نفت 53 دلاری در بودجه 94

سه شنبه 5 اسفند 1393   سرویس

مصباحی‌مقدم یادآور شد: پیش‌بینی درآمد نفت در سال آینده نسبت به سال جاری، تا حدودی کاهشی است که تقاضای بخش دولتی برای ارز نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه سهم دولت در اقتصاد کشور سهم بالایی است گفت: با توجه به تعیین قیمت 53 دلار برای هر بشکه نفت در بودجه، منابع بودجه عمومی سال 94 را 212 هزار میلیارد تومان تعیین کرده‌ایم.

 

به گزارش اقتصادنیوز غلام‌‌حسین مصباحی‌مقدم در همایش دورنمای اقتصاد ایران در سال 94 که در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار شد گفت: مجموع درآمد کل بودجه سال آینده 837 هزار میلیارد تومان است که بودجه شرکت‌ها دو سوم و بودجه عمومی یک‌سوم است.

 

او ادامه داد: با توجه به قیمت هر بشکه نفت به میزان 53 دلار در بودجه سال آینده، منابع عمومی بودجه عمومی 212 هزار میلیارد تومان تعیین شده است که اگر سقف درآمد نفتی افزایش یابد، این میزان به 231 هزار میلیارد تومان در شش‌ماهه دوم افزایش خواهد یافت.

 

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه اتکای بودجه سال 94 به نفت در حدود 25 درصد است گفت: تا قبل از کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی، میانگین قیمت نفت در حدود 104 دلار بود، که در مجموع سال 93 این میزان در حدود 92 دلار است.

 

مصباحی‌مقدم یادآور شد: پیش‌بینی درآمد نفت در سال آینده نسبت به سال جاری، تا حدودی کاهشی است که تقاضای بخش دولتی برای ارز نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

 

او با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود قیمت عرضه نفت در بازارهای جهانی کمی بیشتر از 53 دلار باشد گفت: تعیین قیمت نفت در بودجه سال 94 به میزان 53 دلار در راستای تحقق درآمدهای بودجه است.

 

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه قیمت نفت در سال آینده اندکی افزایش خواهد یافت، بیان کرد: زمانی که قیمت نفت افزایش یابد، میزان عرضه دلار افزایش پیدا می‌کند، اما تحریم‌ها دسترسی و برداشت ارز نفتی را سخت کرده است که تاکنون ماهانه می‌توان 700 میلیون دلار از این منابع را همراه با استثناهایی همچون مواد غذایی و دارو دریافت کرد.

 

او با اظهار امیداوری نسبت به رفع تحریم‌ها گفت: با رفع تحریم‌ها منابع ارزی خارجی قابل دسترس خواهد بود که عرضه را افزایش می‌دهد اما باید تاکید کرد که بانک مرکزی یک بار آنها را خریده و به دولت فروخته است. اما می‌تواند برای مدیریت بازار ارز از آنها استفاده کند.

 

مصباحی‌مقدم افزود: اگر بخش خصوصی تقویت شود، این بخش نیاز به ارز بیشتری خواهد داشت تا نیازهایی همچون تامین مواد اولیه سر و سامان دادن تولید را رفع کند.

 

او پیش‌بینی کرد که در سال آینده حجم صادرات غیرنفتی کشور به 55 میلیارد دلار افزایش یابد که این موضوع از افزایش عرضه ارز در بازار خبر می‌دهد.

 

مصباحی‌مقدم همچنین در رابطه با پیش‌بینی وضعیت طلا در سال 1394 بیان کرد: ایران یک بازیکن کوچک در بازار جهانی طلاست و نرخ رشد اقتصاد چین، آمریکا و کشورهای نوظهور همچون هند در بازار طلا و افزایش تقاضا در آن تاثیرگذار است. به طور کلی می‌توان گفت افزایش تقاضا برای طلا افزایش قیمت را به همراه خواهد داشت.

 

این نماینده مجلس، با اشاره به تاثیرات قیمت نفت در بازار طلا و بازارهای سرمایه‌ای گفت: کاهش قیمت نفت، کاهش هزینه‌های تولید متکی به نفت را همراه خواهد داشت که این در حالی است که کاهش قیمت نفت در شاخص‌های بورس تاثیر منفی نیز خواهد داشت.

 

او با تاکید بر اینکه وزارت صنعت برای جلوگیری از دامپینگ ورود فولاد به کشور باید از ابزار تعرفه استفاده کند گفت، زمانی اونس جهانی 1600 دلار بود، اما در حال حاضر این میزان به 1200 دلار کاهش یافته است. اما باید یادآور شد که قیمت طلا در داخل از عامل تورم نیز تاثیرپذیر است.

سه شنبه 5 اسفند 1393
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد