حفظ روند افزایشی اونس برخلاف پیش بینی ها

یک شنبه 31 خرداد 1394   سرویس

طلا در شرایطی هفته قبل را با رشد حدوداٌ 19 دلاری به پایان رساند که همچنان از جانب نگرانی های مربوط به افزایش نرخ بهره و نوسانات دلار احساس خطر می کند.

 

 

قیمت جهانی طلا در حالی رشد  1.8 درصدی را به ثبت رساند که برآیند نظر کارشناسان برای هفته ی کاری گذشته کاهشی بود و بیش ازهر چیزی نگرانی ها از جانب کشور یونان و بیانیه فدرال رزرو در آن نقش داشتند.

 

 

مرور کامل روند طلا در هفته ی گذشته علت این تحرک طلا برخلاف پیش بینی ها را نمایان می کند؛

 

 

تشدید نگرانی ها پس از شکست مذاکرات یونان و وام دهندگان بین المللی در روز یکشنبه ی گذشته، واکنش منفی بازارهای سهام اروپا و آسیا و اوراق قرضه را در پی داشت که این امر به نفع طلا تمام شد اما رشد دلار در مقطعی از روز و افت نفت مانع از تقویت بیشتر این فلز زرد رنگ شد. و اونس تنها به رشد 5 دلاری تن در داد.

 

 

مذاکرات یونان با صندوق بین المللی پول و اتحادیه اروپا در حالی به شکست انجامید که گزارش ها حاکی از تلاش نخست وزیر یونان به رسیدن به توافق با رهبران اروپایی است.

بازار طلای تهران در روز دوشنبه تحت تأثیر تضعیف دلار داخل با کاهش قیمتها روبرو شد و بهای هر مثقال به 400 هزار و 500 تومان رسید و این در حالی است که روز شنبه را نیز با افت نسبی آغاز کرده بود.

 

 

اونس سه شنبه را با انتظار بازار به شروع نشست فدرال رزرو با افت قیمت آغاز کرد و این در حالی است که اکثر کارشناسان بر این باورند که افزایش نرخ بهره از نشست سپتامبر آغاز خواهد شد.

 

 

در روز چهارشنبه انتشار بیانیه ی نشست ماه ژوئن فدرال رزرو که هیچ اشاره ای به زمان افزایش نرخ بهره نداشت، سبب شد تا دلار ضعیف و طلا تقویت شود و اونس بعد از افت روز سه شنبه 4 دلار افزایش یابد.

 

 

فدرال رزرو در این بیانیه با کاهش پیش بینی خود نسبت به رشد اقتصادی آمریکا اعلام کرد که افزایش نرخ بهره ممکن است از زمانی که کارشناسان پیش بینی کرده اند دیرتر انجام شود.

در این روز بازار تهران قدری کاهش قیمت را تجربه و ارزش هر مثقال و گرم طلا را به 399 هزار تومان و 92 هزار و 63 تومان رساند.

 

 

 گزارش سایت طلا حاکیست، عدم اطمینان در مورد زمان افزایش نرخ بهره همزمان با نگرانی های ایجاد شده در مورد کشور یونان روز پنج شنبه اونس را از کانال 1200 دلاری گذراند.

ادامه نگرانی ها درباره احتمال ورشکستگی یونان، بازارهای سهام اروپا را با افت روبرو کرد. بانک مرکزی یونان نسبت به بحرانی غیر قابل کنترل در صورت شکست مذاکرات یونان با وام دهندگان بین المللی هشدار داد.

 

 

بازار تهران در حالیکه اونس جهانی روز پنجشنبه را با نوسان افزایشی سپری کرد و دلار داخل 7 تومان کاهش یافت، ارزش فلزات طلایی را تاحدودی تغییر داد و بهای هر مثقال با رشد 2500 تومانی بر بهای 401 هزار و 500 تومان ایستاد تا اختلافش با روز شنبه به 2500 تومان افت برسد.

 

 

 طلا روز جمعه را با نوسانهای بسیار کمی گذراند و از مرز روانی 1200 دلار فاصله ی چندانی نگرفت و این در حالی است که شاخص دلار افزایش و بهای نفت خام با افت روبرو شد.

 

 

گزارش سایت طلا می افزاید، طلای جهانی در هفته گذشته نیز روند افزایشی را حفظ کرد که این رشد نتیجه ی نهایی حرکت اونس در بین بهای 1180 دلار تا 1204 دلار بود و این در شرایطی است که سرمایه گذاران و تحلیلگران بازار طلا پیش بینی های خود را برای هفته ای که گذشت منفی قلمداد کردند.

 

 

شایان ذکر است، تازه ترین تحلیلها نشان می دهد که در شرایط کنونی سطح حمایتی طلا 1192 دلار و سطح مقاومتی 1204 دلار خواهد بود که تنها در صورت شکسته شدن این سطح مقاومتی است که می توان نسبت به افزایش ارزش طلا امیدوار بود.

 

 

فرانک هولمز مدیر موسسه گلوبال اینوستورز معتقد است که افزایش قیمت طلا به بالای مرز 1200 دلار تحول مثبتی برای بازارهای جهانی است و از احتمال رشد 15 درصدی اونس تا پایان سال خبر داد.

یک شنبه 31 خرداد 1394
سایت طلانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد