اوباما مصوبه لزوم بازبینی توافق هسته ای ایران توسط کنگره را امضا کرد

شنبه 2 خرداد 1394   سرویس

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز جمعه مصوبه کنگره این کشور در خصوص لزوم بازبینی توافق نهایی هسته ای با ایران توسط نهاد قانونگذاری آمریکا را امضا کرد.

 

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اوباما در کاخ سفید و بدون برگزاری مراسمی این مصوبه را امضا کرد، با این حال او گفته است که از بررسی دقیق و موشکافانه مذاکرات هسته ای با ایران استقبال می کند.

 

با قانونی شدن این طرح عملا کنگره آمریکا حق نظارت، تصویب و احتمالا رد توافق با ایران را خواهد داشت.

 

طبق این قانون، کنگره آمریکا در مدت تعیین شده 30 روزه متن توافق نهایی هسته ای ایران با گروه 1+5 را مورد بررسی قرار می دهد و در صورتی که با آن مخالف باشد، می تواند این توافق را رد کند.

 

طرح این قانون ابتدا روز 17 اردیبهشت با اکثریت قاطع آراء در سنای آمریکا به تصویب رسید. 98 سناتور از 100 سناتور آمریکایی به این طرح رای مثبت دادند. مجلس نمایندگان مجلس آمریکا نیز 14 مه با اکثریت مطلق آراء این طرح را تصویب کرد.

 

پیشتر دولت و نمایندگان سنا و مجلس نمایندگان بر سر چگونگی حل و فصل مناقشه هسته ای ایران اختلاف نظر شدید داشتند اما در نهایت باراک اوباما با نظارت کنگره بر مذاکرات هسته ای ایران موافقت کرد.

 

این قانون، باراک اوباما را به مدت سی روز از تعلیق تحریم های کنگره منع می کند. در صورت مخالفت کنگره با این توافق و اجرای آن، باراک اوباما همچنان می تواند از رای وتو خود علیه این تصمیم استفاده کند

شنبه 2 خرداد 1394
ایرنانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد