تحلیلگران اقتصادی:

پیوستن یوان به ذخایر ارزی بین المللی تاثیر چندانی بر قیمت طلا نخواهد داشت

چهار شنبه 4 آذر 1394   سرویس
در حالی که چین تلاش زیادی را برای گنجاندن یوان به ذخایر ارزی صندوق بین المللی پول آغاز کرده است تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که پیوستن یوان به ذخایر ارزی بین المللی تاثیر چندانی بر قیمت طلا نخواهد داشت.

به گزارش سایت کیتکو نیوز، تحلیلگران اقتصادی تاکید کردند: صندوق بین المللی پول ظاهرا مخالفتی با پیوستن یوان به ذخایر ارزی بین المللی ندارد و احتمالا یوان به زودی بخشی از ذخایر ارزی بین المللی خواهد شد.

 

بر اساس این گزارش چین قصد دارد با کاهش وابستگی خود به دلار آمریکا، یوان را به یک ارز معتبر بین المللی تبدیل کنند. مقام های آگاه صندوق بین المللی پول تاکید کرده اند که ظاهرا مانع چندانی برای اجرای این تصمیم وجود ندارد و یوان چین به زودی بخشی از ذخایر ارزی صندوق بین المللی پول خواهد شد.

 

بیل اونیل تحلیلگر ارشد اقتصادی در این باره گفت: این مساله نباید موجب تعجب و شگفتی بازارهای بین المللی شود و بنابر این فکر نمی کنم تاثیری بر قیمت طلا در کوتاه مدت داشته باشد.

 

تحلیلگران موسسه مالی سوسایت جنرال فرانسه نیز اعلام کردند: پیوستن یوان به ذخایر ارزی بین المللی اختمالا در کوتاه مدت تاثیر چندانی بر قیمت طلا نخواهد داشت.

 

این گزارش افزود: تاثیر بلندمدت این اقدام بر قیمت طلا و سایر بازارهای بین المللی به این مساله بستگی خواهد داشت که سرمایه گذاران بین المللی تا چه حد یوان را قبول کنند و حاضر باشند به جای سرمایه گذاری در سایر ارزها، یوان خریداری کنند.

 

 دولت چین طی ماه های اخیر اصلاحات اقتصادی و ارزی را در دستور کار قرار داده است تا یوان را به یک ارز معتبر بین المللی تبدیل کند. البته سیاست های ارزی چین هنوز از سوی آمریکا و سایر کشورهای غربی با انتقاد روبرو شده است.

 

برخی فعالان بازار طلا نیز بر این باورند که عملکرد اقتصادی چین و هند نیز طی ماه های آینده تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا خواهد داشت.

 

جفری نیکولس مدیر موسسه سرمایه گذاری آمریکن متالز تاکید کرد: پیوستن یوان به ذخایر ارزی بین المللی شاید بتواند در بلندمدت بر قیمت طلا تاثیر گذار باشد. در شرایط کنونی دلار آمریکا تاثیر مهمی بر قیمت طلا دارد و اگر یوان بتواند جایگاه دلار در ذخایر ارزی بین المللی را تغییر دهد، شاید قیمت طلا نیز تحت تاثیر قرار بگیرد.

چهار شنبه 4 آذر 1394
سایت طلانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد