بی فروغی دلار در نظر سرمایه گذاران

یک شنبه 24 خرداد 1394   سرویس

دلار با نبود تقاضا و کاهش حجم معاملات تغییرات بسیار محدودی را شاهد است که این امر جذابیت دلار را برای سرمایه گذاری به شدت تقلیل داده است.

 

 در روز گذشته کاهش تقاضا و تمایل معامله گران آتی به فروش ارز، زمینه ای شد تا دلار افت 9 تومانی را تجربه کند که در این امر یورو نیز همگام با دلار بود.

 

کاهش 9 تومانی دلار داخل در بازار دیروز در حالی بود که ارزش این ارز در هفت روز گذشته با وجود افت و خیز بسیار محدود تغییر قیمت هفتگی به ثبت نرساند.

 

بر اساس این گزارش، روز شنبه ی گذشته بهای دلار اندکی کاهش یافت که پایین بودن قیمت درهم، کاهش حجم معاملات و سطح تقاضا از عوامل اصلی این افت در نظر فعالان به شمار می رفت.

در پایان معاملات روز شنبه ارزش دلار بر 3311 تومان و پوند و یورو بر بهای 5085 و 3695 تومان قرار گرفتند.

 

روز یکشنبه نیز دلار افت 3 تومانی را به ثبت رساند تا در طی دو روز آغاز هفته سیر نزولی را تجربه کرده باشد. بیشتر معامله گران ارزی در این دو روز تمایلی به خرید ارز نداشتند و بیشتر در موقعیت فروش بودند.

 

عدم تقاضای تجاری و موکول کردن آن به بعد از مشخص شدن روند مذاکرات، پایین بودن قیمت درهم در بازار دبی و دلار در بازار کشورهای همسایه سبب شد تا انتظارات افزایشی دلار کاهش یابد.

 

این گزارش می افزاید، در سومین روز هفته شاخص بازار ارز افزایش یافت تا روند کاهشی دو روز گذشته متوقف شود. دلار در بازه قیمتی 3308 تا 3312 تومان در نوسان بود که با قرار گرفتن بر بهای 3312 تومان رشد 4 تومانی را تجربه کرد.

 

در روز دوشنبه ارزش یورو تحت تأثیر نوسان این ارز در بازارهای جهانی تقویت شد و بر بالای مرز 3700 تومان بر بهای 3755 تومان قرار گرفت. این رشد در شرایطی رخ داد که از اواخر اردیبهشت ماه بیشتر نوسانات این ارز در زیر کانال 3700 تومان بود.

 

اما در این روز لیر ترکیه بر خلاف آرامش نسبی بازار ارز، تحت تأثیر اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمانی این کشور با سقوط روبرو شد تا ارزش این اسکناس 30 تومان تنزل یابد.

 

در روز سه شنبه انتظار بازار برای مشخص شدن نتیجه ی نهایی مذاکرات هسته ای کشورمان سبب شد تا حجم معاملات به میزان زیادی افت و تنها معاملات براساس احتیاج شکل بگیرد و اکثر معامله گران تمایلی به خرید و فروش ارز نداشته باشند. امری که دامنه ی نوسانات دلار را به شدت محدود کرد.

 

روز سه شنبه قیمت یورو قدری همپای دلار کاهش یافت. اما پوند انگلیس در مسیر افزایشی قرار گرفت.

در پایان این روز ارزش دلار و یورو بر بهای 3308 و 3740 تومان و پوند انگلیس و درهم امارات بر 5100 و 904 تومان بسته شد.

 

بر اساس این گزارش، مدیریت نوسانات دلار توسط نهاد سیاستگذار سبب شد تا برخی از معامله گران غیر رسمی امید به کسب سود را در ارز اروپایی یعنی یورو جستجو کنند.

 

تقویت این ارز در برابر دلار در بازارهای جهانی و انتقال اثر آن به بازار داخل زمینه ای شد تا معامله گران غیر رسمی به دنبال سود از این ارز اروپایی برآیند و با ایجاد هیجان رشد این ارز را تشدید کنند. البته آنها انتظار زیادی برای افزایش قیمت یورو در بلند مدت ندارند.

 

در روز چهارشنبه دلار نوسانی را تجربه نکرد و برای دومین روز متوالی بر بهای 3308 تومان ثابت ماند. اما بهای یورو و پوند با افزایش همراه شد.

علی رغم ثبات دلار در بازار، نرخ رسمی این ارز در روز چهارشنبه افزایش یافت تا شکاف این دو ارز بیش از پیش کاهش یابد.

 

در این روز بانک مرکزی اعلام کرد در راستای اجرای مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی ها، ساماندهی بازار ارز و ایجاد سیستم مستقل اعلام نرخ ارز، پایگاه اینترنتی www.sanarate.ir شکل گرفته است که میانگین موزون نرخ خرید و فروش نقدی برای هر ساعت و کل روز محاسبه و در این پایگاه درج می شود.

 

دلار در روز پنج شنبه تغییر 4 تومانی افزایشی را شاهد بود اما یورو نوسان کاهشی را تجربه کرد و با بهای 3735 تومان به فروش رسید.

یک شنبه 24 خرداد 1394
سایت طلانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد