انجام نخستین معامله کدهای معاملاتی عام برق در بورس انرژی

یک شنبه 9 آذر 1393   سرویس

مدیر عامل بورس انرژی خبر داد:
انجام نخستین معامله کدهای معاملاتی عام برق در بورس انرژی

ساعتی پیش، نخستین معامله شرکت‌های توزیع نیروی برق با کد معاملاتی عام در تابلو سلف موازی استاندارد بازار مشتقه بورس انرژی انجام گرفت.

نخستین معامله شرکتهای توزیع نیروی برق با کد معاملاتی عام در جلسه معاملاتی روز جاری در تابلو سلف موازی استاندارد بازار مشتقه بورس انرژی انجام گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، مدیرعامل بورس انرژی با اعلام این خبر گفت: یک شرکت توزیع نیروی برق امروز برای نخستین بار کد معاملاتی عام رادریافت کرد.

دکتر علی حسینی از طی مراحل صدور کد معاملاتی عام سایر شرکت‏های توزیع و تولید نیروی برق در روزهای آتی خبر داد و ابراز امیدواری کرد: با قابلیت‌های ایجاد شده برای شرکت‏های تولید و توزیع نیروی برق با این کد معاملاتی ضمن افزایش حجم معاملات، کارایی بازار برق بورس انرژی افزایش پیدا می‌کند.

مدیر عامل بورس انرژی ادامه داد: تا پیش از این شرکت‏های توزیع نیروی برق با کد معاملاتی خاص تنها قادر به خرید قراردادهای سلف موازی استاندارد برق در بورس انرژی بودند و شرکت‌های تولید برق فقط امکان فروش داشتند اما با دریافت این کد معاملاتی از این پس هر دو شرکت‌های توزیع و تولید می‌‏توانند نسبت به خرید قراردادهای سلف موازی استاندارد برق و بازفروش آن طی دوره‏ معاملاتی قرارداد‌ها اقدام کنند.

وی افزود: همچنین شرکت‏های توزیع قادر خواهند بود در تاریخ سررسید قرارداد‌ها تا سقف مجازِ قابلِ تحویلِ اعلام شده نسبت به تحویل فیزیکی قرارداد‌ها اقدام کنند.

مدیرعامل بورس انرژی در ادامه تصریح کرد: در صورت وجود هر دو کد معاملاتی خاص و عام برای یک نیروگاه، در دوره تحویل هر نماد معاملاتی به میزان قراردادهای خریداری شده نیروگاه‏‌های تولید برق با کد معاملاتی عام در آن نماد یا نمادهایی که دوره تحویل آن‌ها با آن نماد همپوشانی دارد، از تعهد تولید ایجاد شده نیروگاه با کد معاملاتی خاص در آن نماد (قراردادهای به فروش رفته در آن نماد با کد خاص) کاسته می‌‏شود.

حسینی درباره دیگر مزیت معامله برق از طریق کد عام گفت: تا پیش از این شرکت‌های توزیع تنها با اعتبارات تخصیصی توسط شرکت توانیر امکان معامله در بورس انرژی داشتند اما با کد معاملاتی عام قادر خواهند بود با منابع داخلی خود نیز نسبت خرید و فروش قراردادهای سلف موازی استاندارد برق و تحویل فیزیکی آن‌ها اقدام کنند.

لازم به ذکر است وفق بند ۱ مصوبات جلسه سی و هشتم مورخ ۲۱ مهر ۹۲ هیات مدیره شرکت بورس انرژی، «اجرائی شدن فعال‏سازی کد معاملاتی دوم (کد عام) برای شرکت‏های توزیع و نیروگاه‏های تولید برق مورد موافقت قرار گرفته بود و هماهنگی‏‌های لازم جهت اجرائی کردن این طرح توسط شرکت‏های مدیریت فناوری بورس تهران، سپرده‏گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، مدیریت شبکه برق ایران و بانک ملت (بانک واسط تسویه معاملات برق) انجام پذیرفته بود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه -سنا

یک شنبه 9 آذر 1393
پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه -سنانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد