رشد اقتصادی ۱.۷ و تورم ۲۳ درصدی اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۴

یک شنبه 19 بهمن 1393   سرویس

بیزینس مانیتور با کاهش پیش بینی خود از رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۴ رشد ۱.۷ درصدی و تورم ۲۳ درصدی داشته است.

 

در پی کاهش شدید قیمت نفت نهادها و موسسات بین المللی پیش بینی خود از رشد اقتصادی ایران در سال 2015 را کاهش داده اند.

بانک جهانی که پیش تر رشد اقتصادی 2.2 درصدی را برای ایران در سال 2015 پیش بینی کرده بود در گزارش اخیر خود این رقم را به 0.9 درصد کاهش داشته است.

صندوق بین المللی پول نیز که در گزارش های قبلی خود رشد بالای 2 درصد  را برای اقتصاد ایران در سال 2015 پیش بینی کرده بود در گزارش چشم انداز اقتصادی منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی این رقم را به 0.6 درصد کاهش داده است.

جدیدترین ارزیابی بین المللی از وضعیت اقتصادی ایران، توسط موسسه تحقیقاتی بیزینس مانیتور منتشر شده است. این موسسه نیز پیش بینی خود از رشد اقتصادی ایران در سال 2015 را کاهش داده است.

بیزینس مانیتور که پیش تر رشد 2.1 درصدی را برای اقتصاد ایران در سال 2015 پیش بینی کرده بود در گزارش جدید خود پیش بینی کرده است اقتصاد ایران در این سال به رشد 1.4 درصدی برسد.

بر اساس برآورد این موسسه اقتصاد ایران در سال 2014 با رشد 1.7 درصدی و نرخ تورم 23 درصدی مواجه شده است.

این گزارش همچنین پیش بینی کرده است نرخ تورم ایران در سال 2015 به 22 درصد برسد.

تراز بودجه دولت ایران نیز در سال 2014 منفی 0.4 درصد تولید ناخالص داخلی و تراز حساب های جاری ایران در این سال معادل 5.2 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور برآورد شده است.

بر اساس پیش بینی بیزینس مانیتور تراز بودجه دولت ایران در سال 2015 به منفی 2.9 درصد تولید ناخالص داخلی و تراز حساب های جاری به معادل منفی 1.9 درصد تولید ناخالص داخلی خواهد رسید.

یک شنبه 19 بهمن 1393
خبرگزاری تسنیمنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد