فاصله نرخ دلاربانکی و آزاد کمتر از 500 تومان شد-نشانه های اجرای تک نرخی شدن ارز

شنبه 23 اسفند 1393   سرویس

هرچند بانک مرکزی نرخ دلار بانکی را در روز جاری(شنبه) 27998 ریال و در یک قدمی مرز 2800 تومان تعیین کرد اما روند قیمت دلار در بازار آزاد کاهشی بود و این نرخ 3286 تومان تعیین شد بنابراین فاصله این دو نرخ در روز جاری تنها 486 تومان بود.

 

بانک مرکزی در روز جاری نرخ دلار بانکی را 27998 ریال تعیین کرد که این رقم تنها دو ریال با 2800 تومان فاصله دارد که البته این رقم برای دلار بانکی نوعی رکورد به حساب می آید.

 

نرخ دلار بانکی در حالی در روزهای پایانی سال جاری افزایش یافته که درهفته گذشته ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی از آماده شدن مقدمات اجرای ارز تک نرخی در بازار در سال 94 خبر داد بود.

 

حال با این اقدام بانک مرکزی و رشد نرخ بانکی دلار در روزهای اخیر به نظر می رسد بانک مرکزی در حال هماهنگ کردن نرخ ارز رسمی با بازار آزاد است و تلاش دارد تا فاصله قیمت های بانکی و بازار آزاد را کاهش دهد تا بتواند برنامه اقتصادی خود را در زمینه ارز در سال آینده اجرایی کند.

 

ناگفته نماند که رشد نرخ بانکی دلار در حالی اتفاق افتاد که نرخ ارز در بودجه سال 94 نیز رقمی معادل 2850 تومان تعیین شده و برهمین اساس نرخ ارز بانکی هم اکنون تنها 50 تومان با نرخ ارز بودجه سال 94 تفاوت دارد.

 

این تغییرات قیمتی در بازار بانکی و آزاد ارز در حالی رخ داد که زمزمه های تک نرخی کردن ارز در سال 94 علاوه بر رییس کل بانک مرکزی از سوی علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز شنیده شده بود.

 

کارشناسان بازار ارز معتقدند که زمزمه اجرای ارز تک نرخی در سال آتی بازار ارز را با جنب و جوش مواجه کرده و این امر مهمترین دلیل افت قیمت ها در بازار آزاد ارز است.

 

با توجه به اینکه مسوولان اقتصادی کشور طی یک سال و نیم گذشته اقدامات زیادی را برای سامان بخشیدن بازار ارز و ثابت نگه داشتن قیمت ها در این بازار انجام داده اند، به نظر می رسد دولت با تغییرات قیمتی در بازار آزاد و بانکی عزم خود را برای کاهش فساد در زمینه ارز در سال 94 جزم کرده باشد.

شنبه 23 اسفند 1393
سایت طلانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد