سیاست های فدرال رزرو و روند تقاضا مهمترین عوامل موثر بر قیمت طلا خواهد بود

سه شنبه 19 آبان 1394   سرویس
تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که قیمت جهانی طلا طی ماه های آینده به شدت تحت تاثیر سیاست های پولی فدرال رزرو آمریکا به خصوص نرخ بهره و روند تقاضا در بازارهای بین المللی خواهد بود.

به گزارش  پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز ، قیمت طلا در هفته گذشته با افت شدیدی روبرو شد که علت اصلی آن بهبود اوضاع بازار اشتغال آمریکا و گمانه زنی های مربوط به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو برای نخستین بار از سال 2006 میلادی بوده است.

 

بر اساس این گزارش قیمت طلا از 1141 دلار در جمعه 2 هفته پیش به کمتر از 1087 دلار در مبادلات جمعه گذشته کاهش یافته است. مایک سیکارلی تحلیلگر ارشد اقتصادی موسسه بریفینگ تاکید کرد: آمارهای اشتغال در آمریکا تاثیر منفی زیادی بر قیمت طلا داشته است.

 

وی در ادامه افزود: آمارهای اشتغال آمریکا بهتر از انتظارات سرمایه گذاران و کارشناسان اقتصادی بوده و این مساله موجب تقویت ارزش دلار شده است.

 

تحلیلگران موسسه سی ام سی مارکتس نیز اعلام کردند: شکسته شدن سطح حمایتی 1100 دلاری برای هر اونس طلا یک تحول مهم به شمار می رود و این مساله می تواند سرآغازی برای افت بیشتر قیمت طلا باشد. شاید سطح حمایتی بعدی برای قیمت طلا 1070 دلار در هر اونس باشد.

 

بهبود اوضاع بازار اشتغال آمریکا گمانه زنی ها در خصوص افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در نشست دسامبر را تقویت کرده است.

 

گزارش سایت طلا حاکیست، به نظر می رسد قیمت طلا در روزهای آینده به شدت تحت تاثیر ارزش دلار ، آمارهای اقتصادی و روند تقاضا در بازارهای بین المللی خواهد بود.

 

جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا نیز تاکید کرده است که احتمال افزایش نرخ بهره همچنان وجود دارد. برخی کارشناسان اقتصادی و فعالان بازار طلا نیز بر این باورند که تقاضای فصلی می تواند عامل مهمی برای افزایش نسبی قیمت طلا در کوتاه مدت باشد.

 

با افزایش احتمالی تقاضای فیزیکی در چین و هند می توان انتظار داشت که قیمت طلا با افزایش نسبی روبرو شود. شورای جهانی طلا نیز طی روزهای آینده گزارش مربوط به وضعیت تقاضای طلا در سه ماه سوم امسال را منتشر خواهد کرد.

 

در نظرسنجی اخیر کیتکو نیوز اکثر فعالان و سرمایه گذاران بین المللی به کاهش قیمت طلا در هفته جاری رای داده اند ولی کارشناسان اقتصادی نسبت به روند قیمت طلا در روزهای آینده اختلاف نظر داشته اند .

 

برخی کارشناسان نیز بر این باورند که تا وقتی طلا نتوانسته سطح مقاومتی 1100 دلاری را بشکند نمی توان نسبت به روند صعودی قیمت این فلز زرد امیدوار بود.

سه شنبه 19 آبان 1394
سایت طلانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد