آمادگی بورس انرژی برای عرضه برق صادراتی

دو شنبه 19 آبان 1393   سرویس

مدیرعامل بورس انرژی از آمادگی این بورس برای عرضه برق به مصرف‌کنندگان عمده خبر داد.

حسینی در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران، اظهار داشت: ما در معامله‌های برق یک‌سری محدودیت‌های فنی داریم که تنظیم‌کننده اینها وزارت نیرو است، اما از نظر انجام معامله‌های برق صادراتی در بورس انرژی مشکلی نداریم.

وی افزود: بورس انرژی به‌طور مشخص خودش صادرات یا بازاریابی ندارد و کارگزاران مشتریان را شناسایی کرده و با آنان وارد مذاکره می‌شوند.

حسینی اظهار داشت: اگر ما محدودیت‌های فنی را نداشته باشیم و امکان معامله برق صادراتی در کشور باشد، با توجه به مزیت‌های نسبی که ما در فروش برق داریم، مشکلی از جهت بازاریابی نخواهیم داشت.
مدیرعامل بورس انرژی با بیان اینکه تقریبا ضوابط اجرایی فروش مستقیم برق به مشترکان برق بالای هفت مگاوات آماده شده است، گفت: از آنجا که این موضوع ذی‌نفعان زیادی دارد، وزارت نیرو با احتیاط موضوع را دنبال می‌کند.

وی تاکید کرد: اجرای این طرح مشترکان بسیاری ازجمله صنایع را دربر می‌گیرد که هم‌اکنون این موضوع به‌منظور بررسی نحوه اجرای آن در سطح دولت و وزارت نیرو با جدیت مطرح است.

وی یادآور شد: تنظیم قانون و مقررات یک بخش از کار است و اجرای آن تدابیر دیگری لازم دارد و ما نیز نشست‌های بسیاری با مدیران ارشد وزارت نیرو در این‌باره داشتیم و آمادگی کامل بورس انرژی را در این زمینه اعلام کردیم.

حسینی با اشاره به بند و ماده 133 قانون برنامه پنجم و مصوبه‌های اجرایی آن، گفت: در این قانون پیش‌بینی شده است که تا دو سوم برق مصرف‌کنندگان عمده باید ازطریق عرضه مستقیم یا بورس انرژی فروخته شود و در قانون برنامه نیز از لحاظ عدد و رقم هدف‌گذاری شده است.

وی افزود: زمان آغاز و روند اجرای فروش برق به مشترکان عمده دغدغه وزارت نیرو است و بورس انرژی بسترهای لازم را برای انجام این‌دسته از معامله‌ها فراهم کرده است.

حسینی تصریح کرد: اجرای این طرح نیازمند یک حمایت عمومی در سطح دولت و مجلس است و عدم اجرای آن منع قانونی ندارد و ما در بورس انرژی هم بستر آن را داریم و هم علاقمند به اجرای این طرح هستیم.
وی ادامه داد: شاید این فکر به اذهان خطور کند که اجرای این طرح افزایش قیمت‌ها را به‌دنبال داشته باشد، اما معتقدیم در بلندمدت قیمت‌های تعادلی کمتر از قیمت‌هایی باشد که ما درباره آن صحبت می‌کنیم.

مدیرعامل بورس انرژی با بیان اینکه ما هم‌اکنون ماهیانه 45 میلیارد تومان منابع برای معامله‌های برق داریم، اما برنامه‌ای که توافق کرده بودیم بیشتر از این بود، خاطرنشان کرد: ما باید تا پایان امسال به ماهیانه 200 میلیارد تومان می‌رسیدیم، اما به‌دلیل تنگناهای مالی از 10 میلیارد تومان به 45 میلیارد تومان در ماه رسیده است.

منبع: اخبار پولی مالی

دو شنبه 19 آبان 1393
اخبار پولی مالینظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد