عبده تبریزی:لازمه رشد اقتصادی تامین مالی پروژه های دانش بنیان-ساروخانی: باید به بازارهای پولی و مالی دنیا نزدیک شویم

یک شنبه 10 اسفند 1393   سرویس

عضو شورای عالی بورس، دستیابی به رشد اقتصادی در سال 1394 را دشوار و لازمه رشد مثبت در سال آتی را تامین مالی پروژه های دانش بنیان عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایرنا، حسین عبده تبریزی روز یکشنبه در هفتمین کنفرانس توسعه نظام تامین مالی در مرکز همایش های صداوسیما، افزود: تامین مالی پروژه های دانش بنیان منجر به توسعه و گسترش تکنولوژی در شرکت ها خواهد شد.

 

وی، ارتقاء بهره وری را از نیازهای فعلی کشور دانست و گفت: با اجرای این طرح ها و ارتقای بهره وری می توان به نرخ رشد اقتصادی مثبت دست یافت.

 

مشاور مدیریت و تامین مالی وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم با اشاره به حمایت های مالی از طرح های دانش بنیان در گذشته، تصریح کرد: متاسفانه این منابع مالی منجر به اجرای طرح های جدید نشده است.

 

وی تامین منابع مالی طرح های دانش محور را بسیار با اهمیت دانست و گفت: نوآوری در واقع تبدیل ایده ها به کسب و کار است که در صورت عدم نظام مالی مطمئن ایده به نتیجه دلخواه نخواهد رسید.

 

عبده تبریزی با بیان آنکه نظام تامین مالی طرح ها نباید تنها محدود به دولت باشد، بررسی پرداخت های قبلی دولت در خصوص رفع ایرادات احتمالی به منظور حمایت مالی از پروژه های جدید را ضروری خواند.

 

وی همچنین ورود دانشگاه ها به منظور غربالگری ایده ها به منظور تجاری سازی را بسیار اثرگذار و مهم ارزیابی کرد و گفت: ایده های دانش محور باید به سرعت به بازار راه پیدا کند در غیر این صورت تنها با تامین مالی این پروژه ها بدون برگشت سرمایه مواجه خواهیم بود.

 

عضو شورای عالی بورس، اظهار داشت: شناسایی طرح ها، حمایت مالیاتی و تامین مالی آنها به طور حتم توسعه و شکوفایی تجاری سازی ایده های نوین را به همراه خواهد داشت.

 

وی حمایت دولتی از ایده های نو را بسیار ضروری دانست و تاکید کرد: برای آنکه دولت از طرح های نوآورانه در بخش خصوصی حمایت کند این بخش نیز باید چشم انداز مناسبی را پیش روی دولت قرار دهد.

 

عبده تبریزی با اشاره به بورس ایده در جهان و با بیان آنکه البته این بورس در دنیا هنوز به درستی جا نیفتاده است، گفت: بورس ایده یکی از برنامه های جدید در بازار سرمایه در جهان است که ایران هم می تواند در این زمینه با هدف تامین سرمایه طرح ها گام های مناسبی بردارد.

 

 

 

ساروخانی: باید به بازارهای پولی و مالی دنیا نزدیک شویم

 

مدیرعامل بانک ملت نیز در هفتمین کنفرانس توسعه نظام تامین مالی با بیان اینکه این کنفرانس با رویکرد اقتصاد مقاومتی برگزار می شود، افزود: پس از ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی برخی سازمان ها در این زمینه فعال شدند که دراین راستا بانک ملت نیز با تشکیل کارگروهی فعالیت در زمینه فرآیندهای تامین مالی شرکت های دانش بنیان را آغاز کرد.

 

محمدرضا ساروخانی با بیان آنکه در حال حاضر بسیاری از فعالان اقتصادی کشورمان از نحوه تامین مالی بنگاهها ناراضی می باشند، تغییر در شاخص های نظام تامین مالی در راستای تغییرات صورت گرفته در محیط کسب و کار ضروری است.

 

وی با تاکید بر اینکه، توسعه و رشد نظام تامین مالی در کشور نیازمند توجه به چند شاخص می باشد، دسترسی به خدمات مالی، توانایی ارائه خدمات مالی، چگونگی نحوه دسترسی بنگاه ها به بازار سرمایه و همچنین چگونگی قوانین و مقررات حاکم بر بورس را در این ارتباط نیازمند تغییر دانست و افزود: در اینصورت شاخص های تامین مالی محقق خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه ایران از نظر نظام تامین مالی در دنیا از رتبه پایینی برخوردار است، گفت: بخشی از این موضوع ناشی از تحریم ها و بخشی نیز مربوط به عدم ایفای نقش اصلی بانک ها است.

 

وی با اشاره به اینکه، کشورمان به لحاظ توسعه بازارهای مالی از بین 144 کشور رتبه 128 را در اختیار دارد، گفت: بخش زیادی از این رتبه پایین ناشی از این است که کشور با بازارهای مالی دنیا ارتباط نداشته و بیشتر به بازارهای داخلی متکی است.

 

مدیرعامل بانک ملت تصریح کرد: هنگامی که ایران توانایی دسترسی به بازارهای مالی دنیا را نداشته باشد به طور طبیعی رتبه بازار مالی آن کاهش خواهد یافت.

 

وی با بیان آنکه در حال حاضر اتکا به شعبه روش منسوخ شده ای در نظام بانکداری شمرده می شود، گفت: نظام بانکداری در جهان در حال حاضر مبتنی بر بخش بندی مشتریان است.

 

ساروخانی افزود: البته ایران در برخی موارد موفق عمل کرده و در برخی دیگر از اجرای آن ناتوان بوده است.

 

وی با اشاره به مذاکرات هسته ای کشورمان با غرب برای رفع تحریم ها، گفت: برای دستیابی به رشد اقتصادی باید هرچه بیشتر خود را به بازارهای پولی و مالی دنیا نزدیک کنیم و با برداشتن تحریم کشور به یکباره شاهد رشد اقتصادی نخواهد شد.

 

مدیرعامل بانک ملت با اشاره به وظیفه بانک ها، اظهار داشت: هدف اصلی بانک ها و بازارهای مالی و پولی در واقع سرمایه گذاری به منظور ایجاد اشتغال و افزایش تولید ناخالص داخلی است و بانک ها باید در این مسیر گام بردارند.

 

هفتمین کنفرانس توسعه نظام تامین مالی روز یکشنبه با هدف بررسی شیوه های تامین مالی از طریق سایر بازارهای مالی همچون بورس و شرکتهای تامین سرمایه، بهره گیری از ابزارهای مالی در جذب منابع مالی مورد نیاز بنگاه های تولیدی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، جمعی از مدیران بانکی و موسسات مالی و اعتباری در محل مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد.

یک شنبه 10 اسفند 1393
ایرنانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد