رکورد شکنی معکوس سکه

یک شنبه 24 خرداد 1394   سرویس

با تحت فشار قرار گرفتن سکه از سوی دو متغییر طلای جهانی و دلار داخل سبب شد تا روند بازار ارزش این سکه را به بهای حدوداً بی سابقه در 7 ماه گذشته برساند.

 

تحت تأثیر کاهش بهای اونس در روز جمعه و افت 9 تومانی دلار شاهد رسیدن سکه به بهای 910 هزار تومان بود، بهایی که از 24 آبان ماه سال 93 بی سابقه بود و این در شرایطی است که هفته ی گذشته نیز با رکورد منفی سکه آغاز شده بود.

 

بازار سکه شنبه ی گذشته در مسیر کاهشی قرار گرفت و از ارزش سکه بهار آزادی 14 هزار تومان کاست تا کمترین قیمت سکه در سال 94 رقم بخورد.علت اصلی این افت، ریزش اونس در زمان تعطیلی بازار داخل در 13 و 14 خرداد ماه و رسیدن آن به بهای 1173 دلار در روز جمعه بود.

 

بهای سکه که از 7 خرداد ماه در کانال 930 هزار تومان قرار گرفته بود، در اولین روز کاری گذشته از این مرز قیمتی فرو افتاد و بر بهای 918 هزار تومان قرار گرفت.

 

روند کاهشی سکه در روز یکشنبه نیز ادامه یافت و 4500 تومان دیگر از بهای سکه بهار آزادی کاسته شد تا ارزش این فلز به 913 هزار و 500 تومان برسد. فعالان کاهش دلار را در این روز موثر در افت سکه دانستند. البته برخی دیگر نیز افزایش حجم فروش و هجوم دارندگان سکه به بازار را از هراس افت بیشتر قیمتها در این امر دخیل دانستند.

 

در پایان معاملات این روز نیم سکه و ربع بر بهای 465 و 256 هزار تومان و سکه 1 گرمی بر نرخ 177 هزار تومان قرار گرفت.

 

در سومین روز هفته بازار سکه با بهره گیری از رشد نسبی طلای جهانی و دلار داخل قدری به جبران ارزش سکه تمام بهار آزادی پرداخت و این در حالی است که سایر سکه ها تغییر خاصی را به ثبت نرساندند.

 

روز سه شنبه با وجود کاهش دلار بازار سکه افزایش محدود دیگری را تجربه کرد که البته این امر در مورد سکه 1 گرمی مصداق نداشت و ارزش این سکه بر بهای 177 هزار تومان ثابت ماند. فعالان رشد نسبی اونس را در بازارهای جهانی در این امر موثر دانستند.

 

بازار سکه در پایان معاملات این روز ارزش سکه بهار آزادی و نیم سکه را به 917 و 466 هزار تومان و ربع سکه را به 258 هزار تومان رساند.

 

سایت طلا حاکیست، روز چهارشنبه قیمت سکه تحت تأثیر افزایش طلای جهانی سومین رشد متوالی را تجربه کرد و بهای سکه به 921 هزار تومان رسید. در این روز دلار دومین روز ثبات قیمت را شاهد بود.

 

افت اونس به نزدیکی مرز 1180 دلار و در حالیکه دلار 4 تومان رشد یافت، سبب شد تا در آخرین روز هفته سکه کاهش 3 تومانی را تجربه کند.

در غروب روز پنجشنبه قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی و نیم سکه بر 918 و 468 هزار تومان و هر ربع و سکه 1 گرمی به 258 و 175 هزار تومان قرار گرفتند.

 

گفتنی است، بازار سکه که به طور سنتی تحت تأثیر تحرکات دو متغییر طلای جهانی و دلار داخل است، با اضافه شدن نبود تقاضا و کاهش شدید حجم معالات روزهای سردی را سپری می کند که این امر در مورد سکه تمام بهار آزادی بیشتر صدق می کند و سایر سکه کم و بیش خود را از این منجلاب دور نگه داشته اند.

 

کارشناسان معتقد هستند تقریباً با به صفر رسیدن سطح تقاضا در ماه پیش رو احتمال ریزش بیشتر قیمت سکه و تدوام رکورد شکنی های منفی وجود دارد و این در شرایطی است که دلار داخل و بویژه طلای جهانی روند معکوسی در پیش نگیرند.

یک شنبه 24 خرداد 1394
سایت طلا



نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد