راه اندازی دو ابزار جدید در بورس انرژی

یک شنبه 18 آبان 1393   سرویس

مدیرعامل بورس انرژی ایران در خصوص تأمین مالی صنعت برق از طریق بازار سرمایه خاطر نشان کرد: برطرف کردن برخی مشکلات موجود در صنعت برق و ارتباط موثر میان بازار سرمایه و این صنعت، یکی از اولویت های اصلی اقتصاد کشور است.

دکتر حسینی ادامه داد: استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای گسترش صنعت برق یکی از راه حل های ارتباطی برای تأمین مالی صنعت برق در کشور است.

مدیرعامل بورس انرژی در ادامه یادآور شد: 21 نیروگاه در بورس انرژی ثبت شده اند و برخی برق خود را از این طریق به فروش می رسانند و در حدود 41 شرکت توزیع نیز در بورس انرژی فعالیت می کنند.

دکتر حسینی در خصوص فعالیتهای بورس انرژی خاطر نشان کرد: در حال حاضر با مشارکت توانیر و مدیریت شبکه برق ایران، بخشی از تأمین مالی نیروگاه ها به سرانجام رسیده است که امیدواریم با اجرای طرح جدید به نام کدهای عام معاملاتی شرکتهای توزیع از اواسط آبان ماه این شرکتها قادر باشند تا با منابع داخلی خود قراردادهای سلف را معامله کنند

مدیر عامل بورس انرژی با اعلام خبری در خصوص راه اندازی دو ابزار جدید در این بازار اینگونه ادامه داد: به زودی دو ابزار جدید در بورس انرژی فعال می شوند که یکی از آنها صندوقهای پروژه تولید برق و دیگری سلف موازی استاندارد بلند مدت است.
وی گفت: موافقت اصولی از سازمان بورس برای راه اندازی صندوق های پروژه اخذ شده است و اوراق سلف موازی استاندارد بلند مدت نیز طی پیگیری های اخیر در اینده نزدیک عملیاتی می شود.
 
پذیرش شرکت های برقی در فرابورس

 مدیرعامل فرابورس نیز در این همایش درباره نحوه ورود و پذیرش شرکتهای فعال صنعت برق در فرابورس توضیح داد و سپس به شرکت های حاضر در این بازار و نقل و انتقال سهام در فرابورس پرداخت.

وی خاطر نشان کرد: 11 شرکت امروز در دستور کار پذیرش در فرابورس هستند در حالیکه از ابتدای سال تا به حال 15 شرکت پذیرفته شده و هنوز به بازار معرفی نشده اند.

هامونی اظهار داشت : معافیت مالیاتی، امکان داشتن ضامن غیر بانکی، وجود بازارگردان برای اوراق و پذیرش همزمان در شبکه بانکی و بازار سرمایه از مهمترین ویژگی های ابزارهای نوین مالی در فرابورس است.

 وی خاطر نشان کرد: ارزش کل بازار فرابورس 99 هزار میلیارد تومان است که شرکت تولید برق عسلویه مپنا به عنوان نخستین شرکت فعال در صنعت برق در بازار فرابورس پذیرش و عرضه شده است که هم اکنون یک درصد از کل ارزش بازار فرابورس را در اختیار دارد.

مدیرعامل فرابورس روشهای تأمین مالی مبتنی بر اوراق بدهی را تشریح کرده و اذعان داشت: اوراق اجاره منتشر شده در بازار فرابورس هم اکنون ارزشی بالغ بر 18.861 میلیارد ریال داراست.

هامونی گفت: تعداد شرکتهای پذیرفته شده در بازار اول فرابورس 23 شرکت است در حالی که هم اکنون 33 شرکت فعال در بازار دوم پذیرفته شده اند و شرکتهای درج شده در بازار پایه نیز 138 شرکت است.

مدیر عامل فرابورس ایران متذکر شد: تعداد اوراق اجاره پذیرفته شده در فرابورس، 18 اوراق است درحالیکه 16 اوراق مشارکت در این بازار فعال هستند و تعداد اوراق مرابحه نیز به دو اوراق می رسد و فرابورس تا به امروز میزبان 5 صندوق قابل معامله ( ETF ) بوده است.

هامونی در خصوص تأمین مالی صنعت برق در بازار فرابورس اشاره داشت، 7 هزار میلیارد تومان تأمین مالی صنعت برق از طریق انتشار اوراق مشارکت در بازار فرابورس به سرانجام رسیده است که مپنا در حدود 397 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای تأمین مالی پروژه های خود در این میان منتشر کرده است.

منبع: صبحانه آنلاین

یک شنبه 18 آبان 1393نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد