تامین ۹۰ درصدی برق شرکت‌های توزیع نیروی برق از بورس انرژی

پنج شنبه 27 آذر 1393   سرویسهم اکنون ۹۰ درصد برق شرکتهای توزیع از طریق بورس و ۱۰ درصد توسط بازار خریداری و تأمین خواهد شد و از مزایا و ویژگیهای بازار بورس این است که شرکت‌های توزیع برای فروش نیازی به انجام مزایده و مناقصه نخواهند داشت.
همایش بورس انرژی با حضور مدیرعامل، معاونان و مدیران شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد و مدیر نظارت بر بازار برق و بورس شرکت مدیریت شبکه برق ایران برگزار شد.
گزارش دفتر روابط عمومی حاکی است در این همایش که توسط دفتر آموزش و برنامه ریزی نیروی انسانی توزیع برق مشهد برگزار شد، ابتدا مهندس علی سعیدی با اشاره به اینکه ممکن است در بحث بورس ابهاماتی برای مدیران وجود داشته باشد، این همایش را کمک به رفع ابهامات دانست و اضافه کرد: ورود به بورس به نفع توزیع برق و صنعت برق است.
مهندس یکتا مدیر دفتر بازار برق توزیع نیروی برق مشهد نیز برخورداری از اطلاعات لازم، هم فکری مدیران و کسب اطلاعات لازم در بورس را از اهداف برگزاری این همایش عنوان کرد.
در این همایش مهندس باقری مدیریت نظارت بر بازار برق و بورس شرکت مدیریت شبکه برق ایران طی سخنانی به تشریح مراحل تشکیل بورس انرژی پرداخت و گفت: آبان سال ۸۲ بازار برق ایران آغاز به کار کرد و در نیمه دوم سال ۸۳ نیز شرکت مدیریت شبکه برق ایران تشکیل و مجوز رسمی تشکیل بورس انرژی با محوریت برق نیز از طرف شورای عالی بورس و اوراق بهادار در خرداد ۹۰ صادر شد.
وی در ادامه با اشاره به ترکیب سهام داران در بورس انرژی گفت: ۱۹ درصد از این ترکیب را فعالان صنعت برق، نفت و حاملهای انرژی، ۸/۵۹ درصد را نهادهای مالی و ۲/۲۱ درصد را عموم مردم تشکیل می‌دهند.
مهندس باقری ضمن تشریح فرایند پذیرش کالای اصلی در بازار فیزیکی و همچنین فرایند پیش از انجام فرایند انجام معامله در بورس انرژی (معاملات برق) گفت: ۹۰ درصد برق شرکتهای توزیع از طریق بورس و ۱۰ درصد توسط بازار خریداری و تأمین خواهد شد و از مزایا و ویژگیهای بازار بورس این است که شرکت‌های توزیع برای فروش نیازی به انجام مزایده و مناقصه نخواهند داشت.
وی در ادامه ضمن ورود به سایت معاملات و نحوه خرید و فروش معاملات در بورس به بیان مدل تخصیصی نقدینگی به نیروگاه‌ها و شرکت‌های توزیع از طریق معاملات برق در بورس انرژی پرداخت.
منبع: برق نیوز

پنج شنبه 27 آذر 1393
برق نیوزنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد