افت قیمت‌ها در بازار اردیبهشت

شنبه 2 خرداد 1394   سرویس

روند ماهانه سکه و دلار کاهشی شد

 

درحالی‌که ارزش شاخص بازار ارز و سکه بهار آزادی در فروردین‌ماه با افزایش روبه‌رو شده بود، ماه اردیبهشت، ماه افت ارزش سکه و دلارشد. در اردیبهشت‌ماه سکه 3/ 2 درصد و دلار 9/ 0 درصد از ارزش قیمتی خود را از دست دادند تا سکه ارزش قابل‌توجه‌تری از خود را از دست داده باشد. با این وجود، در آخرین روز اردیبهشت، دلار برخلاف روند ماهانه خود حرکت کرد و با 10 تومان افزایش به قیمت 3310 تومان رسید؛ سکه نیز برخلاف دلار و ‌همسو با روند ماهانه هزار تومان کاهش دیگر را تجربه کرد و به قیمت 940 هزار تومان رسید.

 

 

نوسان در دامنه محدود

 

دلار در اردیبهشت‌ماه در بازه محدود 3300 تا 3350 تومان نوسان داشت. در 19 روز ابتدایی دومین ماه سال، دلار در حبس بازه‌ای 3330 تا 3345 تومان قرار داشت، اما از تاریخ 20 اردیبهشت دلار با کاهش قیمت، از این حبس بازه‌ای رها شد و به سمت قیمت‌های پایین‌تر حرکت کرد. از تاریخ 20 اردیبهشت تا انتهای ماه، دلار در بازه 3305 تومان تا 3325 تومان نوسان کرد. در همین مقطع بود که کمترین قیمت دلار در اردیبهشت‌ماه به ثبت رسید. روز چهارشنبه 30 اردیبهشت بهای دلار به قیمت 3305 تومان رسید که کف قیمتی این ارز در اردیبهشت بود. به گفته فعالان، «کاهش انتظارات افزایشی» و «بدبینی به روند آینده» در کنار «کمبود ریال» و «کاهش قیمتی درهم در مقطعی از روز» از عوامل اصلی کاهش دلار در روز چهارشنبه بودند.

 

کاهش دلار در روز چهارشنبه در ادامه روند کاهشی این ارز از ابتدای هفته بود. دلار روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه را نیز با 5 تومان افت قیمتی پشت‌سر گذاشته بود. فعالان بازار ارز، کاهش تقاضا و روند نزولی متوسط قیمتی دلار در دوماه بهار94 را از عوامل اصلی نزول تقاضا عنوان می‌کنند. به گفته آنها، در روزهای پایانی ماه، معمولا تقاضای شرکت‌های تجاری برای خرید ارز پایین می‌آید و این عامل تقاضا را تا حدی محدودتر از گذشته می‌کند.

 

با این حال دلار که در هفته انتهایی اردیبهشت 5 کاهش متوالی 5 تومانی را تجربه کرده بود، در آخرین روز هفته روند قیمتی خود را تغییر داد و با10 تومان رشد به 3315 تومان رسید. به گفته فعالان تحرکات معامله‌گران با استفاده از برخی اخبار سیاسی و جوسازی‌های روانی با برخی پیش‌خریدهای ارزی، عامل اصلی رشد 10 تومانی دلار بود. رشد 10 تومانی آخرین روز اردیبهشت‌ماه موجب شد که میزان کمی از افت قیمتی دلار در این ماه جبران شود. شاخص بازار ارز در اردیبهشت‌ماه 9/ 0 درصد از ارزش خود را از دست داد و از 3345 تومان به 3315 تومان رسید. این در حالی است که قیمت دلار در فروردین 94 رشد جزئی 1/ 0 درصدی را تجربه کرده بود.

 

با وجود رشد ماهانه جزئی، بررسی متوسط قیمتی ماهانه دلار در 4 ماه گذشته نشان‌دهنده آن است که شاخص بازار ارز از بهمن سال 93 در مسیر نزولی قرار گرفته است. متوسط قیمت دلار که در دی‌ماه 1393 حدود 3517 تومان بود، در بهمن 93 به 3446 تومان و در اسفند 93 به 3389 تومان رسید تا در هر ماه قیمت این ارز یک کانال افت قیمتی را تجربه کرده باشد. روند کاهشی متوسط قیمتی دلار در سال جاری نیز ادامه یافت و در فروردین میانگین قیمت آن به 3335 تومان و در اردیبهشت‌ماه با 4 تومان کاهش دیگر به 3331 تومان رسید. به نظر می‌رسد ابلاغیه ارزی بانک مرکزی در تاریخ 29 دی‌ماه 1393 و بیانیه لوزان که در تاریخ 13 فروردین 94 اعلام شد، دو عاملی بودند که به کاهش قیمت دلار در این محدوده زمانی کمک کردند.

 

سکه در سرازیری

 

در دومین ماه بهار، سکه تمام بهار آزادی در سرازیری قیمت قرار گرفت و ظرف 31 روز 3/ 2 درصد از ارزش خود را از دست داد تا از قیمت 963 هزار تومان به 940 هزار تومان برسد. سکه در 13 روز ابتدایی اردیبهشت عمدتا در دو کانال 950 و 960 هزار تومان نوسان کرد، ولی از تاریخ 14 اردیبهشت روند قیمتی این کالای گرانبها تغییر کرد تا سکه عمدتا نوسانات خود را در کانال 940 هزار تومان و 930هزار تومان ثبت کند. البته از تاریخ 26 اردیبهشت‌ماه و دو روز ابتدایی هفته گذشته، قیمت سکه بار دیگر تحت تاثیر صعود اونس به کانال 950 هزار تومان وارد شد، هر چند که با کاهش قیمت اونس و دلار در ادامه هفته بار دیگر به کانال 940 هزار تومان رسید و نهایتا در آخرین روز اردیبهشت به کف کانال 940 هزار تومانی رسید.

 

در آخرین هفته اردیبهشت‌ماه، سکه با قیمت 951 هزار تومان معاملات خود را در روز یکشنبه آغاز کرد که 4 هزار تومان کمتر از آخرین قیمت بسته شده این کالا در پنج‌شنبه گذشته بود. روز دوشنبه سکه با 2 هزار تومان رشد به 953 هزار تومان رسید، ولی روند کاهشی دوباره سکه از روز سه‌شنبه آغاز شد. در چهارمین روز هفته بهای سکه با 8 هزار تومان کاهش به 945 هزار تومان و روز چهارشنبه با 4 هزار تومان افت دیگر به 941 هزار تومان رسید. روز پنج‌شنبه بهای سکه با وجود رشد 10 تومانی دلار، هزار تومان افت دیگر را تجربه کرد و به قیمت 940 هزار تومان رسید. کاهشی که بیشتر مربوط به نوسانات اونس در بازارهای جهانی بود.

 

اونس در بازارهای جهانی به‌رغم بهبود تصویر فنی همچنان با فشار روبه‌رو است. اونس طلا که روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه روی قیمت‌های 1209 و 1206 دلار ایستاده بود، روز گذشته تا ساعت 6 بعدازظهر به قیمت 1205 دلار رسید، گرچه هم اکنون که شما این خبر را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی هفته ثبت شده باشد. صورت جلسه نشست پیشین فدرال رزرو که روز چهارشنبه منتشر شد نشان می‌دهد که بانک مرکزی آمریکا برای تصمیم گیری در مورد زمان افزایش نرخ‌های بهره همچنان به داده‌های اقتصادی چشم خواهد داشت. این موضوع تازه‌ای نیست و از این رو بازار واکنش زیادی به آن نشان نداد. فردا در گزارشی می‌توانید روند بهای اونس در هفته گذشته را با جزئیات مرور کنید.

شنبه 2 خرداد 1394
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد