زیرساخت عرضه نفت خام در بورس آماده است

سه شنبه 20 آبان 1393   سرویس

علی صالح آبادی امروز با حضور در غرفه خبرگزاری تسنیم در بیستمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصادی این خبرگزاری در پاسخ به این پرسش که نفت خام چه زمانی در بورس معامله خواهد شد، اظهار داشت:زیر ساخت طراحی و دستور العمل‌های این موضوع در بورس انژری فراهم شده است، منعی در این رابطه وجود نداشته و هر زمان که وزارت نفت تصمیم گیری کند این امر اجرایی خواهد شد.

 وی با بیان این که در این رابطه باید قیمت‌های جذابی برای جذب مشتری در نظر گرفته شود، افزود: به اعتقاد بنده اگر قیمت‌های مناسبی تعیین شود حجم عرضه به گونه ای می‌شود که خریداران رغبت زیادی برای خرید خواهند داشت. 

رئیس سازمان بورس در خصوص راه اندازی بورس نفت که قرار بود در کیش تأسیس شود هم به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: رینگ صادراتی بورس کالا که مربوط به پتروشیمی و فراورده های نفتی است هم اکنون در تالار کیش انجام می شود اما نفت خام که از طریق بورس انژری باید انجام شود هنوز منتظر عرضه وزارت نفت است.

صالح آبادی از بیان پیش بینی خود در مورد وضعیت شاخص بورس تا پایان سال خوددرای کرد و افزود: اجازه دهید در این رابطه کارشناسان نظر بدهند .

وی در ادامه صحبت های خود با اشاره به اینکه در تعین نرخ خوراک پتروشیمی در بودجه سال 94 مجلس باید به گونه‌ای تدبیر کند که قرارداد شرکت گاز با شرکت پتروشیمی بلند مدت باشد، اظهار داشت: به نظر می رسد قیمت خوراک پتروشیمی باید به صورت فرمولی تعیین شود و متناسب با قیمت های جهانی باشد. 

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار اضافه کرد: شرکت گاز هم باید گاز را در اختیار شرکت های پتروشیمی قرار دهد و اگر در مقاطعی به دلایل مختلف قطعی گاز اتفاق افتاد باید عدم النفع را در قیمت گاز لحاظ کنند. البته اگر محصولات پتروشیمی هم مشمول  قیمت گذاری  قرار گیرد باید این امر با فرض قیمت های آزاد در قیمت گاز باشد. 

وی با اشاره به اینکه باید قیمت‌های منطقه هم در  در تعیین قیمت خوراک های پتروشیمی نظر گرفته شود، تصریح کرد: قیمت گازی که در داخل عرضه می شود از قیمت گازی که در منطقه است بیشتر نباشد تا قدرت رقابت با کشورهای منطقه را داشته باشیم.

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار با اعتقاد اینکه اگر این موارد مدنظر قرار گیرد توسعه صنعت پتروشیمی با رشد بیشتری همراه خواهد شد، گفت: در حال حاضر بیش از 70 میلیارد دلار پروژه پتروشیمی تعریف شده است که اگر قیمت گاز به درستی تعیین شود جذب سرمایه گذاری بیشتری را در بخش پتروشیمی شاهد خواهیم بود. 

صالح آبادی در رابطه با مصوبه شورای پول و اعتبار برای اصلاح اساسنامه بانک های بورسی نیز افزود: این موضوع میان سازمان بورس و بانک مرکزی در حال بررسی است و قرار است اطلاحاتی انجام شود که طی هفته های آینده آن را  اعلام خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

انتهای پیام/

سه شنبه 20 آبان 1393نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد