چین برای اعلام ذخایر رسمی طلای خود آماده می شود

سه شنبه 8 اردیبهشت 1394   سرویس

تحلیلگران اقتصادی مارکت واچ بر این باورند که چین برای پایان دادن به گمانه زنی های مربوط به وضعیت ذخایر طلای خود آماده است و به زودی میزان ذخایر رسمی طلای خود را اعلام خواهد کرد.

 

به گزارش  پایگاه اینترنتی مارکت واچ، در حالی که گمانه زنی های زیادی در خصوص وضعیت ذخایر طلای چین مطرح شده، تحلیلگران اقتصادی معتقدند که مقام های پکن آماده هستند تا میزان ذخایر طلای این کشور را به صورت رسمی اعلام کنند.

 

بر اساس این گزارش چین به منظور تقویت ارزش یوان و تبدیل آن به یک ارز معتبر بین المللی میزان ذخایر طلای خود را طی سال های اخیر به طور فزاینده ای افزایش داده ولی از سال 2009 تاکنون هیچ آمار رسمی در این خصوص منتشر نکرده است.

 

این مساله موجب شده تا نهادهای مالی بین المللی گمانه زنی های مختلفی را در خصوص وضعیت ذخایر طلای چین مطرح کنند. چین در سال 2009 میلادی میزان ذخایر رسمی طلای خود را 1054 تن اعلام کرده است. چین در 8 سال گذشته بزرگترین تولید کننده طلای جهان بوده و در سال 2014 نیز بیش از 452 تن طلا تولید کرده است.

 

گمانه زنی ها در خصوص وضعیت ذخایر طلای چین در حالی است که سایر بانک های مرکزی کشورهای نوظهور از جمله عراق و روسیه و ترکیه در سال های اخیر میزان ذخایر طلای خود را به طور چشمگیری افزایش داده اند. چین قصد دارد نخستین کشور نوظهوری باشد که یوان خود را در سبد ارزهای معتبر بین المللی مطرح خواهد کرد.

 

چین بیش از 3700 میلیارد دلار ذخایر ارزی خارجی دارد و به نظر می رسد برای ارتقای جایگاه یوان تصمیم گرفته است تا ذخایر طلای خود را افزایش دهد.

 

در حالی که ذخایر طلای روسیه به بیش از 1207 تن رسیده و این رقم 13 درصد کل ذخایر ارزی این کشور را تشکیل می دهد این رقم برای ذخایر طلای چین تنها یک درصد ذخایر ارزی را شامل شده است.

 

گزلرش سایت طلا می افزاید اکنون آمریکا، آلمان، صندوق بین المللی پول ایتالیا و فرانسه به ترتیب بزرگترین ذخایر طلای جهان را در اختیار دارند.

 

آمارهای واحد اطلاعات اقتصادی بلومبرگ نشان می دهد که میزان ذخایر طلای این کشور به بیش از 3510 تن رسیده است.

 

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، چین برای تبدیل به یک ابرقدرت اقتصادی واقعی که بتواند جایگاه آمریکا را به چالش بکشد نیاز به افزایش ذخایر طلا داشته تا بتواند ارزش یوان را به پشتوانه آن افزایش دهد.

سه شنبه 8 اردیبهشت 1394
سایت طلانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد