​آیا طلا پس از افت شدید قیمت هنوز سرمایه گذاری خوبی به شمار می رود؟

چهار شنبه 4 آذر 1394   سرویس
در حالی که سرمایه گذاران بین المللی به علت افت قیمت طلا و افزایش احتمالی نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا تمایل چندانی برای سرمایه گذاری در بازار طلا ندارند ولی یک اقتصاددان ارشد تاکید کرد که قیمت طلا در بلندمدت با افزایش روبرو خواهد شد.

کیتکو نیوز، اریک نورلاند از موسسه سرمایه گذاری سی ام ئی گروپ تاکید کرد: گرچه قیمت طلا ممکن است در کوتاه مدت تحت فشار زیادی قرار گرفته و با افت همراه شود ولی طلا همچنان یک کالای خوب برای سرمایه گذاری در سبد سرمایه گذاران بین المللی خواهد بود.

 

بر اساس این گزارش وی افزود: تجربه تاریخی نشان داده است که طلا همواره کالای مطمئن و خوبی برای سرمایه گذاری بوده است. مقایسه بین سرمایه گذاری در بازار طلا و اوراق قرضه و سهام نشان می دهد که سرمایه گذاران بازار طلا طی دهه های گذشته کمتر با زیان و ضرر روبرو شده اند.

 

وی در ادامه گفت: طلا می تواند سرمایه گذاری خوبی برای کوتاه مدت و بلند مدت باشد و این ایده خوبی است که سرمایه گذاران 10 تا 15 درصد سرمایه خود را در بازار طلا سرمایه گذاری کنند.

 

نورلاند گفت: شاید در کوتاه مدت قیمت طلا تحت تاثیر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا با کاهش روبرو شود ولی چالش های مربوط به تولید و عرضه جهانی طلا از سوی شرکتهای بزرگ معدنی احتمال افزایش قیمت طلا را طی ماه های آینده بیشتر خواهد کرد.

 

اگر شرکتهای بزرگ معدنی جهان تحت تاثیر افت قیمت مجبور به کاهش تولید طی سال های آینده شوند این مساله به نفع قیمت جهانی طلا خواهد بود.

 

وی تاکید کرد: به نظر من افزایش نرخ تورم تهدیدی برای اقتصاد جهانی و اقتصاد آمریکا نخواهد بود ولی ظاهرا فدرال رزرو با این مساله مخالف است. چرا که اگر این طور فکر نمی کردند در شرایط کنونی تمایلی برای افزایش نرخ بهره فدرال رزرو وجود نداشت.

 

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: بی شک قیمت طلا در کوتاه مدت تحت تاثیر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو با کاهش روبر خواهد شد. البته در چنین شرایطی نمی توان در خصوص نوسانات احتمالی بازار سهام به طور دقیق پیش بینی کرد. افزایش نرخ بهره می تواند تاثیرات مثبت و منفی زیادی بر بازار سهام داشته باشد.

 

آخرین نشست فدرال رزرو آمریکا قرار است روزهای 15 و 16 دسامبر برگزار شود.

چهار شنبه 4 آذر 1394
سایت طلانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد