افت قیمت نفت در اولین روز کاری بازار ادامه یافت

سه شنبه 22 اردیبهشت 1394   سرویس

سقف مقاومتی 60 دلاری نفت

روز گذشته در اولین روز کاری هفته جاری میلادی شاهد افت مجدد قیمت نفت بودیم. نگرانی از سرعت گرفتن تولید نفت آمریکا بر کاهش قیمت‌ها اثر گذار بود. این در حالی است که چین نرخ بهره بانکی خود را برای سومین بار در سال جاری میلادی کاهش داد اما این عامل نیز نتوانست به‌عنوان محرکی برای بازار نفت عمل کند.

 

مدتی است که نفت روی مرز 60 دلار نوسان می‌کند. به نظر می‌رسد این 60 دلار قیمت مقاومتی نفت شده است، چراکه عواملی که بتواند موجب تحریک بازار و رشد قیمت‌ها به بالای این رقم شوند ضعیف‌تر از عوامل منفی هستند.

روز گذشته تا لحظه تنظیم این گزارش(ساعت 15 به وقت تهران) نفت خام آمریکا با 41 سنت افت نسبت به آخرین قیمت معامله شده در روز جمعه به 89/ 58 دلار رسید. در عین حال بهای نفت برنت نیز کاهش یافت و هر بشکه آن با افت 52 سنتی به 87/ 64 دلار رسید. از طرفی بر اساس آخرین به روز رسانی سایت رسمی اوپک، بهای سبد نفتی این سازمان روز جمعه مصادف با

8 مه ‌2015 کاهش قیمت 54/ 1 دلاری داشته و به 44/ 62 دلار رسید.

 در اولین روزهای بازگشایی بازار در هفته گذشته شاهد افزایش تنش در منطقه شاهد صعود قیمت نفت بودیم. از سویی درگیری‌ها بین یمن و عربستان تشدید شد و از سوی دیگر یکی از معدود بنادر لیبی که کار صادرات نفت را به عهده داشت مورد حمله شبه‌نظامیان این کشور قرار گرفت. درعین حال توقف یک کشتی تجاری آمریکا در آب‌های خلیج فارس توسط ایران موجب نگرانی فعالان بازار نفت از امنیت منطقه خاورمیانه و به‌خصوص تنگه هرمز شد، اما   طی چند روز هیجانات ناشی از این مسائل فروکش کرد و شاهد افت قیمت نفت بودیم و آنچه که در حال حاضر بر بازار اثر‌گذار است عوامل بنیادی است.

در آخرین روزهای هفته گذشته انتشار دو خبر اقتصادی موجب نگرانی از سمت تقاضای بازار نفت شد که همچنان در اولین روز هفته جاری میلادی بازار متاثر از آن شاهد افت قیمت بود. چین یعنی دومین وارد‌کننده بزرگ نفت خام جهان برای سومین بار از ابتدای سال 2015 نرخ بهره خود را کاهش داد تا بلکه افزایش نقدینگی بتواند از افت نرخ رشد اقتصادی این کشور جلوگیری کند. به گزارش رویترز، کارشناسان بازار نفت انتظار داشتند تحت تاثیر این خبر شاهد رشد قیمت نفت در روز گذشته باشیم. ریک اسپونر تحلیلگر بازارهای سی‌ام‌سی در سیدنی روز گذشته در این‌باره به رویترز گفت: واکنش چندانی در معاملات به این اقدام در بازارهای نفتی صورت نگرفت، چراکه به نظر می‌رسد این اقدام اقتصادی بیشتر به‌عنوان یک عامل جلوگیری‌کننده از روند کاهشی قیمت‌ها عمل می‌کند نه یک محرک واقعی برای تغییر اوضاع.

از سویی روز جمعه آمارهایی از واردات بی‌سابقه نفت چین در ماه آوریل منتشر شد که باز نتوانست موجب افزایش قیمت نفت شود. چین در ماه آوریل نسبت به ماه پیش از آن واردات خود را 13 درصد افزایش داد و با واردات 37/ 7 میلیون بشکه در روز در این ماه از آمریکا پیشی گرفت. اما تحلیلگران بانک ANZ معتقدند این رشد واردات به دلیل استفاده از فرصت نفت ارزان و افزایش ذخیره‌سازی‌ها بوده است؛ چراکه آمار اقتصادی این کشور نشانی از افزایش تقاضا ندارد.

در عین حال آماری از وضعیت اقتصادی آمریکا، بزرگ‌ترین‌ مصرف‌کننده جهان منتشر شد که برداشت‌های متفاوتی در پی داشت. رشد اقتصادی این کشور در سه ماه اول سال 2015 به 2/ 0 درصد رسیده است؛ این درحالی است که در سه ماه آخر سال پیش رشد اقتصادی این کشور 2/ 2 درصد بوده است. هرچند که در این کشور شاهد کاهش نرخ رشد اقتصادی بوده‌ایم اما برخی کارشناسان براین باورند که این عامل در کنار افزایش دستمزدها و افزایش هزینه در بازار کار می‌تواند نرخ تورم را به رقم هدف‌گذاری شده 2 درصدی نزدیک کند که موجب تسریع در تصمیم‌گیری بانک مرکزی آمریکا درخصوص توقف سیاست‌های انبساطی و افزایش نرخ سود خواهد شد. نرخ بیکاری در ایالات متحده آمریکا به پایین‌ترین حد خود طی

۷ سال اخیر رسیده و میزان اشتغال‌زایی در این کشور در ماه آوریل سال جاری افزایش یافته است.

در عین حال آمار وزارت کار آمریکا نشان می‌دهد نرخ بیکاری این کشور در ماه آوریل یک دهم درصد نسبت به ماه پیش از آن کاهش یافته است. اما اقتصاد ایالات متحده در ماه آوریل سال جاری ۲۲۳ هزار فرصت شغلی ایجاد کرده است، این در حالی است که کارشناسان رقم ۲۱۸ هزار فرصت شغلی را پیش‌بینی می‌کردند. میزان اشتغال‌زایی در آمریکا در ماه مارس تنها ۸۵ هزار فرصت شغلی بوده است. این آمار می‌تواند نشانه‌ای از سرعت گرفتن روند رشد اقتصادی آمریکا در سه ماه دوم سال ۲۰۱۵ باشد.

 

ثبات نفت در محدوده 60 دلاری؟

بر اساس گزارش«دنیای اقتصاد»، طی 10 روز کاری گذشته قیمت نفت در محدوده 60 دلار نوسان کرده است در واقع طی این 10 روز 3 روز قیمت‌ها کمی کمتر از 59 دلار و 5 روز بین 59 تا 60 دلار و 2 روز باقی مانده به بالای 60 دلار رسیده است. برهمین اساس به نظر می‌رسد که محدوده 60 دلاری برای نفت خام آمریکا قیمتی است که نفت در آن به ثبات رسیده است یا حداقل نوسان زیادی از این بازه قیمتی نخواهد داشت. در این بین برخی کارشناسان معتقدند دوران رشد تولید نفت آمریکا به سر آمده و حتی ذخایر نفتی آمریکا در حال کاهش است و بر همین اساس قیمت‌ها در

6 ماه باقی‌مانده سال 2015 رشد خواهند داشت و حتی به 70 دلار نیز خواهند رسید.

این در حالی است که برخی دیگر از کارشناسان بر این باورند که تغییر خاصی در بازار نفت به وجود نیامده و روند رو به کاهش تعداد دکل‌های نفت شیل آمریکا با نزدیک شدن قیمت‌ها به محدوده 60 دلار متوقف شده و با رشد تولید این کشور بازار همچنان شاهد مازاد عرضه است و بر همین اساس رشد قیمت‌ها موقتی بوده و نفت به زیر 60 دلار خواهد رسید.

در حال حاضر برخی عوامل موجب نگرانی فعالان بازار شده است. برخی کارشناسان نفتی با توجه به رشد تولید در کشورهای عضو اوپک و احتمال بازگشت دکل‌های نفتی که در این مدت از چرخه فعالیت خارج شده‌اند احتمال می‌دهند شاهد افت قیمت نفت در ماه‌های آینده باشیم.

بر اساس آمار منتشر شده توسط بیکر هیوز، تعداد دکل‌های حفاری آمریکا در هفته منتهی به اول مه ‌برای بیست و دومین هفته پیاپی کاهش یافت و در این هفته شاهد کاهش 11 عددی بوده و به 668 دکل رسیده است. اما در عین حال برای اولین بار در سال جاری میلادی در حوزه پرمیون(از حوزه‌های نفتی شیل آمریکا) شاهد افزایش یک دکل بودیم. در واقع از زمانی که افت قیمت نفت در سال 2014 شروع شد و قیمت‌ها به محدوده‌ای وارد شد که ادامه فعالیت‌های حفاری در میادین نفتی شیل صرفه اقتصادی نداشت، تعداد دکل‌های فعال در این میادین رو به کاهش گذاشت که این روند با وجود کاهش سرعت افت همچنان ادامه دارد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند ورود نفت به محدوده 60 دلار طی یک ماه اخیر موجب بازگشت فرکلاگ‌ها می‌شود. فرکلاگ به دکل‌های حفاری نیمه‌تمام اطلاق می‌شود که در آنها، شرکت‌های تولیدکننده نفت شیل به علت ریزش شدید قیمت نفت، عملیات شکست هیدرولیک به منظور استخراج نهایی نفت را به تعویق انداخته‌اند. در عین حال برخی از کارشناسان بر این باورند حتی اگر ادامه روند حفاری دکل‌ها به دلیل رشد قیمت نفت ادامه یابد باز تا زمانی که تولید‌کنندگان نفت شیل بتوانند تولید نفت خود را افزایش دهند و این دکل‌ها را به عرصه تولید بیاورند چند ماه زمان لازم است.

در عین حال کاهش حجم ذخایر نفتی آمریکا عاملی است که طی چند وقت اخیر به رشد قیمت نفت کمک کرد. در واقع حجم ذخایر نفتی آمریکا که در یک سال اخیر رشد داشته است طی دو هفته اخیر رو به کاهش گذاشته است. در واقع از مه ‌سال پیش تا‌کنون ذخایر نفتی آمریکا بیش از 89 میلیون و 500 هزار بشکه افزایش یافته است و رشد این ذخایر موجب نگرانی کارشناسان شده بود. چراکه برخی بر این باور بودند که با پر شدن ذخایر نفتی مازاد عرضه بازار که تا‌کنون به شکل ذخیره‌سازی جذب می‌شد در بازار باقی بماند و افت قیمت شدیدی در قیمت نفت رقم بزند. اما بر اساس آمار منتشر شده توسط اداره اطلاعات انرژی آمریکا در هفته منتهی به اول مه ‌2015 حجم ذخایر نفتی این کشور 9/ 3 میلیون بشکه کاهش یافته است. کاهش حجم ذخایر نفتی آمریکا در پی کاهش واردات و افزایش تقاضا در این کشور رخ داده است.

سه شنبه 22 اردیبهشت 1394
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد