ابلاغ تعرفه خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک

یک شنبه 4 مرداد 1394   سرویس

ابلاغ تعرفه خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک

به گزارش مبین سرمایه به نقل از انرژی هاب :نرخ‌های جدید خرید تضمینی برق تجدیدپذیر ابلاغ شد.
 
هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی یک ماه پیش (۳۱ خرداد) از اعلام نرخ‌های جدید خرید تضمینی برق تا یک ماه آینده خبر داده بود.
 
در راستای توسعه هرچه گسترده تر استفاده از انرژیهای تجدیدپذیر، تعرفه خریدتضمینی برق از نیروگاههای تجدیدپذیر و پاک ۳۰ تیرماه ۱۳۹۴ توسط مقام عالی وزارت نیرو ابلاغ گردید. این مصوبه براساس مستندات قانونی: مصوبه شماره ۳۷۰۷۳۲/۱۰۰ مورخ ۸/۵/۹۱ شورای اقتصاد، مواد ۶۱، ۴۴ و ۶۲ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی، ماده ۶۲ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، بندهای (الف)، (د)، (ه) و (ز) ماده ۱ قانون تأسیس وزارت نیرو و مواد ۷ و ۱۲ قانون سازمان برق ایران و در راستای اجرای وظایف قانونی وزارت نیرو در حوزه تجدیدپذیرها به شرح زیر ابلاغ گردیده است:
 
 
همچنین در ادامه این مصوبه بندها و تبصره هایی نیز ذکر گردیده است که شامل موارد زیر می‌باشد:
 
۱- قرارداد خرید تضمینی برق از نیروگاه های موضوع این ابلاغیه به‌جز نیروگاه‌های موضوع ردیف های ۶،۵ و ۷ برای یک دوره بیست ساله با تعرفه های یادشده منعقد می‌گردد که مبلغ تعرفه تا پایان دوره قرارداد مطابق تبصره «۳» ماده «۳» مصوبه شورای اقتصاد تعدیل می‌شود.
 
تبصره ۱: مبلغ تعرفه برای کلیه نیروگاه های موضوع این بند به‌جز نیروگاه های بادی موضوع ردیف ۲، از ابتدای ده ساله دوم تا پایان دوره قرارداد بعد از تعدیل قیمت سالانه در عدد ۷/۰ ضرب می‌شود.
 
تبصره ۲: مبلغ تعرفه برای نیروگاه های بادی که در دوره ده ساله اول دارای ضریب تولید ۴۰ درصد و بیشتر باشند از ابتدای دوره ده ساله دوم تا پایان قرارداد در عدد ۴/۰ و برای نیروگاه های با ضریب تولید کمتر از ۲۰ درصد در عدد ۱ و برای نیروگاه های با ضریب تولید از ۲۰ درصد تا ۴۰ درصد در عددی متناسب ضرب می‌شود.
 
۲- دوره قرارداد خرید تضمینی برق از نیروگاه های موضوع ردیف های ۶،۵ و ۷ معادل ده سال با تعرفه های یاد شده تعیین می‌گردد که مبلغ تعرفه تا پایان دوره قرارداد مطابق تبصره «۳» ماده «۳» مصوبه شورای اقتصاد تعدیل می‌شود.
 
۳- برای نیروگاه های متصل به شبکه توزیع، موضوع ماده «۴» مصوبه شورای اقتصاد، ۱۴۸ ریال بر کیلووات ساعت به عنوان نرخ خدمات انتقال به مبالغ فوق الذکر افزوده می‌گردد.
 
۴- پس ازپایان دوره خرید تضمینی، سرمایه گذار مجاز به فروش برق در داخل کشور در قالب قرارداد دوجانبه، بورس انرژی، بازار برق و یا هر قالب مورد تأیید وزارت نیرو خواهد بود. صادرات برق نیروگاه های موضوع این مصوبه منوط به در یافت مجوز جداگانه خواهد بود.
 
۵- به منظور حمایت از بومی سازی و ساخت داخل نیروگاه های تجدیدپذیر و پاک، نرخ خرید از واحدهایی که با تجهیزات برخوردار از دانش فنی، طراحی و ساخت داخل احداث می‌شوند. حداکثر تا ۱۵ درصد متناسباً افزایش می‌یابد. سازمان انرژی های نوایران (سانا) موظف است جداول وزنی مربوطه رابه تفکیک اجزا و فناوری تعیین و اعلام نماید.
 
۶- در صورت انتفاع سرمایه گذاران از کمک های بلاعوض دولتی در احداث نیروگاه موضوع قرارداد خرید تضمینی برق، تعرفه خرید تضمینی برق آنها برای اجتناب از احتساب مضاعف متناسباً اصلاح خواهد شد.
 
۷- نرخ های موضوع این مصوبه برای قراردادهایی اعمال می‌شود که نیروگاه موضوع قرارداد طی حداکثر ۱۸ ماه از زمان عقد قرارداد به بهره برداری تجاری برسد. برای نیروگاه های زمین گرمایی و زیست توده این مدت تا ۹ ماه قابل افزایش است. در صورت تأخیر در بهره برداری تجاری، آخرین نرخ مصوب وزارت نیرو در زمان شروع بهره برداری تجاری از نیروگاه ملاک عمل برای دوره باقیمانده قرارداد خواهد بود.
 
۸- وزارت نیرو سیاست کاهش تعرفه های تضمینی خرید برق از منابع تجدیدپذیر و پاک به‌صورت متناسب با افزایش ظرفیت های منصوبه در کشور را دنبال می‌کند. سازمان انرژی های نو ایران (سانا) موظف به رعایت این سیاست در تهیه پیش نویس تعرفه در سالهای آتی است.
 
یک شنبه 4 مرداد 1394
منبع: انرژی هابنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد