کرواسی در انتظار معامله نفت در بورس انرژی ایران

سه شنبه 4 آذر 1393   سرویس


نماینده سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه از استقبال شرکت سپرده گذاری کرواسی برای معامله نفت و فرآورده‌های نفتی از طریق بورس انرژی ایران خبر داد.
 

ابراهیم عنایت پس از بازگشت از مجمع سالیانه فدراسیون بورس‌های اروپا و آسیا (FEAS) در شهر زاگرب کرواسی، افزود: کرواسی علاقه‌مند است در صورت معامله نفت و فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی ایران از این طریق نیاز خود را تأمین کند.

عضو هیأت مدیره شرکت سپرده گذاری مرکزی اظهار داشت: در حاشیه برگزاری مجمع سالیانه فدراسیون بورس‌های اروپا و آسیا (FEAS) در شهر زاگرب کرواسی ملاقاتی با مدیران شرکت سپرده گذاری مرکزی کرواسی صورت گرفت که این تمایل از طرف آن‌ها به طور جدی مطرح شد.

عنایت افزود: در ملاقات با مدیران شرکت سپرده گذاری کرواسی راهکارهای همکاری طرفین در دو بخش بورس انرژی و کالا بررسی شد.

وی با بیان اینکه کرواسی یکی از کشورهایی است که رابطه خوبی با ایران دارد و مسئولان بازار سرمایه این کشور تمایل همکاری همه جانبه با کشورمان دارند، اظهار داشت: با توجه به اینکه کرواسی کشور وارد کننده انرژی است و ایران یکی از بازیگران اصلی صادرات نفت در دنیاست، بورس انرژی ایران ظرفیت مناسبی برای همکاری میان دو کشور در این بخش است.

عنایت افزود: مدیرعامل CDS کرواسی ابراز تمایل کرد در آینده نزدیک هر وقت نفت خام و فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی ایران عرضه شود، کارگزاران یا خریداران آن‌ها از طریق بورس انرژی نفت و فرآورده‌های نفتی را خریداری و CDSهای هر دو کشور کار نقل و انتقال وجوه و سایر اسناد را فراهم کنند.

وی خاطرنشان کرد: برای انجام این معامله کافیست زیرساخت‌های فنی و نرم افزاری CDS‌های هر دو کشور فراهم شود که خریداران نفت ایران در کرواسی بدون نیاز به سفر به ایران بتوانند از طریق کارگزاری‌های خود این خرید‌ها را انجام دهند و نقل انتقال وجوه و سایر اسناد از طریق شرکتهای سپرده گذاری طرفین انجام بگیرد.

نماینده CDS افزود: در زمینه کالای کشاورزی کرواسی اقدامات خوبی انجام داده که ما می‌توانیم بعضی از محصولات کشاورزی را از طریق بورس کالا از کرواسی تهیه کنیم و از طرفی چون ایران تولیدکننده فولاد و محصولات پتروشیمی است می‌توان دو زمینه همکاری طرفین را فراهم کند.

این کار‌شناس ارشد بازار سرمایه، خاطرنشان کرد: رابطه ایران و کرواسی در سطح خوبی قرار دارد و باید از این فرصتی که به کمک دولت تدبیر و امید فراهم شده به نحو احسنت استفاده شود.

وی تأکید کرد: با توجه به اینکه بازار سرمایه به لحاظ نهاد‌ها و زیرساخت‌ها در شرایط خوبی به سر می‌برد همه مسوولان و مدیران باید عزمشان را جزم کنند که این بازار بتواند در راستای اهداف کلان کشور و نظام، خدمات خود را ارائه کند که زمینه‌های رشد اقتصادی از طریق مبادلات اقتصادی فراهم شود.
منبع : تی نیوز (اندیشه ها)

 

سه شنبه 4 آذر 1393
تی نیوز (اندیشه ها)نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد