اونس در وضعیت «مرگ و زندگی»؟

دو شنبه 28 اردیبهشت 1394   سرویس

جهش طلا در بازارهای جهان، پیش‌بینی‌ها را افزایشی کرد

 

رشد 36 دلاری اونس طلا در هفته گذشته که بهای این کالا را به رقم 1223 دلار رساند، باعث شده که اکثر کارشناسان و معامله‌گران بازار از ادامه رشد طلا در روزهای کاری این هفته سخن بگویند. در این میان برخی کارشناسان با اشاره به مرزهای حمایتی و مقاومتی از وضعیت «مرگ و زندگی» برای طلا گفته‌اند، گرچه بعضی دیگر از رشد قطعی طلا به لطف افت دلار گفته‌اند. تضعیف شاخص دلار در هفته گذشته به رشد اونس کمک زیادی کرد تا برآیند هر دو نظرسنجی پایگاه اینترنتی کیتکو از کارشناسان و مخاطبان افزایشی باشد.

 

در نظرسنجی آنلاین کیتکو، 314 مخاطب رای داده‌اند که از این میان 162 نفر معادل 52 درصد افزایش و 101 نفر معادل 32 درصد کاهش قیمت‌ها را در کوتاه‌مدت پیش‌بینی کرده‌اند. 51 نفر معادل 16 درصد نیز نظری خنثی داشته‌اند.در نظرسنجی از کارشناسان هم 18 متخصص شرکت کرده‌اند که از این میان 11 نفر معادل 61 درصد افزایش و 2 نفر معادل 11 درصد کاهش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند. 5 نفر معادل 28 درصد نیز نظری نداشته‌اند.

هفته گذشته برای سومین هفته پیاپی، این نظرسنجی مخاطبان کیتکو بود که دقیق از کار درآمد. برای هفته گذشته 45 درصد مخاطبان کیتکو پیش‌بینی افزایش قیمت‌ها را کرده بودند، پیش‌بینی که با رشد قابل‌توجه اونس در 5 روز کاری محقق شد. جهش اونس از روز چهارشنبه پس از انتشار گزارش بد از وضعیت خرده‌فروشی آمریکا در ماه آوریل شروع شد و تا پایان هفته ادامه پیدا کرد تا اونس نه تنها به بالاترین قیمت در سه ماه گذشته برسد؛ بلکه بهترین عملکرد هفتگی در 4 ماه گذشته را نیز رقم بزند.

فیلیپ استرایبل، استراتژیست ارشد بازار در موسسه RJO Futures وضعیت بازار طلا را وضعیت تکراری «مرگ و زندگی» می‌داند: «جهش قیمت‌ها به بالای مرز 1235 دلار می‌تواند باعث جهش انفجاری اونس شود، اما افت بازار می‌تواند طلا را به سمت مرز 1200 دلار و بعد 1180 دلار ببرد»

اما ریچارد بیکر، دبیر Eureka Miner Reportمی گوید: از آنجا که آمار ناامیدکننده‌ای از اقتصاد آمریکا منتشر شده و دلار ایالات‌متحده هم مقابل یورو و ین تضعیف شده است، طلا شاهد بازگشت فنی است. او قیمت 1236 دلار را در کوتاه‌مدت قابل‌دسترس می‌داند: «من معتقدم که طلا در هفته جاری می‌تواند دست کم قیمت 1230 دلار را هدف بگیرد

بهای فلز زرد در روزهای کاری پیش رو به شدت تحت‌تاثیر داده‌های اقتصادی ایالات‌متحده، منطقه یورو و چین قرار خواهد داشت. اخبار تازه از وضعیت بحران اقتصادی و مالی یونان نیز تاثیر زیادی بر ارزش طلا خواهد داشت. داده‌هایی که در روزهای آینده می‌توانند بازار فلزهای گرانبها را تحت‌تاثیر قرار دهند، در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

دو شنبه 28 اردیبهشت 1394
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد