تقاضای چین و هند چشم انداز درخشانی را برای طلا در میان مدت رقم خواهد زد

چهار شنبه 20 آبان 1394   سرویس
در حالی که قیمت جهانی طلا نزدیک به پایین ترین سطح در 3 ماه گذشته قرار دارد ولی هنوز برخی امیدواری ها نسبت به چشم انداز درخشان بازار طلا در میان مدت وجود دارد.

 

به گزارش  رویترز، پیش بینی های مربوط به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا تا پایان امسال و تقویت ارزش دلار فشار زیادی بر قیمت طلا وارد کرده است. قیمت طلا برای سومین سال متوالی با کاهش روبرو شده است.

 

بر اساس این گزارش شاید به نظر می رسد که قیمت طلا در کوتاه مدت با افت بیشتری روبرو خواهد شد ولی چشم انداز بازار طلا در میان مدت درخشان و روشن است.

 

قیمت طلا نسبت به رکورد 1920 دلاری در نوامبر 2011 میلادی بیش از 40 درصد کاهش داشته است. قیمت طلا در دو سال اخیر بین 1070 تا 1300 دلار در نوسان بوده است.

 

بعید به نظر می رسد که قیمت طلا حداقل در کوتاه مدت بار دیگر بتواند به رکوردهای سال 2011 میلادی برسد. یکی از مهمترین علل افزایش شدید قیمت طلا در سال 2011 میلادی بحران مالی و اقتصادی جهان بوده است.

 

با بهبود اوضاع اقتصادی جهان، اکنون به نظر می رسد توجه بیشتری به خرید طلا از سوی بانک های مرکزی جهان و تقاضای فیزیکی در بازارهای چین و هند شده است.

 

چین و هند در مجموع بیش از 50 درصد تقاضای فیزیکی طلای جهان را در اختیار دارند. به نظر می رسد تقاضای این دو کشور در میان مدت همچنان مثبت و امیدوار کننده خواهد بود. آمارهای جی اف ام اس رویترز نشان می دهد که تقاضای طلای چین در سه ماه سوم امسال به بیش از 196 تن رسیده که این رقم نسبت به سال قبل 3 درصد رشد داشته است.

 

برپایه گزارش سایت طلا، افت شاخص ارزش سهام شانگهای تاثیر زیادی بر افزایش تقاضای طلا در بازار چین داشته است. تقاضای طلای چین در 9 ماه نخست امسال نیز با 7.83 درصد افزایش نسبت به سال قبل روبرو شده است.

 

واردات طلای چین از هنگ کنگ نیز در ماه سپتامبر به بالاترین سطح در 10 ماه اخیر رسیده است. تقاضای جواهرات طلا در بازار هند نیز در سه ماه سوم امسال بیش از 5 درصد رشد داشته و به بیش از 193 تن رسیده است. این بالاترین رکورد در 7 سال اخیر به شمار می رود.

 

ادامه خرید طلا از سوی بانک های مرکزی بزرگ جهان به خصوص چین و روسیه نیز می تواند عامل مهمی برای درخشش طلا در میان مدت باشد.

 

روسیه و چین قصد دارند با کاهش وابستگی خود به دلار سهم طلا را در ذخایر ارزی افزایش دهند. وضعیت کنونی تولید و عرضه نیز می تواند عامل مهمی بر افزایش احتمالی قیمت طلا طی ماه های آینده باشد.

چهار شنبه 20 آبان 1394
سایت طلانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد