تولید برق در ایستگاههای تقلیل فشار گاز استان اصفهان

چهار شنبه 12 آذر 1393   سرویس

برای نخستین بار در کشور انجام می‌شود
 تولید برق در ایستگاههای تقلیل فشار گاز برای نخستین بار در کشور با همکاری شرکت گاز استان اصفهان و شرکت هواپیماسازی ایران (هسا) انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان به خبرنگار شانا گفت: تفاهمنامه همکاری شرکت گاز استان اصفهان و هواپیماسازی ایران (هسا) با هدف ساخت و نصب توربین انبساطی تولید برق در ٣ ایستگاه تقلیل فشار گاز امضا شده است.

سعید مومنی افزود: این تفاهمنامه با هدف گسترش همکاریهای متقابل و توسعه فعالیتهای علمی، پژوهشی و فناوری امضا شده است.

وی خاطرنشان کرد: در قالب این تفاهمنامه، امتیاز احداث، نصب و بهره برداری از توربینهای انبساطی در ٣ ایستگاه تقلیل فشار (CGS) شرکت گاز برای تولید برق و فروش آن به وزارت نیرو یا هر سازمان دیگر به شرکت هسا واگذار شد.

مومنی در رابطه با این همکاری ٢ جانبه تصریح کرد: روزانه بیش از ۵۵ میلیون متر مکعب گاز در سطح استان مصرف می‌شود که این گاز ابتدا با فشار PSI ١٠٠٠ (پوند بر اینچ مربع) وارد خطوط لوله می‌شود که برای بهره برداری از آن باید به حدود PSI ٢۵٠ تقلیل فشار یابد.

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان ادامه داد: با استفاده از توربینهای انبساطی در ایستگاههای تقلیل فشار می‌توان انرژی که در فرآیند تقلیل بدون استفاده می‌شود را به میزان زیادی بهره برداری و به جریان برق تبدیل کرد.

به گفته وی، این طرح برای نخستین بار در کشور و در استان اصفهان اجرایی می‌شود که در فاز نخست می‌توان از هر توربین ٧ تا ٨ مگاوات برق تولید کرد.

وی یادآور شد: در حال حاضر ٢ توربین انبساطی در نیروگاه شهید محمد منتظری اصفهان فعال است و با امضای این تفاهمنامه در نظر داریم ٣ ایستگاه C. G. S در سطح استان را به توربین انبساطی تجهیز کنیم.

مومنی تصریح کرد: در فاز نخست هر توربین انبساطی در مدت ٢ سال تولید و راه اندازی می‌شود و پس از داخلی سازی آن این روند با شتاب بیشتری ادامه می‌یابد.
منبع : شانا

چهار شنبه 12 آذر 1393
شانانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد