راه اندازی بزرگترین طرح بنزین سازی تا اخر سال

دو شنبه 13 بهمن 1393   سرویس

این پروژه از ظرفیت تولید روزانه حدود سه میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو چهار اتحادیه اروپا برخوردار است.

 

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از راه اندازی یکی از بزرگترین طرح‌های جدید افزایش ظرفیت تولید بنزین کشور تا پایان سال جاری خبر داد.

 

عباس کاظمی در گفت‌وگو با مهر درباره آخرین وضعیت راه اندازی طرح بنزین سازی پالایشگاه نفت اصفهان گفت: این پروژه از ظرفیت تولید روزانه حدود سه میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو چهار اتحادیه اروپا برخوردار است.

 

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه هم اکنون تمامی مراحل ساخت، نصب و راه اندازی واحدهای مختلف فرآیندی این طرح بنزین سازی به پایان رسیده است، تصریح کرد: به دلیل مشکلات و شرایط تحریم امکان تامین کاتالیست خاص و ویژه این طرح بنزین سازی از خارج کشور فراهم نشد.

 

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه از اواسط سال جاری با مشارکت سازندگان داخلی طراحی و تولید کاتالیست طرح بنزین سازی پالایشگاه نفت اصفهان آغاز شده است، اظهار داشت: هم اکنون تولید آزمایشی و حتی انبوه این کاتالیست بنزین ساز آغاز شده و پیش بینی می شود تا چند هفته اینده بارگذاری کاتالیست در این واحد بنزین سازی آغاز شود.

 

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: با انجام مراحل بارگذاری کاتالیست امکان راه اندازی و بهره برداری از این طرح جدید افزایش تولید بنزین کشور تا پایان سال جاری فراهم می شود.

 

به گزارش مهر، مجتمع بنزین سازی پالایشگاه نفت اصفهان از سه واحد فرآیندی شامل واحد تصفیه هیدروژنی نفتا، تبدیل کاتالیستی با احیای مداوم و آیزومریزاسیون تشکیل شده است.

 

در حال حاضر واحد فرآیندی تصفیه هیدروژنی نفتا با ظرفیت ۶۰ هزار بشکه به طور کامل راه اندازی و در مدار بهره برداری قرار گرفته و شمارش معکوس برای راه اندازی واحدهای تبدیل کاتالیستی و آیزومریزاسیون در مجموع با ۵۷ هزار بشکه ظرفیت فرآورشی آغاز شده است.

 

افزایش درجه آرام سوزی و عدد اکتان بنزین تولیدی به ۹۸ از ویژگی‌های این طرح عظیم بنزین سازی است که با راه اندازی این پروژه عملا پالایشگاه نفت اصفهان از واردات مواد اکتان افزا خودکفا خواهد شد.

 

از سوی دیگر، با افزایش این محدودیت‌های خارجی، اخیرا شرکت آمریکایی UOP تحت فشارهای کاخ سفید در طرح بنزین سازی پالایشگاه نفت اصفهان حاضر به تحویل کاتالیست‌های مورد نیاز این پروژه پالایشگاهی نشد تا عملا به دلیل عدم تحویل این کاتالیست و مواد فزودنی بهره برداری از این پروژه پالایشگاهی با تاخیرهایی دست و پنجه نرم کند.

دو شنبه 13 بهمن 1393
تابناکنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد