قیمت نفت به پایین ترین سطح از سال ٢٠٠٩ تا کنون رسید

شنبه 6 دی 1393   سرویس

قیمت نفت در هفته منتهی به ٢٢ دسامبر (دوشنبه، اول دی) برای نخستین بار از سال ٢٠٠٩ تا کنون به زیر ۶٠ دلار برای هربشکه سقوط کرد.
روند کاهشی قیمت نفت در هفته منتهی به ٢٢ دسامبر (دوشنبه، اول دی) ادامه یافت و دچار کاهش شدید شد. در واقع بازار از این موضوع به خوبی اطلاع دارد که مازاد عرضه در حال افزایش بوده و قیمتهای نفت را تحت فشار قرار داده است. به این ترتیب قیمت انواع نفت خام شاخص ۴ الی ۵ دلار برای هر بشکه کاهش یافت.
در این میان ضعف اقتصاد چین تاثیر منفی خود را بر قیمت نفت دوبی نشان داد. علاوه برآن اظهار نظرهایی که از سوی برخی از تولید کنندگان نفت در منطقه خلیج فارس منتشر شد نشان داد که اوپک قصد ندارد برای کاهش تولید نفت اقدامی به عمل آورد به همین دلیل قیمتهای نفت خام تحت فشار بیشتری قرار گرفت.
این فشار بر قیمتهای نفت درمنطقه آسیا بیشتر احساس شد زیرا بازار انتظار داشت که سهم عمده این مازاد عرضه به سمت بازار آسیا - پاسیفیک حرکت کند. به ویژه اینکه تخفیفهایی که برای نفت خامهایی که برای مقاصد آسیایی حرکت می‌کند سبب شده است که برنامه بارگیری نفت خامهای منطقه خاورمیانه برای ماه فوریه ٢٠١۵ جهت گیری بیشتری به سمت بازار آسیا -پاسیفیک داشته باشد.
به گزارش امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، تفاوت قیمت نفت خام دبی و نفت خام برنت نیز در هفته مورد اشاره افزایش یافته و به این انتظار کمک کرده بود. البته تقاضا برای نفت از سوی خریداران ژاپنی، تایوانی و تایلندی در سطح بالایی قراردارد اما بالا بودن هزینه حمل ونقل سبب شده است که انتقال نفت از غرب سوئز به سمت شرق رونق بالایی نداشته باشد.
در این شرایط قیمت بنزین نیز در خلیج مکزیک به کمترین سطح خود از سال ٢٠٠٩ تاکنون تنزل کرد و به دلیل فزونی عرضه بر تقاضا، بخش عمده‌ای از بنزین مازاد در این منطقه به سمت آمریکای لاتین، اروپا و کانادا حرکت کرد و سود پالایشی بنزین را تحت فشار قرار داد.
بر این اساس، سود پایین پالایشی برای تولید بنزین تاثیر خود را بر قیمتهای نفت خامی که از لحاظ محتوای نفتا غنی است نیز برجای گذاشت و سبب شد ٢۵ میلیون بشکه نفت‌خام سبک و شیرین نیجریه برای بارگیری در ماه ژانویه به فروش نرسد.
به هر حال دراین هفته ذخیره سازی‌های نفت خام به میزان ٨۵٠ هزار بشکه و ذخیره سازی فرآورده‌های میان تقطیر به میزان ٢١٠ هزار بشکه در آمریکا کاهش یافت وتوانست تا حدودی تاثیر مثبتی بر قیمتهای نفت‌خام برجای بگذارد. البته این تاثیر گذاری محدود بود.
دراین وضع بورس بازان با تصور اینکه قیمتهای نفت خام بیش از این کاهش نخواهد یافت خالص وضعیت خرید خود را به میزان ٢۶، ۴۵۵هزار قرارداد افزایش دادند و آن را به ٧٢٣. ٢١٧ هزار قرار داد رساندند و روند نزولی قیمتهای نفت را تا حدودی کُند‌تر کردند.
منبع : شانا

شنبه 6 دی 1393
شانانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد