تصمیمات جدید برای دلارهای نفتی کشور

شنبه 23 اسفند 1393   سرویس

در جلسه‌ای با حضور رئیس‌جمهور برنامه‌ها و اولویت‌های کاری صندوق توسعه ملی در سال آینده تصویب و اقدامات این صندوق در سال 93 بررسی شد که بر اساس آن بیشترین منابع به طرح‌های نفت، گاز و آب تعلق می‌گیرد.

بر اساس جلسه روز شنبه روحانی با صفدر حسینی، مدیر عامل صندوق توسعه ملی پیش‌بینی منابع و مصارف این صندوق در سال آینده تصویب شد.

 

به گزارش اقتصادنیوز، بر این اساس در زمینه آب، پنج میلیارد و 400 میلیون دلار، نفت و گاز حدود 10 میلیارد دلار، پتروشیمی و پالایشگاه شش میلیارد و 200 میلیون دلار، کشاورزی و تصفیه و انتقال آب یک میلیارد دلار، طرح‌های ریلی دو میلیارد و 600 میلیون دلار، نیروگاه‌ها سه میلیارد و 300 میلیون دلار و برای چرخه فولاد نیز سه میلیارد و 200 میلیون دلار به تصویب رسید. همچنین قرار شده یک میلیارد دلار نیز به‌صورت ریالی در بخش صنعت و معدن، گردشگری، کشاورزی و بهره‌وری آب اختصاص یابد.

 

آن طور که خبرگزاری‌ها گزارش داده‌اند، بیشترین اعتبار قرار است به طرح‌های نفت و گاز اختصاص داده شود و بعد از این دو هم، آب اولویت دوم دولت برای تخصیص منابع دلاری صندوق توسعه ملی است. این نشان می‌دهد دولت گسترش طرح‌های نفت و گاز با کمک بخش خصوصی را در اولویت کاری خود قرار داده و از طرفی مشکل آب را هم در نظر داشته است.

 

روحانی و حسینی در این جلسه با تاکید بر رعایت توازن منطقه‌ای در توزیع اعتبارات صندوق در جهت کمک به رونق هر چه بیشتر تولید ملی، بر اصلاح نرخ سود تسهیلات در بخش صنعت و کشاورزی و نیز تعدیل آن در طرح های مربوط به مناطق محروم و شرکت‌های دانش‌بنیان تأکید کرد.

 

بر مبنای گزارش رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی، این صندوق در سال 93 جمعاً 3120 طرح ریالی را تأمین مالی کرده که 3100 میلیارد تومان آن پرداخت و مابقی نیز در حال انجام است. مجموع گشایش‌های اعتباری صندوق از ابتدا تا پایان سال 93 نیز 10 میلیارد و 500 میلیون دلار بوده که دو میلیارد و 500 میلیون دلار آن مربوط به سال 93 است. همچنین در این جلسه حداقل نرخ بازده مورد انتظار از منابع صندوق به صورت سپرده‌گذاری‌های ارزی و ریالی نیز مورد تصویب قرار گرفت.

شنبه 23 اسفند 1393
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد