معامله برق در بورس انرژی افزایش می‌یابد

سه شنبه 4 آذر 1393   سرویس

مدیرعامل بورس انرژی:
معامله برق در بورس انرژی افزایش می‌یابد
معامله برق در بورس انرژی در شرایط مطلوبی به سر می‌برد و با حضور صنایع بزرگ برای خرید برق حجم معامله‌ها افزایش می‌یابد.

مدیر عامل بورس انرژی اظهارکرد: همزمان با ورود صنایع بزرگ برای خرید برق در بورس انرژی روند معامه‌ها در این بورس افزایش یافته و رونق داد و ستد برق را شاهد خواهیم بود.
منبع: تی نیوز

علی حسینی درگفتگو با شانا افزود: ورود صنایع بزرگ به بورس انرژی جهشی مطلوب را در معامله‌ها رقم می‌زند و با توجه به حضور ٢١ نیروگاه در این بورس انتظار می‌رود در آینده نزدیک، رقابت‌ها برای خرید و فروش برق جذاب شود.


وی ادامه داد: روشهای تازه معاملاتی که برای معامله تدوین شده است قابلیت آن را دارند که رابطه میان خریدار و فروشنده را تسهیل کنند و همه معامله‌ها با شفافیت و نظارت کامل انجام شود.

حسینی گفت: هم اکنون با مشارکت توانیر و مدیریت شبکه برق ایران، بخشی از تأمین مالی نیروگاه‌ها از طریق بازار انرژی انجام می‌شود.


وی با بیان اینکه شرکت‌ها از اواسط آبانماه مجاز شدند تا با کد عام معاملات خود را انجام دهند، گفت: این اقدام مزیتهای مختلفی دارد و برهمین اساس شرکتهای توزیع با منابع داخلی خود اقدام به معامله می‌کنند.

مدیرعامل بورس انرژی تصریح کرد: این بورس آماده میزبانی از صنایع بزرگ کشور برای خرید و فروش برق است.

وی به استفاده از ابزارهای تامین مالی در بورس انرژی اشاره کرد و گفت: در گذشته امکان انتشار صکوک و اوراق مشارکت در بورس انرژی فراهم شده است و به زودی با ابزار جدید در حوزه برق منتشر می‌شود.

حسینی از راه اندازی صندوقهای پروژه تولید برق خبر داد و گفت: ‌در این مسیر برای نخستین بار موافقت اصولی با راه‌اندازی صندوقهای خروجی تولید برق و ایجاد و توسعه نیروگاه از طریق بورس انرژی از سوی سازمان بورس صادر شده است، افزون بر این سلف موازی استاندارد بلند مدت با شرکت مپنا پیگیری شده است که امیدواریم به زودی عملیاتی شود.

به گزارش شانا، می‌رفتاح فتاح‌قره‌باغ، مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران چندی پیش اظهار کرد: پیشنهاد کردیم اگر دستورالعمل مشترکی میان وزارت نیرو، شرکت بورس انرژِی و سازمان بورس اوراق بهادار تدوین و منویات هر سه طرف لحاظ شود می‌توان خرده فروشی برق را در کشور انجام داد اما پیش از این باید خرید برق صنایع از بورس رونق بگیرد.


وی با بیان این‌که برنامه‌ریزی شده است تا خریداران خصوصی که بیش از پنج مگاوات مصرف دارند، ازطریق بورس انرژی برق موردنیاز خود را تامین کنند، گفت: به‌ دنبال این هستیم که مصرف‌کننده‌های عمده صنعتی که کالا‌هایشان در بورس عرضه می‌شود، برق خود را ازطریق بورس و با قیمت آزاد خریداری کنند.

می‌رفتاح فتاح‌قره‌باغ اظهارکرد: اگر صنایع برق خود را از بورس خریداری کنند، موجب کشف قیمت در بورس شده و بورس به حالت واقعی شدن نزدیک می‌شود.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق کشور تصریح کرد: کشف واقعی قیمت‌ها به تصمیم‌گیرندگان در دولت و وزارت نیرو کمک می‌کند تا قیمت واقعی برق مشخص شود و براساس آن، برنامه‌ریزی‌های صنعت انجام شود.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران از آمادگی وزارت نیرو برای خرده‌فروشی برق در بورس انرژی خبر داد و یادآور شد: این کار تشویقی برای بخش خصوصی است که با احداث نیروگاه بتوانند کالای خود را با قیمت مناسب عرضه کنند.
منبع : تی نیوز

سه شنبه 4 آذر 1393نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد