گزارش روزانه قراردادهای آتی سکه یک شنبه 23 خرداد 1395

گزارش روزانه قراردادهای آتی سکه یک شنبه 23 خرداد 1395

یک شنبه 23 خرداد 1395   سرویس
تشدید نگرانی ها و ریسک گریزی در بازارهای مالی جهان با تقویت احتمال خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

بازار آتی سکه :

  ثبات نسبی و نوسان اندک قیمت دلار در بازار ارز موجب افزایش وزن اثرگذاری تغییرات بهای اونس طلا شده است وبه احتمال قوی بازار آتی سکه هم چنان از اونس فرمان خواهد گرفت.

درحالی که  انتظار می رفت رخوت و رکود فصلی در ایام مبارک رمضان  در بازارهای ارز سکه نقدی موجب تداوم روند فرسایشی و افت تدریجی های قیمت های بازار آتی شود اما برگشت قیمت جهانی طلا به مسیر صعودی توانسته است تا حدودی تاثیرات نزولی ناشی از افت تقاضا و حجم معاملات در ماه رمضان را خنثی کرده و موجب افزایش روحیه خرید در میان معامله گران بشود انتظار می رود با ادامه روند افزایشی قیمت جهانی طلا و شکسته شدن سقف های قیمتی قبلی شاهد تشدید هیجانات خرید در بازار آتی سکه باشیم.

معامله گران بازار آتی سکه براین باورند که انتظارات نزولی معامله گران عمده بازار وقرار گرفتن آنها در موقعیت فروش مانع از رشد قیمت های بازار آتی سکه متناسب با افزایش قیمت جهانی طلا وسکه نقدی شده است موضوعی که منجر به کاهش فواصل قیمتی میان سررسیدهای بازار آتی سکه با سکه نقدی شده است.

هم چنان نبود محرک جدی وانتظارات برای یکسان سازی نرخ ارز و فقدان نقدینگی به دلیل جذابیت بازارهای کم ریسک تر ازجمله بازارپول با درآمد ثابت از عوامل مهم فشار بر قیمت های بازار آتی سکه هستند  

جدول آمار معاملات قراردادهای بازار آتی سکه   

در غیاب نوسانات قیمت بازار اونس طلای جهانی به دلیلی تعطیلی آخر هفته بازارهای جهانی طلا و نوسانات بسیار اندک قیمت های دلار  وسکه نقدی موجب افت حجم معاملات بازار آتی سکه شد.

با در نظر گرفتن ثبات نسبی قیمت دلار  و وابستگی زیاد قیمت های بازار آتی سکه به نوسانات قیمت اونس طلای جهانی ، انتظار می رود با توجه به در پیش بودن اخبار و گزارش های مهم و تاثیرگذار بروند آتی قیمت طلای جهانی در تقویم بازارهای مالی در جهان درهفته جاری شاهد افزایش نوسانات و هیجانات خرید وفروش در بازار آتی سکه باشیم.

همچنین بنابر اعلام بورس کالا میزان وجه تضمین اولیه برای هر قرارداد آتی سکه ازروز سه شنبه پس از اتمام جلسه معاملاتی به یک میلیون و پنجاه هزارتومان کاهش خواهد یافت.

بازار اونس طلای جهانی :

وضعیت مبهم و نامشخص بودن زمان افزایش نرخ های بهره در ایالات متحده در کنار افزایش تردیدها نسبت به ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا در همه پرسی روز 23ژوئن و انتشار آمارهای اقتصادی نه چندان مناسب به تشدید جریان ریسک گریزی واحتیاط در میان معامله گران در بازارهای مالی جهان دامن زده است و موجب افزایش تقاضا برای طلا به عنوان دارایی امن در برابر بی ثباتی و تلاطمات اقتصادی شده است امری که رشد قیمت طلای جهانی را برای دومین هفته پیاپی را رقم زده است.

 به دنبال آمار بسیار ضعیف اشتغال ماهانه و نبود سیگنال های قوی بر زمان احتمالی افزایش نرخ های بهره در سخنان رئیس بانک مرکزی آمریکا موجب کمرنگ شدن  احتمال تسریع در تداوم سیاست های انقباضی درنشست های آتی بانک مرکزی آمریکا شده است موضوعی که کاهش ارزش دلار و صعود اونس طلای جهانی را بالاترین سطوح خود در سه هفته گذشته به دنبال داشته است.

در هفته جاری شاهد انتشار گزارش های اقتصادی مهم و تاثیرگذار بروند آتی قیمت جهانی طلا خواهیم بود که می تواند پنانسیل لازم برای  نوسانات قیمت اونس طلا را فراهم کنند که در این میان نشست دو روزه بانک مرکزی آمریکا و سخنرانی رئیس بانک مرکزی آمریکا در راس اخبار و در کانون توجه سرمایه گذاران خواهد بود.

نگاهی بر مهم ترین رویدادهای تاثیرگذاربروند اونس طلا در هفته جاری 

در حالی که دوهفته قبل اونس طلای جهانی در میان تمایلات نزولی سرمایه گذاران و لحن قوی مقامات پولی آمریکا برای تسریع در افزایش نرخ های بهره  در انتظار وزش نسیمی برای شکسته شدن مرز روانی 1200 دلار بود اما در ادامه با ایستادگی اونس طلا و و اضافه شدن نیروهای کمکی  ناشی از آمارهای ضعیف اقتصادی  موجب به عقب رانده شدن تمایلات نزولی ورشد بهای طلا شد ودر حال حاضر اونس طلای جهانی در انتظار سیگنال های قوی برای ورود به کانال 1300 دلار و عبور از قیمت های سقف گذشته می باشد.       

نگاهی به رفتار معامله گران بازار های آتی آمریکا وتغییرات موقعیت های باز آنها برروی اونس طلای جهانی در هفته منتهی به روز سه شنبه 7 ژوئن

بنا بر اعلام کمیته آتی بورس کالای آمریکا نوسان گیران عمده بازار اونس طلای جهانی در هفته گذشته تعداد موقعیت های خالص خود را با  از 197.1 هزار خرید به 228.6 هزار قرارداد خرید افزایش دادند.انتشار گزارش های ضعیف اقتصادی و وضعیت مبهم افزایش نرخ های بهره در ایالات متحده  درکنار تشدید تردیدها ونگرانی ها نسبت به خروج احتمالی بریتانیا از اتحادیه اروپا موجب تشکیل موج ریسک گریزی و احتیاط در بازارهای  مالی و افزایش تقاضای سفته بازانه برای طلا شده است.   

در تازه ترین نظرسنجی انجام شده توسط سایت کیتکو نشان می دهد که افراد مشارکت کننده این هفته نیز تداوم روند صعودی را برای اونس طلا متصورهستند

از نظر سنجی که از طریق  آنلاین از 852  نفر شده است 633 نزدیک به 74 درصد از آنها نظر صعودی به اونس داشته اند ودر نظر سنجی دیگر از میان 22 کارشناس و معامله گر اونس طلا 15نفر از آنها معادل 62 درصد دیدگاهی صعودی به روند اونس در هفته جاری داشته اند.

تداوم ضعف رشد اقتصاد جهانی و احتمال تاخیر در افزایش نرخ های بهره در ایالات متحده و ترس از پیامدهای ناگوار  و غیر قابل پیش بینی ناشی از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا موجب ایجاد خوش بینی سرمایه گذاران و تحلیل گران به ادامه روند صعودی قیمت طلای جهانی شده است.

 

یک شنبه 23 خرداد 1395نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد