گزارش روزانه قراردادهای آتی سکه سه شنبه 18 خرداد 1395

گزارش روزانه قراردادهای آتی سکه سه شنبه 18 خرداد 1395

سه شنبه 18 خرداد 1395   سرویس
تداوم ریزش قیمت های بازار آتی سکه با ثبات نسبی عوامل تاثیر گذار و سایه سنگین ماه رمضان

بازار آتی سکه :

قیمت های بازار آتی سکه در  معاملات امروز تحت تاثیر ثبات نسبی قیمت اونس طلای جهانی  وتعدیل انتظارات صعودی با سخنان دیشب رئیس بانک مرکزی آمریکا در روندی رو به پایین قرار گرفتند.

خانم جانت یلن رئیس بانک مرکزی آمریکا درسخنان دیشب خود هرچند زمان دقیقی را برای افزایش نرخ های معین نکرد ولی باابراز خوش بینی نسبت به بهبود شرایط اقتصادی برای افزایش نرخ های بهره  در ماه های آینده موجب تعدیل انتظارات صعودی در قیمت اونس طلا و آرام شدن بازارهای مالی پس از تنش وبدبینی ها ی ایجاد شده ناشی از گزارش ضعیف اشتغال در روز جمعه شد.

درحالی که انتظار می رفت با تداوم روند صعودی قیمت جهانی اونس طلا شاهد کمرنگ شدن تاثیر منفی ماه مبارک رمضان بر روی حجم معاملات و انگیزه ورود معامله گران به بازار آتی سکه باشیم اما با ثبات نسبی قیمت عوامل تاثیر گذاربر بازار آتی سکه ونبود انگیزه های لازم برای انجام معاملات  موجب تشدید روند فرسایشی وکاهشی قیمت ها (با توجه به فاکتور زمان به عنوان کاهنده قیمت ها) و خروج نوسان گیران خواهد شد.

درشرایطی که  هم چنان نبود نقدینگی و جذابیت بالای نرخ سود بانکی ، انتظارات برای اقدامات اصلاحی دولت  (یکسان کردن نرخ ارز و کاهش نرخ سود بانکی )برای ایجاد رونق اقتصادی ، مشخص شدن نتیجه نهایی توافق برجام و چشم انداز کاهش نرخ تورم  موجب کاهش انگیزه های سرمایه گذاری وافت تقاضای سفته بازانه پول و ایجاد فضای رکود در بازارهای ارز وسکه شده است که رکود فصلی در ماه رمضان نیز موجب تشدید اوضاع رکودی شده است.

 

جدول آمار معاملات قراردادهای بازار آتی سکه 

در معاملات امروز بازار آتی سکه به تعداد قراردادهای باز افزوده شد وهم چنین حجم معاملات در سررسیدهای بازار نیز با افزایش مواجه شدند.

انتظارات نزولی ناشی از کاهش حجم معاملات و کاهش انگیزه ورود به انجام معاملات ورکود فصلی در ماه مبارک رمضان هم چنان بر بازار آتی سکه سایه افکنده است موضوعی که به افزایش حباب منفی در سکه نقدی و نبود نیروی کافی برای عبور قیمت دلار از مقاومت های مهم منجر شده است. انتظار می رود در صورت عدم رشد محسوس در قیمت جهانی طلا شاهد  تداوم روند کاهش فرسایشی قیمت های بازار آتی سکه باشیم.

 

بازار اونس طلای جهانی :

آمارهای اقتصادی نه چندان دلچسب به همراه افزایش تردیدها و عدم قطعیت نسبت زمان احتمالی افزایش نرخ های بهره توسط بانک مرکزی آمریکا موجب باقی ماندن قیمت جهانی اونس طلا در بالاترین سطوح خود در دو هفته گذشته شد سخنان دیشب جانت یلن رئیس بانک مرکزی آمریکا که بیشتر بر محور برگرداندن آرامش به بازارهای مالی در جهان پس از آشوب آمار ضعیف اشتغال ماهانه در ایالات متحده بود وی  باردیگر با ایراد سخنان دوپهلو و بین مابینی در مورد سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا در آینده ، موجب باقی ماندن تردیدها وابهامات در میان تحلیل گران و سرمایه گذاران بازارهای مالی در جهان شد.

سخنان نسبتاً نرم و ملایم رئیس بانک مرکزی آمریکا نسبت به گذشته ،  موجب ریزش ارزش دلار آمریکا به کمترین میزان خود در  چهار هفته اخیر شد موضوعی که واکنش مثبت بازارهای سهام را به دنبال داشت.

در حالیکه در هفته آینده شاهد نشست کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا خواهیم بود که به نظر می رسد گزینه افزایش نرخ های بهره در این جلسه به طورکل از روی میز برداشته شده است وبه افزایش نرخ بهره در  ماه جولای را نیز با چشم تردید تردید نگریسته می شود وانتظارات به تدریج به سمت نشست ماه های دورتر در ماه سپتامبر جلب شده است.درهفته های گذشته پس از عقب نشینی بانک مرکزی آمریکا از سیاست های قبلی خود برای افزایش 4 مرحله ای نرخ بهره و بسنده کردن آن به دومرحله در سال 2016 ، اینک شاهد شنیدن شدن زمزمه هایی از تک مرحله ای شدن آن هستیم به نظر می رسد افت رشد اقتصادی در جهان و افت شاخص های مهم اقتصادی از سقف های ماه های قبل ، بانک مرکزی آمریکا را  مجبور به اتخاذ سیاست های احتیاطی کرده باشد. 

 

سه شنبه 18 خرداد 1395نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد