اوج‌گیری سکه در ایستگاه آخر

یک شنبه 27 اردیبهشت 1394   سرویس

دلار دومین کاهش هفتگی را ثبت کرد

 

هفته گذشته، هفته افزایشی شدن روند سکه و کاهشی ماندن روند دلار در بازار ایران بود. در هفته گذشته سکه بهار آزادی با 2/ 1 درصد رشد مواجه شد، اما دلار دوباره افت 3/ 0 درصدی را برای خود به ثبت رساند. سکه که تا چهارشنبه با کاهش 1/ 0 درصدی نسبت به هفته پیشین مواجه بود، پنج‌شنبه با 13 هزار تومان رشد به 955 هزار تومان رسید تا روند قیمتی این کالا تغییر کند. سکه روز پنج‌شنبه پس از گذشت 11 روز به این محدوده قیمتی وارد شد. عامل اصلی رشد سکه، بالارفتن اونس تا نزدیک 1216 دلار تا ساعت 3بعدازظهر روز پنج‌شنبه بود. ادامه رشد طلای جهانی در روز جمعه این احتمال را ایجاد می‌کند که در صورت عدم تغییر قیمت دلار، سکه روز یکشنبه به افزایش خود ادامه دهد. روز پنج‌شنبه دلار در ادامه روند کاهشی خود 5 تومان افت دیگر را تجربه کرد تا کار خود را در هفته پیشین با قیمت 3325 تومان پایان دهد.

 

 

 رکورد یک ماهه خیز روزانه

بهای سکه که در 4 روز ابتدایی هفته گذشته در مسیر کاهشی قرار گرفته بود، در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه با 20 هزار تومان رشد مواجه شد تا افت روزهای ابتدایی جبران شود. چهارشنبه، سکه با 7 هزار تومان رشد به قیمت 942 هزار تومان رسید. این افزایش با شدت بیشتری در روز پنج‌شنبه دنبال شد و در این روز سکه با 13 هزار تومان افزایش به قیمت 955 هزار تومان رسید تا پس از دو روز افزایش وارد کانال 950 هزار تومان شود. افزایش سکه همسو با صعود اونس در بازارهای جهانی به بالای مرز 1200 دلار و رسیدن به قیمت 1216 دلاری تا ساعت 3 بعدازظهر روز پنج‌شنبه بود. افزایش اونس در روز جمعه ادامه یافت و قیمت آن تا 1223 دلار بالا رفت، افزایشی که به‌نظر می‌رسد امروز یکشنبه فضای بازار داخلی را تحت‌تاثیر قرار دهد. امروز، در صورت عدم کاهش دلار احتمال دارد بهای سکه تحت‌تاثیر رشد روز جمعه طلای جهانی، به کانال 960 هزار تومان وارد شود.

 

 دومین هفته کاهشی دلار

هفته گذشته روند شاخص بازار ارز مانند هفته پیش از آن کاهشی بود. چراکه دلار 3 کاهش و تنها یک افزایش روزانه را ثبت کرد تا بهای دلار از 3335 تومان پنج‌شنبه 17 اردیبهشت به 3325تومان در انتهای هفته گذشته برسد. این روند افت 3/ 0 درصدی را رقم زد، رقمی که هفته پیش از آن نیز تجربه شده بود. آخرین کاهش نیز مربوط به آخرین روز هفته پیش بود؛ روز پنج‌شنبه دلار با 5 تومان افت به قیمت 3325 تومان رسید.  به گفته فعالان کاهش حجم معاملات آتی و افت تقاضا از عوامل اصلی افت قیمتی روز پنج‌شنبه بودند. بر اساس روند کاهشی دلار در دو هفته گذشته، اکثر فعالان بازار ارز انتظار نزول قیمت در هفته جاری را دارند، هر چند با توجه به محدود شدن دامنه نوسانات کمتر فعالی انتظار ریزش قابل‌ملاحظه را دارد. البته گروهی از فعالان اعتقاد دارند تعطیلی بازار در روز شنبه، بخشی از تقاضا را به روز یکشنبه منتقل خواهد کرد و در نتیجه احتمال دارد روز یکشنبه فشار تقاضا بر عرضه سنگینی کند

یک شنبه 27 اردیبهشت 1394
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد