ترکش اونس به سکه طلا

یک شنبه 28 دی 1393   سرویس

قیمت جهانی طلا ظرف پنج روز 5/4 درصد بالا رفت

 

بهای اونس طلا در هفته گذشته 57 دلار افزایش یافت و به این ترتیب با ورود به محدوده 1280 دلار بالاترین عملکرد هفتگی اونس در یک سال و نیم گذشته رقم خورد. در حالی طلای جهانی در هفته گذشته افزایش قیمت 5/4 درصدی را تجربه کرد که دلیل اصلی جهش آن «سیاست جدید بانک مرکزی سوئیس مبنی‌بر عدم تناسب پول رسمی این کشور با یورو و جلوگیری از تضعیف فرانک» بود. این افزایش قیمت موجب شد تا دیروز بازار سکه در داخل کشور به آن واکنش مثبت نشان دهد و به سمت کانال یک میلیون تومان حرکت کند. تحولات در بازار جهانی طلا و افزایش قیمت جهانی فلز زرد موجب شد تا در پایان معاملات هفته گذشته قیمت سکه در آستانه ورود به محدوده یک میلیون تومان قرار بگیرد. در نهایت روز گذشته سکه پس از یک ماه، موفق به ورود به محدوده یک میلیون تومان شد. بازار سکه در حالی روز شنبه به افزایش قیمت اونس طلا واکنش مثبت نشان داد که در بازه قیمتی یک میلیون و 16 هزار تومان تا یک میلیون و 30 هزار تومان در نوسان بود و در پایان روز کاری با افزایش 27 هزار تومانی در مقایسه با پنج‌شنبه گذشته به یک میلیون و 25 هزار تومان رسید.

ثبت بالاترین عملکرد هفتگی اونس در یک و نیم سال گذشته
رشد چهار و نیم درصدی طلا ظرف 5 روز

گروه بازار پول: بهای اونس طلا در هفته گذشته جهشی 57 دلاری را تجربه کرد تا فلز زرد وارد محدوده 1280 دلار شود. اونس که در روزهای رفته از سال 2015 اوضاع خوبی داشته، هفته گذشته هم علاوه‌بر عوامل درونی افزایشی، از شوک بانک مرکزی سوئیس به بازارها نیز نفع برد. اونس طلا هفته را با قیمت 1223 دلار شروع کرد و با قیمت 30/1280 دلار به پایان برد تا هفته کاری پیش رو از جذابیت خاصی برخوردار باشد.


 دوشنبه فنی
اونس روز دوشنبه روی قیمت 1233 دلار ایستاد که بالاترین بها از میانه‌های دسامبر 2014 بود. رشد 10 دلاری طلا در روز دوشنبه عمدتا ناشی از خرید این فلز گرانبها به‌عنوان سرمایه امن و همچنین خرید فنی بود، دو رویدادی که در روز سه‌شنبه نیز تداوم داشتند. در روز دوشنبه با نوسان بازارهای سهام ناشی از تشدید نگرانی‌ها درباره سلامت اقتصادی و مالی اتحادیه اروپا، خرید طلا به‌عنوان سرمایه امن تشدید شد. بازارهای سهام روز دوشنبه از پایین‌ترین سطح خود در ماه ژانویه بازگشت داشتند؛ اما چشم‌انداز فنی شاخص‌های سهام همچنان خوب نبود. از سوی دیگر با توجه به خیز 34 دلاری اونس در هفته پیش از آن و قدرت طلا در بیشتر مقاطع روز دوشنبه، چشم‌انداز فنی بازار طلا هم به آهستگی بهبود پیدا کرده است. دیگر خبر روز دوشنبه افت دوباره قیمت‌های نفت خام به کمترین سطح در 5/5 سال گذشته بود. قیمت نفت در چند ماه گذشته به‌عنوان عامل کاهشی در بازار طلا عمل کرده است، اما با نگرانی از تاثیر این موضوع بر تشدید تورم منفی، ادامه افت نفت می‌تواند باعث افزایش خرید طلا به‌عنوان سرمایه امن شود. شاخص دلار ایالات‌متحده روز دوشنبه از اوج خود پایین آمد و این هم به تشویق خرید طلا و نقره کمک کرد. با این حال، اسکناس سبز آمریکایی با بالاترین سطح خود در 10 سال گذشته فاصله زیادی نداشت. جهش طلا همزمان با ادامه تقویت دلار و ادامه سقوط قیمت‌های نفت نشان می‌داد که هواداران فنی افزایش قیمت طلا در بازار قدرت زیادی دارند.

 سه‌شنبه سودگیری
اونس طلا که سه‌شنبه در مقطعی به قیمت 1245 دلار هم رسیده بود، در نهایت روی قیمت 1230 دلار ایستاد. این فرود آمدن از اوج روز، چهارشنبه هم تکرار شد. افت 3 دلاری روز سه‌شنبه ناشی از «سودگیری» معامله‌گران بود. سودگیری رفتاری است که در روزهای خیز سریع قیمت‌ها نمایان می‌شود و عبارت است از فروش کالا در زمان افزایش سریع قیمت‌ها که معمولا باعث افت موقت قیمت‌ها می‌شود. البته روز سه‌شنبه خرید طلا به‌عنوان سرمایه امن ادامه داشت. نگرانی درباره آینده اقتصاد جهان و همچنین پیامدهای ضدتورمی سقوط بهای نفت باعث شده بود که خرید طلا شدت بگیرد. بازار روز سه‌شنبه مانند روز دوشنبه شاهد افزایش خریدهای فنی هم بود، با این همه سودگیری به عامل اول بازار تبدیل شد. سه‌شنبه قیمت نفت به افت خود ادامه داد و به پایین‌ترین سطح در 6 سال گذشته رسید. البته هفته گذشته علاوه‌بر معکوس شدن اثر نفت، کاهش اثر تقویت دلار آمریکا هم مورد توجه قرار گرفت. شاخص دلار که در ماه‌های گذشته همیشه عامل فشار روی طلا بوده است، سه‌شنبه باز هم با افزایش روبه‌رو شد، اما اثر کمتری بر بازار داشت. شاخص دلار نزدیک بالاترین سطح خود در 10 سال گذشته نوسان می‌کند، با این همه در سال جدید از تاثیر روزانه قدرت دلار در بازار کم شده است. سه‌شنبه آمار بد دیگری از اتحادیه اروپا منتشر شد که به ادامه نگرانی‌ها کمک کرد. سه‌شنبه داده‌هایی نیز از بزرگ‌ترین اقتصاد جهان منتشر شد که تاثیر اندکی بر بازار داشت؛ البته در این روز بانک جهانی گزارشی را منتشر کرد که بیشتر مورد توجه قرار گرفت. براساس آخرین گزارش این نهاد، رشد اقتصادی جهان در سال 2015معادل3 درصد خواهد بود، این در حالی است که بانک جهانی پیش‌تر اعلام کرده بود اقتصاد جهان در سال جاری میلادی 4/3 درصد رشد خواهد کرد.

 چهارشنبه استثنائی
اونس روز چهارشنبه را با تنها یک دلار افت به پایان برد که در این هفته پر افت‌و‌خیز یک استثنا بود، اما طلا در این روز در برابر عوامل کاهشی مقاومت خوبی داشت که مورد توجه قرار گرفت. فلز زرد در این روز تا بالاترین قیمت‌ها در 11 هفته پیش از آن هم بالا رفت. داده‌های بد از اقتصاد آمریکا و فروش سهام در بازارهای جهان، روز چهارشنبه خرید طلا به‌عنوان سرمایه امن را افزایش داد و افت شاخص دلار نیز به رشد قیمت طلا کمک کرد؛ اما سودگیری معامله‌گران قیمت‌ها را از اوج خود پایین آورد. رقم خوردن رشد منفی 9/0 درصد برای خرده‌فروشی آمریکا در ماه دسامبر حالا ممکن است به تعویق بیشتر افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو منجر شود، این افزایش حتی ممکن است به سال بعد میلادی موکول شود. دیگر خبر روز چهارشنبه تحت فشار بودن بازارهای سهام به‌خصوص بازارهای اروپا به دلیل نگرانی‌های موجود درباره وضعیت اقتصاد جهان بود. بازارها درواقع روز چهارشنبه همچنان از گزارش «بانک جهانی» مبنی‌بر کاهش پیش‌بینی از رشد اقتصاد جهان تاثیر می‌گرفتند؛ اما افت قیمت نفت چهارشنبه ادامه نیافت.

 پنج‌شنبه شوک 
پنج‌شنبه بدون تردید خوش ترین روز علاقه‌مندان به طلا در سال جدید میلادی بود. قیمت نهایی روز پنج‌شنبه 1262 دلار شد تا اونس نه تنها از سطح مقاومتی 1240 دلار گذر کرده باشد، بلکه به بالاترین قیمت در 5/4 ماه گذشته هم رسیده باشد. تقاضای طلا به‌عنوان سرمایه امن در روز پنج‌شنبه به‌شدت مشهود بود. مهم‌ترین عامل این تقاضا در چهارمین روز کاری هفته اعلام «بانک سوئیس» بود مبنی‌بر اینکه پول این کشور دیگر در تناسب با یورو ارزش‌گذاری نخواهد شد. به این ترتیب طلا که هفته گذشته شاهد افزایش خریدهای فنی بود، روز پنج‌شنبه وارد محدوده 1260 دلار شد. خبر بانک مرکزی سوئیس نه تنها مهم، بلکه غافلگیرکننده بود تا بازارهای ارز، سهام و دیگر بازارهای مالی همه تحت تاثیر قرار بگیرند. سیاست میخکوب کردن خزنده فرانک به یورو از سال 2011 آغاز شده بود. به این ترتیب یورو که چندی است وضعیت خوبی ندارد، روز پنج‌شنبه خبر بد دیگری دریافت کرد. فرانک سوئیس پنج‌شنبه با 30 درصد افزایش ارزش مواجه شد. گفته می‌شود که تغییر سیاست بانک‌مرکزی سوئیس وابسته به افزایش گمانه‌زنی‌ها درباره آغاز سیاست‌های تسهیل کمی از سوی بانک مرکزی اروپا است. اولین نشست این نهاد در سال 2015 روز 22 ژانویه برگزار می‌شود و خرید اوراق قرضه دولتی ممکن است در همین نشست تصویب شود. چنان که اشاره شد دیگر عاملی که در این شرایط به افزایش بهای طلا کمک می‌کند مطرح شدن مباحثی است مبنی‌بر اینکه فدرال رزرو هم ممکن است افزایش نرخ‌های بهره خود را بیشتر به تعویق بیندازد.

 جمعه جهش
اما خیز پنج‌شنبه پایان رشد قابل‌توجه اونس نبود. اونس فلز زرد در آخرین روز کاری هفته گذشته 17 دلار دیگر رشد کرد تا روی قیمت 1280 دلار بایستد. قیمت جهانی طلا در حالی روز جمعه بالاترین سطح خود از ماه آگوست رسید که سرمایه‌گذاران بین‌المللی همچنان نگران تصمیم بانک ملی سوئیس در متوقف کردن نرخ برابری فرانک و یورو و توقف فروش اوراق قرضه 3 ساله با فرانک هستند. به این ترتیب قیمت طلا پس از افزایش 5/2درصدی روز پنج‌شنبه، روز جمعه نیز با 9/0 درصد رشد روبه‌رو شد. قیمت طلا هفته گذشته بیش از 5/4 درصد رشد داشت که این بهترین عملکرد هفتگی طلا از آگوست 2013 به‌شمار می‌رود.
این رشد که پس از رشد خوب دو هفته پیش صورت گرفت و همچنین انتظار برای رسیدن داده‌های مهم در روزهای آینده باعث شده کارشناسان از حفظ سطوح فعلی طلا در کوتاه‌مدت خبر بدهند. 22 ژانویه روز برگزاری نشست بانک مرکزی اروپا و 25 ژانویه روز برگزاری انتخابات زودهنگام یونان است.


 

یک شنبه 28 دی 1393
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد