بازار ارز منطقی تر شده است

دو شنبه 17 فروردین 1394   سرویس

  "جمشید پژویان" از دلیل افزایش نرخ دلار می گوید:

بازار ما در حدود 30 سال قبل چندین بار خطا کرده و به جایی رسیده که از محل انتظارات تدریجی دچار هیجان نشود-نباید انتظار نوسان خاصی در بازار ارز تا تیرماه را داشت.

 

دوره هیجان بازار ارز به مراتب کمتر و کوتاه تر از آنچه که تصور می شد بود؛ در نخستین روز کاری بعد از انتشار بیانیه لوزان، بازار ارز یک واکنش چند ساعته این نتایج نشان داد و به سرعت به روند قبلی خود بازگشت. از نخستین ساعتهای امروز، قیمت ارز در بازار رو به افزایش گذاشت؛ رشدی حدودا 30 تومانی در طول چند ساعت.

 

این افزایش قیمت در شرایطی رخ داد که عمده پیش بینی ها مبتنی بر کاهش نرخ دلار تا مرز 3 هزار تومان بود. اما این بازار خیلی سریع وارد فاز دیگری شد و برمبنای انتظارات هیجانی نچرخید.

 

چرایی واکنش اینگونه بازار، موضوعی است که به اعتقاد "جمشید پژویان" ناشی از منطقی تر شدن بازار ارز است.

 

این اقتصاددان به صدای اقتصاد گفت: بازار ما در حدود 30 سال قبل چندین بار خطا کرده و به جایی رسیده که از محل انتظارات تدریجی دچار هیجان نشود. واقعیت کنونی بازار این است که بعد از انتشار بیانیه مشترک لوزان، هیچ عامل واقعی برای کاهش نرخ ارز وجود نداشت.

 

وی در این خصوص توضیح داد: برای واکنش بازار ارز باید منتظر اجرایی شدن مفاد توافق را داشت. به ویژه زمانی بازار ارز ممکن است یک واکنش واقعی نشان دهد که تحریم های نفتی عملا برداشته شده و درآمد نفتی و ارزی کشور از این محل تحت تاثیر قرار گیرد.

 

پژویان معتقد است که نباید انتظار نوسان خاصی در بازار ارز تا تیرماه را داشت.

دو شنبه 17 فروردین 1394
سایت طلانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد