گزارش روزانه قراردادهای آتی سکه یک شنبه 16 خرداد 1395

گزارش روزانه قراردادهای آتی سکه یک شنبه 16 خرداد 1395

یک شنبه 16 خرداد 1395   سرویس
به دنبال پیداکردن سرنخ های بیشتر از زمان احتمالی افزایش نرخ های بهره در سخنرانی رئیس بانک مرکزی آمریکا در روز دوشنبه قبل از نشست هفته آینده

بازارآتی سکه:

قیمت های بازار آتی سکه در  معاملات امروز تحت تاثیر جهش نزدیک به سه درصدی قیمت جهانی طلا و افزایش قیمت سکه نقدی در بازار تهران با افزایش  مواجه شدند.

در حالی که در هفته گذشته اظهارات مقامات بانک مرکزی آمریکا ، سرمایه گذاران بازارهای جهانی را به تسریع در افزایش نرخ های بهره در  نشست های ماه ژوئن و یا جولای تا حد زیادی مطمئن کرده بود و اکثر تحلیل گران  را در انتظار نزول بیشتر قیمت طلا و شکسته شدن حمایت 1200 دلاری و وارد شدن به کانال 11000 دلاری قرارداده بود اما با شوک ناشی ازخبر افت شدید میزان اشتغال ایجاد ایجاد به کمترین سطح خود در شش ساله گذشته موجب برگشت عدم قطعیت و جریان ریسک گریزی به بازارهای مالی و رشد بهای طلا در جهان شد.

افت غیرمنتظره میزان اشتغال ماهانه(NFP) شگفتی معامله گران بازارهای مالی در جهان را در پی داشت وچشم اندار آتی روند قیمت جهانی اونس طلا را در هاله ای از ابهام قرارداد.

رشد نزدیک به 32 دلاری قیمت طلا در جهان موجب تخلیه حباب مثبت در سکه نقدی و تعدیل انتظارات نزولی و خروج موقتی از فشارهای نزولی ناشی از رکود فصلی بانزدیک شدن به ماه مبارک رمضان و برگشت قیمت آن به بالای مرز روانی یک میلیون تومان شد

جدول آمار معاملات قراردادهای بازار آتی سکه  

علی رغم تعدیل انتظارات نزولی گذشته در قیمت جهانی طلا موجب افزایش روحیه خرید در میان معامله گران از موقعیت های باز بازار آتی سکه کاسته شد.

در حالی که قیمت های بازار آتی سکه در هفته گذشته تحت تاثیر سایه سنگین افزایش زودهنگام نرخ های بهره بانک مرکزی آمریکا و رکود فصلی ناشی از نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان ونبود نقدینگی ناشی از نرخ بالای سود بانکی ، خود را برای شرایط فرسایشی و نزول تدریجی قیمت ها آماده می کردند با اعلام خبر افت شدید میزان اشتغال ماهانه در آمریکا و کمرنگ شدن احتمال تسریع در افزایش نرخ های بهره موجب رشد قیمت جهانی طلا وبرگشت امیدها به تداوم روند صعودی قیمت ها در بازار آتی شد.   

بازار اونس طلای جهانی :

 

قیمت اونس طلای  جهانی در روز جمعه با انتشار گزارش ضعیف اشتغال ماهانه (NFP) و کاهش انتظارات برای افزایش نرخ بهره در جلسات بانک مرکزی آمریکا در فصل تابستان توانست بارشد بیش از  دودرصدی ، بیشترین افزایش قیمت خود در طی یک روز را در سه ماهه اخیر به دست بیاورد.

گزارش وزارت کار در آمریکا نشان داد که میزان اشتغال ایجاد دشه در ماه گذشته میلادی تنها 38 هزار نفر بوده است که به مراتب بسیار پایین تر از انتظارات بازار برای ایجاد 164 هزار نفر می باشد این ضعیف ترین گزارش اشتغال از سپتامبر 2010 به این سو بود.

پس از انتشار این گزارش احتمال افزایش نرخ بهره در ماه جولای از 58 درصد به 32 درصد  و در ماه سپتامبر از 66 درصد به 48 درصد کاهش یافت حساسیت بسیار زیاد قیمت جهانی طلا نسبت به سرعت افزایش نرخ های بهره آمریکا و تغییرات شاخص ارزش دلاردر جهان موجب شد تا با کند شدن تداوم سیاست انقباض پولی و کاهش ارزش دلار ، قیمت طلای جهانی را پس از سه هفته نزولی در مسیر افزایشی قرار گیرد و تا حد بسیاری از زیر فشارهای نزولی خارج بشود.

در هفته گذشته آمار کل موجودی ذخائر طلای صندوق جهانی اسپایدر (SPDR) نیز به 875.20 تن  افزایش یافت که در بالاترین میزان خود از سال 2013 به این سو می باشد. 

نگاهی بر مهم ترین رویدادهای تاثیرگذاربروند اونس طلا در هفته جاری 

نگاهی به رفتار معامله گران بازار های آتی آمریکا وتغییرات موقعیت های باز آنها برروی اونس طلای جهانی در هفته منتهی به روز سه شنبه 31 مه ََ

بنا بر اعلام کمیته آتی بورس کالای آمریکا نوسان گیران عمده بازار اونس طلای جهانی در هفته گذشته تعداد موقعیت های خالص خود را با  از 206.6 هزار خرید به 197.1 هزار قرارداد خرید کاهش دادند انتشار این گزارش قبل از اعلام اشتغال ماهانه در ایالات متحده و تحت تاثیر تمایلات نزولی سرمایه گذاران باتوجه به اظهارات رئیس واعضاء بانک مرکزی آمریکا بوده است. به نظر می رسد تقابل آمارهای ضعیف اقتصادی در مقابل تمایل بانک مرکزی آمریکا موجب تشدید هیجانات ورحیه خرید در میان معامله گران شود وموج جدیدی از و تقاضای سفته بازانهرا روانه بازار جهانی طلا نماید. 

یک شنبه 16 خرداد 1395نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد