صادرات برق در بورس انرژی امکانپذیر می‌شود

دو شنبه 17 آذر 1393   سرویس

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران:
 نیروگاههای کشور می‌توانند افزون بر تامین نیاز داخل، برق را از طریق بورس انرژی صادر کنند.

میرفتاح فتاح قره‌باغ در گفتگو با خبرنگار شانا اظهار کرد: بورس انرژی قابلیت توسعه معامله‌های خود را دارد و برق در این بورس افزون بر استفاده در داخل کشور امکان صادرات را نیز خواهد داشت و در صورتی که سازو کارهای موردنیاز نهایی شود و نیز مشتری خارجی وجود داشته باشد می‌توان برق را از طربق بورس انرژی صادر کرد.

وی افزود: بورس انرژی می‌تواند در تنظیم بازار برق کشور تاثیر گذار باشد و معامله برق صادراتی در این بورس می‌تواند در آینده تحولی بزرگ در صنعت برق ایران را به همراه داشته باشد.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران ادامه داد: معامله‌های برق در بورس انرژی رشد خوبی را تجربه می‌کند و خوشبختانه این معامله‌ها بطور روزانه و منظم در حال انجام است.

به گزارش شانا، میرفتاح فتاح‌قره‌باغ، چندی پیش در گفتگو با خبرنگار شانا اظهار کرد: برنامه‌ریزی شده است تا خریداران خصوصی که بیش از پنج مگاوات مصرف دارند، ازطریق بورس انرژی برق موردنیاز خود را تامین کنند و به‌ دنبال این هستیم که مصرف‌کننده‌های عمده صنعتی که کالا‌هایشان در بورس عرضه می‌شود، برق خود را ازطریق بورس انرژی و با قیمت آزاد خریداری کنند.

میرفتاح فتاح‌قره‌باغ گفته بود: اگر صنایع، برق خود را از بورس خریداری کنند، موجب کشف قیمت در بورس شده و بورس به حالت واقعی شدن نزدیک می‌شود.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق کشور تصریح کرده بود: کشف واقعی قیمت‌ها به تصمیم‌گیرندگان در دولت و وزارت نیرو کمک می‌کند تا قیمت واقعی برق مشخص شود و براساس آن، برنامه‌ریزی‌های صنعت انجام شود.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران از آمادگی وزارت نیرو برای خرده‌فروشی برق در بورس انرژی خبر داد و یادآور شده بود: این کار تشویقی برای بخش خصوصی است که با احداث نیروگاه بتوانند کالای خود را با قیمت مناسب عرضه کنند.

منبع: شانا

دو شنبه 17 آذر 1393
شانانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد