قیمت دلار کاهش می‌یابد اما پایدار نیست

جمعه 14 فروردین 1394   سرویس

رئیس‌زاده بیان کرد: بلاتکلیفی‌ها تا حدودی با انتشار بیانیه لوزان یا بهتر بگوییم تفاهم هسته ای از بین خواهد رفت که این موضوع نیز بر قیمت ارز تاثیرگذار خواهد بود و ما شاهد کاهش مقطعی قیمت ها خواهیم بود.

یک کارشناس حوزه پولی و بانکی معتقد است: در پی ایجاد جو روانی تفاهم هسته ای، عده بسیاری که دلار با نگاه سرمایه‌گذاری نگهداری کرده اند در روزهای آتی برای فروش به بازار هجوم خواهند آورد که این موضوع نیز بر افزایش شیب کاهش قیمت ارز تاثیر‌گذار خواهد بود.

 

محمد مهدی رئیس‌زاده پیرامون اثرات تفاهم هسته ای بر بازار ارز در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز اظهار کرد: قیمت ارز بر اثر این تفاهنامه  روند کاهشی به خود می گیرد اما پس از مدتی به حالت عادی باز می گردد.

 

رئیس سابق کمیسیون سرمایه گذاری و تامین مالی اتاق تهران تاکید دارد که آنچه مهم است برای پایداری روند کاهشی و ایجاد ثبات در بازار ارز ، قطعا باید تفاهم‌نامه هسته ای به توافق هسته ای منجر شود و با صدور قطعنامه از سوی سازمان ملل زمینه برای رفع تحریم‌ها آغاز شود.

 

او با بیان این که اقتصاد دارای دو بعد عرضه و تقاضا و آثار و محیط روانی اقتصاد است، ادامه داد: تا حدودی با انتشار بیانه لوزان،  آرامشی بر فعالیت‌های اقتصادی حاکم خواهد شد و اگر توافقات مکتوب حاصل و رفع تحریم‌ها رخ دهد قیمت تمام شده به خصوص در بخش واردات تاثیر به سزایی بر بازار می گذارد.

 

این کارشناس بازار ارز  با تاکید بر این که تحریم در زمینه صادرات و واردات هزینه‌های بالایی تحمیل کرده است،‌ افزود: برداشته شدن تحریم سوئیفت و احیای آن باعث می شود تا سیستم نقل‌و‌انتقال خارج از عرف و واسطه‌گری  از بین برود  که این مساله  بر بازار و قیمت ارز تاثیرگذار قابل توجهی دارد.

 

رئیس‌زاده بیان کرد: بلاتکلیفی‌ها تا حدودی با انتشار  بیانیه لوزان یا بهتر بگوییم تفاهم هسته ای  از بین خواهد رفت که این موضوع نیز بر قیمت ارز تاثیرگذار خواهد بود و ما شاهد کاهش مقطعی قیمت ها خواهیم بود.

 

این کارشناس حوزه پولی و بانکی  در رابطه با شایعات پیرامون  افزایش نرخ ارز تا حدود 4هزار تومان در سال جاری یادآور شد: پیش بینی افزایش قیمت را باید با کشش  بازار و قدرت اقتصادی کشور مورد بررسی قرار داد زیرا بحث قدرت خرید و رکود بسیار حائز اهمیت بوده و در حال حاضر رکود به طور کامل از بین نرفته است اما نمی توان گفت که قیمت دلار تا این اندازه افزایش خواهد یافت. بنظر می رسد اگر تفاهم هسته ای به توافق منجر و تحریم ها در نهایت با توجه به وعده هایی که داده شده است برداشته شود نرخ ارز به ثبات خواهد رسید.

 

رئیس زاده تصریح کرد: در پی ایجاد جو روانی تفاهم هسته ای، عده بسیاری که دلار با نگاه سرمایه‌گذاری نگهداری کرده اند در روزهای آتی برای فروش به بازار هجوم خواهند آورد که این موضوع نیز بر افزایش شیب کاهش قیمت ارز تاثیر‌گذار خواهد بود.

جمعه 14 فروردین 1394
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد