وزارت نفت سال آینده پولی برای سرمایه‌گذاری در بخش نفت ندارد

دو شنبه 27 بهمن 1393   سرویس

وزیر نفت با اشاره به کاهش درآمدهای نفتی گفت: با این حساب در سال آینده سرمایه‌گذاری وزارت نفت در طرح‌های نفتی صفر است.

بیژن زنگنه وزیر نفت صبح امروز در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی لایحه بودجه سال 1394 کل کشور طی سخنانی به مخالفت با پیشنهاد حذف یک بند الحاقی به تبصره دو ماده واحده پرداخت که براساس آن وزارت نفت مجاز شد برای سرمایه‌گذاری در میادین مشترک تا سقف 50 هزار میلیارد دلار اوراق مشارکت منتشر کند.

وی در سخنان خود گفت: هر سال سهم وزارت نفت از فروش و صادرات نفت و میعانات گازی 14.5 درصد است که ما با احتساب فروش 2 میلیون بشکه نفت و با قیمت هر بشکه 100 دلار حدودا 13 میلیارد دلار به وزرات نفت اختصاص می‌یافت.

وزیر نفت افزود: اما امسال در بودجه نفت را حدود 40 دلار پیش‌بینی کردیم و فروش آن حدود یک میلیون بشکه در نظر گرفته شده است. بنابراین سهم وزارت نفت بسیار کم شده است و با این وضع چطور می‌توانیم در میادین مشترک سرمایه‌گذاری کنیم؟ آن هم در شرایطی که وزارتخانه در پرداخت حقوق کارکنان به مشکل خورده است.

وی با بیان اینکه وزارت نفت نمی‌تواند از خارج استقراض کند، گفت: فروش اوراق مشارکت برای استفاده از منابع داخلی است و تنها می‌توانیم از این طریق تحریم‌ها را شکست داده و منابع لازم را جذب کنیم. لذا برای سرمایه‌گذاری در میادین مشترک می‌توانیم پول‌های حاصل از فروش اوراق مشارکت را جذب و سرمایه‌گذاری کنیم.

زنگنه افزود: برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های نفتی و گازی در میادین مشترک ابتدا باید 2 میلیارد دلار منابع جذب کنیم و سپس به سوددهی برسیم. بنابر این اگر این بند از بودجه حذف شود، چطور می‌توانیم در میادین مشترک سرمایه‌گذاری کنیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در سال 90 حدود 21 میلیارد دلار و در سال 91 حدود 17 میلیارد دلار در نفت سرمایه‌گذاری شد اما در سالهای آینده با همین روند، سرمایه‌گذاری از منابع خودمان صفر خواهد بود.

در ادامه حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد که ریاست صحن علنی را برعهده داشت از وزیر نفت پرسید که بازگشت سود فروش اوراق مشارکت به چه صورت خواهد بود که وزیر نفت نیز پاسخ داد "با فروش میعانات گازی و محصولات نفتی این سود را بازپرداخت کنیم."

در نهایت نمایندگان مجلس با پیشنهاد حذف بند الحاقی یک از تبصره 2 مخالفت کردند و براساس آن وزارت نفت مجاز شد برای سرمایه‌گذاری در میادین مشترک اوراق منتشر کند.

دو شنبه 27 بهمن 1393
خبرگزاری تسنیمنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد