پیش‌بینی افزایش نسبی تقاضا برای نفت در سال 2015

چهار شنبه 13 اسفند 1393   سرویس

اوپک در جديدترين گزارش ماهانه خود (فوریه) اعلام کرد: قیمت سبد نفتی اوپک در پایان ماه ژانویه 15 دلار و هشت سنت یا به عبارتی 25 درصد ماهش یافته و به میانگین 44 میلیارد و 380 میلیون دلار رسیده که این کمترین ارزش سبد نفتی اوپک طی 6 سال اخیر بوده‌است.

 

اوپک در گزارش ماهانه خود منتهی به فوریه 2015 اعلام کرد: میزان تقاضا برای نفت‌خام در سال 2014 میلادی 29 میلیون و 100 هزار بشکه درروز بوده که این رقم نسبت به گزارش پیشین تغییری نکرده‌است. اوپک همچنین میزان نفت موردنیاز خود برای سال 2015 را 29 میلیون و 200 هزار بشکه درروز تخمین زد.

 

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اوپک، درحال حاضر پیش‌بینی‌ می‌شود، میزان تقاضا برای نفت‌خام در سال 2015 میلادی یک میلیون و 170 هزار بشکه افزایش یابد. با این‌حال، این افزایش تولید باید به‌دلیل اتفاقات اخیر نظیر کاهش جدی قیمت نفت‌خام طی ماه‌های اخیر، به دقت تحت‌نظر قرار گیرد. با کاهش قیمت‌ها، بنظر می‌رسد تقاضا برای نفت با واکنش مثبتی روبرو شود، با‌اینحال، این مساله ممکن است متاثر از سایر عوامل دیگر باشد. به‌عنوان مثال: در تابستان سال 2008 میلادی، قیمت‌ها به دنبال وقوع بحران مالی در جهان، به شدت کاهش یافت که این مساله همچنین به میزان تقاضا برای نفت نیز لطمه زد. اما این‌بار قضیه فرق می‌کند و کاهش جدی قیمت‌ها به‌دلیل اشباع بازار و افزایش تولید رخ داده‌است. درنتیجه، به‌نظر می‌رسد کاهش قیمت‌ها، میزان تقاضا برای نفت را شتاب بخشد.

 

سایر عوامل نیز می‌تواند بر میزان تقاضای نفت در سال 2015 بیافزاید. علاوه‌براین، رشد اقتصادی، پذیرش مقررات و سیاست‌های جدید انرژی، می‌تواند بر میزان تقاضا برای نفت تاثیر جدی بگذارد. این عوامل در هر کشور با کشور دیگر کاملا متفاوت بوده و تاثیرات متفاوتی را نیز برجای خواهد گذاشت. که با بازبینی از الگوی بازار تقاضای نفت در سال 2015، می‌توان به این نکته پی برد. داده‌های منتشر شده اولیه از تقاضای نفت در آمریکا حاکی از ادامه روند مثبتی است که از سه‌ماهه آخر 2014 میلادی آغاز شده‌است. در این بین، بنزین، به‌عنوان مهمترین‌ عامل در ادامه رشد تقاضای نفت ازسوی آمریکا، به چشم می‌خورد.

 

گزارش بعدی اوپک در تاریخ 16 مارس 2015 منتشر خواهد شد

چهار شنبه 13 اسفند 1393
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد