تامین برق صنایع ازطریق بورس انرژی در آینده نزدیک

یک شنبه 11 آبان 1393   سرویس

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران از تامین برق صنایع از طریق بورس انرژی در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا) و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، میرفتاح فتاح قره باغ گفت: یک طرف بورس انرژی عمدتا فروشندگان خصوصی و طرف دیگر خریداران یعنی شرکت های توزیع هستند.

وی افزود: اگرچه شرکت های توزیع از شرکت های برق منطقه ای جدا شده اند اما ماهیت آنها به صورت کامل خصوصی نیست و اگر زمانی سهام شرکت های توزیع به طور کامل به بخش خصوصی واگذار شود، می توانیم شاهد رونق بیشتر بورس انرژی باشیم.

فتاح قره باغ با بیان اینکه برنامه ریزی شده تا خریداران خصوصی که بیش از پنج مگاوات مصرف دارند، ازطریق بورس انرژی برق موردنیاز خود را تامین کنند، گفت: به دنبال این هستیم که مصرف کننده های عمده صنعتی که کالاهایشان در بورس عرضه می شود، برق خود را از طریق بورس و با قیمت آزاد خریداری کنند.

وی اظهار داشت: اگر صنایع برق خود را از بورس خریداری کنند، موجب کشف قیمت در بورس شده و بورس به حالت واقعی شدن نزدیک می شود.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق کشور تصریح کرد: کشف واقعی قیمت ها به تصمیم گیرندگان در دولت و وزارت نیرو کمک می کند تا قیمت واقعی برق مشخص و براساس آن، برنامه ریزی های صنعت انجام شود.

وی یادآور شد: این کار تشویقی برای بخش خصوصی است که با احداث نیروگاه بتوانند کالای خود را با قیمت مناسب عرضه کنند.

فتاح قره باغ از آمادگی وزارت نیرو برای خرده فروشی برق در بورس انرژی خبر داد و گفت: اگر دستورالعمل مشترکی بین وزارت نیرو، شرکت بورس انرژی و سازمان بورس اوراق بهادار تدوین و منویات هر سه طرف لحاظ شود، می توان خرده فروشی برق را در کشور انجام داد اما پیش از این باید خرید برق صنایع از بورس رونق بگیرد.

یک شنبه 11 آبان 1393
پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرونظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد