لبخند نوروزی بازار به نفت گران- طلای سیاه بالاخره به آرامش رسید

پنج شنبه 7 اسفند 1393   سرویس

در آستانه فرا رسیدن نوروز باستانی ایرانیان بازار جهانی نفت هم به افزایش قیمت ها لبخند زده است تا پس از ماه ها سقوط آزاد قیمت طلای سیاه در نهایت بازار نفت به یک آرمش نسبی دست یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، پس از هشت ماه طوفانی که بازار جهانی نفت با سقوط آزاد قیمت‌ها دست و پنجه نرم کرد و حتی بهای هر بشکه طلای سیاه تا آستانه کاهش به بشکه‌ای کمتر از ۴۰ دلار پیش رفت بالاخره بازار جهانی نفت در طول چند هفته اخیر به یک آرامش نسبی قیمتی رسیده است.

 

بر این اساس دست کم در طول هفت روز گذشته تاکنون قیمت نفت برنت دریای شمال و نفت شیرین و سبک آمریکا به ترتیب در محدوده بیش از ۶۰ و ۵۰ دلار به ازای هر بشکه معامله شده اند.

 

از سوی دیگر توافق نسبی روسیه و عربستان سعودی به عنوان دو بازیگردان اصلی بازار نفت غیر اوپکی‌ها و اوپک بار دیگر آرامش قیمت ها را در بازار جهانی طلای سیاه حکم فرما کرده است و حتی اظهارنظرهای این روزهای علی النعیمی وزیر کهنه کار سعودی‌ها زمینه افزایش چند دلاری قیمت نفت را فراهم کرده است.

 

با این وجود هم اکنون عوامل تضعیف کننده و تقویت کننده قیمت نفت در بازار جهانی فعال هستند که این برابر بودن قدرت این دو عامل منجر به ثبات قیمت ها و یا کاهش و افزایش چند سنتی هر بشکه طلای سیاه شده است.

 

کاهش تعداد دکل های حفاری آمریکا در میادین نا متعارف نفتی و به اصطلاح شیل اویل ها، کاهش سرمایه گذاری های نفتی در منطقه دریای شمال و احتمال افزایش تقاضا برای خرید نفت به دنبال بهبود نسبی فضای کسب و کار برخی از غول‌های صنعتی و اقتصادی جهان همچون کشورهای منطقه یورو از مهمترین عوامل تقویت کننده بهای نفت به شمار می رود.

 

در این بین افزایش ذخیره سازی طلای سیاه برای ششمین هفته متوالی در آمریکا و ثبت رکورد جدید ذخیره سازی بیش از ۴۲۵ میلیون بشکه نفت در ینگه دنیا و عدم حمایت عربستان سعودی از برگزاری نشست فوق العاده اوپک از مهمترین عوامل تضعیف کننده بهای نفت به شمار می روند.

 

 

پنج شنبه 7 اسفند 1393
خبرگزاری مهرنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد