آرامش بازار در غیبت تقاضا

یک شنبه 31 خرداد 1394   سرویس

قیمت دلار به 75 روز پیش بازگشت

 

شاخص بازار ارز که هفته گذشته 7/ 0 درصد از ارزش خود را از دست داده بود، در اولین روز هفته جدید نیز 10 تومان دیگر ارزان شد تا به قیمت 3280 تومان برسد. این قیمت از هفدهم فروردین ماه، دو روز پس از اعلام «تفاهم لوزان» تجربه نشده بود. به گفته فعالان بازار، دلیل اصلی این کاهش قیمت، عدم تقاضای شرکت‌های تجاری برای خرید ارز به‌منظور تامین ریال موردنیاز برای پرداخت حقوق کارمندان خود و همچنین افت قیمت درهم بود. البته انتظار برای مشخص شدن مذاکرات در جریان هسته‌ای نیز به این روند کمک کرد. کاهش قیمت دلار باعث شد اثر افزایشی قیمت اونس جهانی روی بازار سکه تا حدودی خنثی شود.

 

 

 

ادامه روند کاهشی

 

روند کاهشی قیمت دلار که از پنج‌شنبه هفته گذشته تحت‌تاثیر دو عامل کاهش قیمت درهم و کاهش تقاضای ناشی از فضای انتظاری در بازار ارز کاهش یافته بود، روز گذشته نیز ادامه داشت. در نخستین ساعت فعالیت بازار در روز شنبه دلار 3285 تومان قیمت‌گذاری شد که 5 تومان کاهش نسبت به قیمت نهایی روز پنج‌شنبه را نشان می‌داد. در طول فعالیت بازار در روز گذشته دلار روند نزولی خود را ادامه داد و در مقطعی به کف قیمت روزانه که 3275 تومان بود رسید، اما در نهایت در ساعت 3 بعدازظهر با قیمت 3280 تومان فروخته شد. به این ترتیب روز شنبه قیمت دلار به کف قیمتی خود از 17 فروردین سال‌جاری تاکنون رسید. به اعتقاد فعالان بازار ادامه روند کاهشی قیمت دلار در نخستین روز هفته تحت‌تاثیر دو عامل «کاهش قیمت درهم» و «کاهش قابل توجه تقاضای شرکت‌های تجاری در بازار ارز» بود. قیمت درهم که روز پنج‌شنبه با یک تومان کاهش به 893 تومان رسیده بود و نقش تاثیرگذاری در افت قیمت دلار در روز پایانی هفته گذشته ایفا کرده بود روز شنبه نیز این نقش را تکرار کرد. درهم روز شنبه 4 تومان دیگر ارزان شد و به 889 تومان رسید. فعالان بازار معتقدند همزمان با فرا رسیدن روزهای پایانی هر ماه شرکت‌های تجاری تقاضای خرید ارز خود را کاهش می‌دهند. دلیل این موضوع هم نیاز شرکت‌ها به ریال برای تامین حقوق کارمندان خود است. به این ترتیب کاهش تقاضای این شرکت‌ها در بازار ارز منجر به از بین رفتن تناسب میان عرضه و تقاضا در بازار و در نهایت تشدید روند کاهشی قیمت‌ها می‌شود. روز گذشته یورو با 10 تومان کاهش به قیمت 3720 تومان و پوند با کاهش 8 تومانی به قیمت 5218 تومان رسید.

 

 

سد دلار در مقابل سکه

 

روز گذشته قیمت سکه به ادامه روند افزایشی خود که از پنج‌شنبه هفته گذشته آغاز شده بود ادامه داد و با 2 هزار تومان افزایش به 914 هزارتومان رسید. در نخستین ساعت فعالیت بازار در روز گذشته سکه 912 هزار تومان و بدون تغییر نسبت به قیمت پایانی هفته گذشته به فروش رسید، اما تا ساعت 15 سکه حرکت آرام افزایش را تجربه کرد و در نهایت به قیمت 914 هزارتومان رسید. در حالی که ادامه رشد سکه پس از بعدازظهر پنج‌شنبه می‌توانست بهای سکه را در روز شنبه تحت‌تاثیر قرار دهد، افت دلار در روز گذشته بخشی از اثر رشد اونس در بازارهای جهانی را خنثی کرد. روز شنبه نیم سکه 457 هزار تومان و ربع سکه 252 تومان به فروش رسید.

 

 

یک شنبه 31 خرداد 1394
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد