اثرات تقویمی در بازار طلا ناچیز است

جمعه 1 اسفند 1393   سرویس

اقتصاددانان موسسه کپیتال اکونومیکس اظهار می‌کنند اگر چه زمان در جریان قیمت طلا تاثیرگذار است اما اتفاقات تقویم تاثیر چندانی در قیمت طلا ندارد.

 

با بسته شدن بازارهای چینی به واسطه فرا رسیدن سال نوی چینی برخی از تحلیگران بازار پیش‌بینی کاهش قیمت طلا را در پی کاهش تقاضا دارند. اما در این میان یکی از پژوهش‌ها دیدگاه متفاوتی را مطرح می‌کند.

 

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از کیتکو، در گزارش منتشر شده روز پنجشنبه، اقتصاددانان موسسه کپیتال اکونومیکس اظهار می‌کنند اگر چه زمان در جریان قیمت طلا تاثیرگذار است اما اتفاقات تقویم تاثیر چندانی در قیمت طلا ندارد.

 

در این گزارش آمده است به طور کلی وجود الگوی فصلی در قیمت‌ها همواره با بدبینی همراه بوده است اما در این مورد می‌توان گفت در شرایط بازار ناکارآمد، با پیروی از اثرات تقویمی سود برخی از مشارکت کنندگان در زیان برخی دیگر است.

 

این موسسه بریتانیایی در گزارش خود سه دلیل را برای نبود اثر فصلی در بازار طلا ذکر می‌کند. عامل اول اینکه عوامل تاثیر گذار زمانی، پیشتر تاثیرات خود را در قیمت گذارده‌اند، دلیل دوم اینکه ذخایر طلا در بازار به حدی است که با افزایش قیمت در یک بازار به سرعت معامله گران با آربیتراژ طلا قیمت ها را به سمت یکسان شدن هدایت می‌کنند و درآخر وجود تقاضای سرمایه گذاری به آرامی به یکسان سازی قیمت‌ها می‌انجامد.

 

اقتصاد دانان این موسسه معتبر بیان می‌کنند اگر چه تقاضای طلا در برخی از ماه‌ها قوی تر از دیگر اوقات سال است اما اثر تقویمی در بازار طلا بسیار محدود است.

 

آنها در این گزارش گفته‌اند، بین سالهای 2000 تا 2014 قیمت طلا به طور متوسط 2.5 درصد در ماه‌های پرتقاضا رشد داشته است. بر همین اساس افزایش قیمت ناشی از اثرات فصلی در بهترین ماه‌ها تنها رقمی در حدود 1 تا 2 درصد معادل 12.5 تا 25 دلار در هر اونس بوده است.

 

تحلیل‌گران کپیتال اکونومیکس می گویند اثرات فصلی در قیمت طلا می‌تواند تحت تاثیر دیگر عوامل مهم دخیل در بازار مانند سیاست‌های پولی فدرال رزرو و یا تنش‌های ژئوپلیتیکی مانند بحران بدهی‌های یونان قرار بگیرند.

 

موسسه کپیتال اکونومیکس در گزارش‌های قبلی خود بازار طلا رابرای سال 2015 افزایشی پیش‌بینی کرده و و ادعا می‌کند قیمت دلار می تواند به کانال 1400 دلار در هر اونس برسد.

 

جمعه 1 اسفند 1393
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد