کمبود نقدینگی چالش اصلی معاملات برق

شنبه 29 آذر 1393   سرویس


مدیرعامل بورس انرژی با بیان اینکه کمبود نقدینگی رسیدن به رقم ۲۰۰ میلیارد تومان معامله برق در بورس را به تاخیر انداخت، گفت: با پیوستن صنایع بزرگ به خریداران برق در بورس به زودی شاهد جهش بزرگ در معاملات این کالا خواهیم بود
سیدعلی حسینی در گفت‌و‌گو با ایلنا در خصوص معاملات برق در بورس انرژی، گفت: با برنامه ریزی‌هایی که در زمینه معاملات برق انجام شده فروش این کالا در بورس انرژی ۴. ۵ برابر رشد داشته است.
وی تصریح کرد: البته نباید از نظر دور داشت که برق کالای دولتی و حاکمیتی است و در واقعیت در معاملیت آن محدودیت فنی وجود دارد چرا که کالای مایع یا جامد نیست که ساختار یا مقررات خاص داشته باشد و با توجه به اینکه از شبکه وزارت نیرو منتقل می‌شود این وزارتخانه باید نسبت به برطرف کردن مشکلات آن مبادرت ورزد.
مدیرعامل بورس انرژی با بیان اینکه با وجود پاره‌ای محدودیت‌ها معاملات این کالا در بورس پیشرفت قابل توجهی داشته است، اظهار داشت: معاملات برق در بورس ماهانه با ۱۰ میلیارد تومان آغاز شده و در حال حاضر به ۵۰ میلیارد تومان رسیده است.
وی تصریح کرد: وزارت نیرو تامین کننده نقدینگی معاملات برق است و چون خریداران این کالا شرکت‌های توزیع برق منطقه‌ای هستند بنابراین اگر قرار باشد نسبت به خرید آن اقدام کنند، پول را توانیر باید پرداخت کند که در حال حاضر مشکلاتی در این مسیر حادث شده است.
حسینی خاطرنشان کرد: قرار بود معاملات برق به صورت ماهیانه به ۲۰۰ میلیارد تومان برسد اما به دلیل وجود مشکلات کمبود نقدیندگی تاکنون محقق نشده است.
وی ابراز امیدواری کرد که معاملات در آینده در بورس انرژی افزایش یافته و به رقم ۲۰۰ میلیارد تومان برسیم.
مدیرعامل بورس انرژی همچنین گفت: یکی دیگر از مسائلی که پیگیری می‌شود و به زودی به نتیجه خواهیم رسید فروش برق به مشترکان بزرگ است که اقدامات لازم انجام شده ودر آینده نزدیک به صورت پایلوت با یکی از مشترکان اجرایی خواهد شد.
وی در این رابطه توضیح داد: کارخانجات و واحدهای بزرگ صنعتی می‌توانند یکی از۴ نمادکم‌باری، پیک، میان باری و بار پایه را خریداری کنند و چنانچه این خریداران مصرف کننده برق در ساعات پایانی باشند نماد کم‌باری را می‌خرند و به این صورت در مصرف برقشان نیز صرفه‌جویی می‌شود.
مدیرعامل بورس انرژی تاکید کرد: با ورود صنایع جهش مطلوبی در معاملات برق و بورس انرژی به وجود خواهد آمد.
منبع: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی ایران

شنبه 29 آذر 1393
اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد