ریزش طلا با دست انداز افزایش نرخ بهره

یک شنبه 17 خرداد 1394   سرویس

طلا در روزهای اخیر تحت فشار عواملی افت قیمت را تجربه کرد که از همه مهمتر گزارش میزان اشتغال زایی آمریکا بود تا برای سومین هفته ی متوالی برخلاف پیش بینی ها، کاهش قیمت به ثبت برسد.

 

با وجود دو هفته ی متوالی کاهشی، اکثر کارشناسان معتقد به افزایش قیمت ها در هفته ای که گذشت بودند و دلیل آنها بر این امر، ثبات نسبی اونس در نیمه دوم هفته ی منتهی به 8 خرداد ماه با وجود قوی ماندن دلار بود اما اونس برای سومین هفته ی متوالی کاهش یافت.

 

رالف پرستون و کالین چیزینسکی از کارشناسانی بودند که معتقد بودند مقاومت طلا در برابر افت بیشتر نظر آنها را در کوتاه مدت افزایشی کرده است.

 

بازار طلا هفته کاری را همراستا با پیش بینی ها و تحت تأثیر نگرانی های اقتصادی در مورد آینده یونان و اسپانیا با افزایش آغاز کرد اما رشد شاخص دلار و افت قیمت نفت طلا را به عقب نشینی وادار کرد. داده های خوب از اقتصاد چین نیز باعث رشد شاخص های سهام چین، آسیا و اروپا شد که این امر بخشی از سرمایه را از بازار طلا خارج کرد.

 

بازار طلای تهران در روز دوشنبه 1 هزار تومان به ارزش فلزات طلایی افزود و این در شرایطی است که بازار طلا روز شنبه را با ثبات نسبی قیمتها آغاز و ارزش هر مثقال را بر بهای 412 هزار و 500 تومان ثابت نگه داشت.

 

گزارش سایت طلا می افزاید، اونس روز چهارشنبه 7 دلار کاهش یافت، کاهشی که ناشی از تقویت دلار، فشار فروش و کاهش قیمت نفت بود.

 

در این روز گزارش مشاغل ADP آمریکا منتشر شد که بازار توجه چندانی به آن نکرد و چشم انتظار گزارش مهم اشتغال زایی این کشور در روز جمعه بود.

 

از دیگر اخبار مهم این روز، خبری از یونان منتشر شد که حاکی از پیشرفتهای مثبت بین این کشور با وام دهندگان بین المللی بود. همچنین بانک مرکزی اروپا در روز چهارشنبه نرخ بهره را ثابت نگه داشت

 

روند طلا با افت 9 دلاری اونس در روز پنج شنبه نیز ادامه پیدا کرد، افتی که اونس را به پایین ترین رقم در 5 هفته گذشته رساند و این در حالی است که ارزش دلار نیز تضعیف شد.

 

بازار طلا روز پنج شنبه تاحدودی به سخنان ماریو دراگی رئیس بانک مرکزی اروپا در روز گذشته واکنش نشان داد. وی در کنفرانس خبری پس از نشست شورای حکام این بانک گفت:نوسان بازارهای مالی در ماههای پیش رو امری عادی خواهد بود. او البته اشاره کرد که تورم اقتصادهای عمده در مسیر بازگشت به روند عادی است.

 

در این روز صندوق بین المللی پول پیش بینی خود از رشد ایالات متحده را از 3.1 درصد به 2.5 درصد کاهش داد. این صندوق به فدرال رزرو توصیه کرد در سال جاری تصمیمی مبنی بر افزایش نرخ بهره اتخاذ نکند.

 

بر اساس گزارش سایت طلا، طلای جهانی روز جمعه را با نوسان افزایشی آغاز کرد اما خیلی زود روبه نزول گذاشت که این امر حاکی از انتظار شدید بازار برای اعلام گزارش وزارت کار آمریکا درباره وضعیت بازار کار بود.

 

گزارش میزان اشتغال زایی بخش غیر کشاورزی اقتصاد آمریکا در ماه مه اعلام شد که بر اساس آن 280 هزار شغل بالاتر از پیش بینی کارشناسان که 225 هزار فرصت شغلی را انتظار می کشیدند، ایجاد شد که این امر سبب ریزش اونس تا سطح 1166 دلار شد.

 

بازار طلا برای سومین هفته ی متوالی کاهش قیمت را تجربه کرد. افزایش فرصتهای شغلی ایجاد شده در اقتصاد آمریکا احتمال افزایش نرخ بهره را در نشست سپتامبر تقویت کرد که می تواند فشار زیادی را بر طلا وارد کند.

 

اکثر کارشناسان اقتصادی قائل به تشدید شدن روند نزولی قیمت طلا در روزهای آینده هستند. البته نباید حرکت کاهشی طلا را بر خلاف پیش بینی های افزایشی در هفته ی گذشته از نظر دور داشت.

یک شنبه 17 خرداد 1394
سایت طلانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد