بسیاری از نیروگاه‌ها سال‌ آینده برای انجام معاملات برق وارد بورس انرژی می‌شوند

یک شنبه 11 آبان 1393   سرویس

 

رئیس اداره عملیات بازار بورس انرژی ایران اعلام کرد بسیاری از نیروگاه‌ها سال‌ آینده برای انجام معاملات برق به بورس انرژی ایران خواهند آمد و این آمادگی در بورس انرژی وجود دارد که تمام برق تولیدی کشور مورد معامله قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بورس انرژی روز گذشته خبرنگاران حوزه بازار سرمایه از نیروگاه سیکل‌ ترکیبی پره‌سر که با ارائه اطلاعاتی درباره نحوه فعالیت، میزان سرمایه‌گذاری برای ساخت و نحوه معاملات برق و قراردادهای سلف موازی در بورس انرژی همراه بود، بازدید کردند.

نیروگاه سیکل ترکیبی پره‌سر گروه مدیریت‌ پروژه‌های نیروگاهی مپنا با سرمایه‌گذاری حدود 570 میلیون یورویی و متشکل از 2 بلوک (هر بلوک شامل 2 واحد گازی و یک واحد بخار) راه‌اندازی شده است.

این نیروگاه که تاکنون 9250 ساعت از فعالیت آن می‌گذرد، برق پونل، هومن، رشت، اردبیل، رشت شمالی و انزلی را به وسیله خطوط فشار قوی تأمین می‌کند.

این نیروگاه زیرمجموعه مپناست که از تسهیلات یورویی دو بانک پارسیان و توسعه صادرات استفاده کرده و فروش آن نیز به مدیریت شبکه برق به صورت ارزی انجام می‌شود.

این نیروگاه که در 18 کیلومتری رضوان‌شهر واقع شده است، مجموعاً 99 درصد پیشرفت داشته و راه‌اندازی کامل آن در اردیبهشت 94 انجام خواهد شد.

در ادامه برنامه بازدید خبرنگاران از این نیروگاه که با همکاری صمیمانه گروه مپنا انجام شد، محمدحسین عسگری رئیس اداره عملیات بازار بورس انرژی ایران با اشاره به نحوه معاملات برق و برنامه‌های در دست اجرای این بورس، اظهار داشت: بازار برق ایران از ابتدای آبان سال 82 در مدیریت شبکه برق ایران راه‌اندازی شد و پس از گذشت 10 سال فعالیت، معاملات برق در بورس انرژی ایران به طور رسمی در قالب قراردادهای سلف موازی استاندارد آغاز به کار کرد.

وی افزود: این قراردادها با توجه به دوره مصرف (کم‌باری، میان‌باری، بارپایه و پیک) در دوره‌های تحویل روزانه، هفتگی، ماهانه، فصلی، سالانه که مجموعاً 20 نوع قرارداد را شامل می‌شود، طراحی شده است.

رئیس اداره عملیات بازار بورس انرژی ایران با بیان اینکه در حال حاضر قراردادها با دوره تحویل روزانه انجام می‌شود، توضیح داد: اکنون نیروگاه‌ها با کد معاملاتی خاص قادر به فروش ظرفیت مجاز به عرضه در بورس انرژی ایران هستند و شرکت‌های توزیع هم به عنوان خریداران با کد خاص تنها قابلیت خرید قراردادهای سلف موازی را دارند.

عسگری بر همین اساس ادامه داد: در حال حاضر قراردادهای با دوره تحویل روزانه از 30 روز قبل از تاریخ تحویل، گشایش پیدا می‌کنند و همچنان تا 3 روز قبل از شروع دوره تحویل قابلیت داد و ستد دارند که پس از آن نماد متوقف شده و اطلاعات خریداران و فروشندگان برای تحویل فیزیکی به شرکت مدیریت شبکه برق ایران ارسال می‌شود.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون 21 نیروگاه خصوصی با مجموع ظرفیت 2 هزار و 868 مگاوات در هر ساعت سهم عرضه برق را تشکیل می‌دهند، تصریح کرد:

39 شرکت توزیع هم با اعتبار ماهانه 50 میلیارد تومان طرف تقاضای برق در بورس انرژی هستند.

رئیس اداره عملیات بازار بورس انرژی ایران تأکید کرد: از 29 تیر امسال با اجرای طرح تخصیص منابع مالی شرکت‌های تولید و توزیع نیروی برق از طریق بورس انرژی، اعتبار شرکت‌های توزیع افزایش پیدا کرد و شرکت‌‌های توزیع متناسب با حجم خرید از بورس انرژی هزینه خدمات توزیع هم دریافت می‌کنند که به نوعی بخشی از هزینه‌های جاری از این طریق تأمین می‌شوند.

عسگری با اعلام این خبر که با هماهنگی‌های انجام شده کد دوم معاملاتی (کد عام) به شرکت‌های تولید و توزیع نیروی برق بنا به درخواست صادر می‌شود، تأکید کرد: بر این اساس شرکت‌های توزیع با استفاده از منابع داخلی نسبت به خرید و یا فروش قراردادهای خریداری شده طی دوره معاملاتی با تحویل برق قراردادها اقدام می‌کنند.

وی ادامه داد: شرکت‌های تولیدی (نیروگاه‌ها) نیز با استفاده از کد معاملاتی آن، می‌توانند نسبت به خرید و سپس بازفروش قراردادهای سلف موازی طی دوره‌های معاملاتی اقدام کنند و موقعیت‌های تعهدی ایجاد شده توسط کد معاملاتی خاص را با کد معاملاتی عام جبران کنند.

رئیس اداره عملیات بازار بورس انرژی ایران در ادامه از راه‌اندازی بازار گواهی ظرفیت و فراهم شدن تأمین مالی نیروگاه‌ها از طریق انتشار ابزارهای نوین مالی خبر داد و یادآور شد: صندوق پروژه و قراردادهای سلف موازی با نام گواهی ظرفیت، فراهم شدن حضور مصرف‌کنندگان بزرگ و حضور شرکت‌های خرده‌فروشی برق از جمله دیگر دستورکاراست.

عسگری در ادامه با تأکید بر اینکه بر اینکه بسیاری از نیروگاه‌ها طی سال‌ آینده برای انجام معاملات برق به بورس انرژی ایران خواهند آمد، متذکر شد: این آمادگی در بورس انرژی وجود دارد که تمام برق تولیدی کشور مورد معامله قرار گیرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اکنون بازار برق در بورس انرژی، امکان کنترل نوسانات غیرقابل پیش‌بینی شده را دارد و سامانه معاملاتی پس از معاملات آموزش کارگزاران از جمله مواردی است که در بورس انرژی مورد پیگیری قرار گرفته است

 

یک شنبه 11 آبان 1393
http://www.irenex.ir/Site.aspx?ParTree=1112&LnkIdn=945نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد