداران می‎توانند در طول دوره معاملاتی یا در تاریخ سررسید قرارداد نسبت به تسویه نقدی این قراردادها اقدام نمایند. این قراردادها منضم به اختیار فروش تبعی و اختیار خرید تبعی به ترتیب با قیمت 125% و 128% قیمت عرضه اولیه در سررسید می‎باشند. همچنین بازارگردان این قرارداد در سقف تعهد روزانه خود ملزم به بازخرید قراردادهای مذکور با نرخ قیمت عرضه اولیه به علاوه سود معادل 24 درصد سالانه به صورت روز شمار می‎باشد.
لازم به ذکر است نرخ بازخرید قراردادهای مذکور یک درصد بیشتر از نرخ بازخرید اوراق منتشره مراحل اول و دوم قراردادهای سلف موازی استاندارد نفت کوره می‎باشد.
وی افزود مشاور پذیرش، بازارگردان و متعهد خرید در عرضه اولیه مرحله سوم انتشار قراردادهای مذکور، شرکت تأمین سرمایه بانک ملت بوده و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی دارای کد معاملاتی بورس انرژی قادر خواهند بود طی دورهپنج روزه عرضه اولیه و پس از آن در دوره معاملات ثانویه از طریق کارگزاری‎های دارای مجوز فعالیت در بورس انرژی نسبت به خرید این قراردادها اقدام نمایند.

مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهاداردر ادامه با اشاره به حجم فعالیت‏های گسترده شرکت بورس انرژی ایران در سه سال گذشته که شامل استقرار اداری شرکت، تدوین قوانین و مقررات مورد نیاز برای پذیرش، انجام معاملات، تسویه پایاپای و طراحی سامانه‏های معاملاتی بوده است، از پذیرش بیش از 100 کالا-عرضه‎کننده و اوراق بهادار شامل کالاهای بیش از 20 پالایشگاه نفت و گاز، بیش از 20نیروگاه تولید برق، بیش از 10 مجتمع پتروشیمی و چندین شرکت کک سازی و پالایش قطران و انجام نخستین معاملات برخی کالاها و اوراق بهادار در بازار سرمایه کشور خبر داد.وی افزود در این دوره حامل‏های انرژی مهمی از جمله نفت خام، برق، نفت کوره، گاز مایع، میعانات گازی، محصولات واحدهای پالایشگاهی از جمله انواع حلال‏ها، نفتای سنگین و سبک، بنزین LL100، آیزوریسایکل، آیزوفید، پروپیلن، سوخت جت، پلاتفرمیت و محصولات مجتمع‏های پتروشیمی از جمله متانول و برش‏های سنگین در بورس انرژی پذیرش شده‏اند.
مدیر عامل بورس انرژی ایران افزود همچنین برخی حامل‏های انرژی از جمله نفت خام، برق، نفت کوره، گاز مایع، پروپیلن، نیتروژن مایع، سوخت کوره سبک، پنتان، هگزان، قطران و بنزول برای اولین بار در بازار سرمایه کشور مورد معامله قرار گرفته‏اند. وی افزود بدیهی است که شکل‏گیری بازار قوی برای کالاهای فوق نیازمند صرف زمان و وقت بیشتری است.
مدیر عامل چهارمین بورس رسمی کشور، تجربه معاملات اولین قرارداد سلف موازی استاندارد در بازار سرمایه (برق) و کمک در تامین مالی وزارت‏خانه‏ های نفت و نیرو را گوشه دیگری از فعالیت‏های این شرکت جهت ایجاد، تثبیت و تقویت بازار متشکل انرژی در کشور برشمرد.

 

چهار شنبه 14 مرداد 1394
بورس انرژینظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد